JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Hilde Tonne blir ny Statnett-sjef: – Dette er en drømmejobb

Hun kommer fra stilling som innvasjonssjef i Rambøll-gruppen.
NY STATNETT-SJEF: Hilde Tonne.

NY STATNETT-SJEF: Hilde Tonne.

Pressefoto

Saken oppsummert

leif.kirknes@lomedia.no

Styret i Statnett har ansatt Hilde Tonne som ny konsernsjef i selskapet, skriver Statnett i en pressemelding.

– Dette er en drømmejobb. Det å få lov til å lede 1400 kompetente medarbeidere med et så tungt og viktig samfunnsoppdrag er et privilegium. Strømforsyning er en kritisk samfunnsoppgave og kraftsystemet står sentralt i den nødvendige omleggingen for å møte klimakrisen. Norge har et unikt utgangspunkt for å være i førersetet for utviklingen av et energisystem som bidrar til å løse en av vår tids kanskje største utfordringer, skriver påtroppende konsernsjef Hilde Tonne i meldingen.

Hun legger til at hun gleder seg for å ta fatt på forestående digitalisering.

Bred bakgrunn

Tonne er utdannet sivilingeniør fra NTNU og RWTH Aachen i Tyskland, og startet sin yrkeskarriere som reservoaringeniør i Saga Petroleum i 1991. Hun har erfaring fra flere ulike sektorer, og har jobbet i Hydro Olje, Telenor og nå i Rambøll, hvor hun er konserndirektør med ansvar for innovasjon.

Tonne har hatt en rekke styreverv, også i kraftsektoren som styreleder i Hafslund og styremedlem i Statkraft og Vattenfall. Hun var med på oppstarten av Digital Norway, hvor Statnett også er medlem. Hun er styreleder i Forskningsrådet.

Auke Lont skal etter planen fratre som konsernsjef ved utgangen av januar 2021. Tonnes tidspunkt for tiltredelse vil bli nærmere avklart etter nyttår.

Godt rustet

Styret er godt fornøyd med valget av ny sjef.

– Selskapet står foran viktige oppgaver og er en sentral byggestein i fremtidens elektrifiserte samfunn. Hilde Tonne har en bakgrunn som gjør henne godt rustet til å ta Statnett inn i denne viktige perioden, skriver styreleder Jon Fredrik Baksaas i Statnett.

– Hildes teknologikompetanse og brede ledererfaring er en uvurderlig ressurs når Statnett nå tar på seg ledertrøya inn i elektrifiseringens tiår. Vi skal levere på å legge til rette for nytt næringsliv, elektrifisering og ikke minst forsyningssikkerhet hver dag hele året. Styret er sikker på at Hilde er den rette til å ta på seg dette ansvaret, skriver Baksaas. Prosessen med å finne ny konsernsjef i Statnett ble satt i gang da Auke Lont i høst annonserte at han etter 12 år i stillingen ønsket å gå av.

Les også: Jakten på ny Statnett-sjef - 15 av 23 søkere er unntatt offentlighet

Warning
Dette er en sak fra

Vi skriver om ansatte innen elektro, energi, telekom og IT.

Les mer fra oss