JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Mange år med mangfoldsarbeid bak årets elektrokvinne

For andre år på rad var det en nettverkskvinne som ble årets elektrokvinne. For forbundsleder Geir Ove Kulseth var det ekstra stas at det ble nettopp Liv Beate Eidem som vant i år.
TO FRA EL og IT: Heidi Lie, forbundssekretær i EL og IT og fjorårsvinner gratulerer Liv Beate Eidem med prisen som Elektrokvinnen 2025.

TO FRA EL og IT: Heidi Lie, forbundssekretær i EL og IT og fjorårsvinner gratulerer Liv Beate Eidem med prisen som Elektrokvinnen 2025.

Leif Martin Kirknes

Saken oppsummert

knut.viggen@lomedia.no

leif.kirknes@lomedia.no

– Dette er så fortjent, så fortjent! Forbundsleder Geir Ove Kulseth gledet seg enormt over at Liv Beate Eidem (40) ble kåret til årets elektrokvinne under Arendalsuka.

Blant seks sterke kandidater valgte juryen å hedre en kvinne som har jobbet med mangfold i elektrobransjen i mer enn en halv kvinnealder.

Og for andre år var det en kvinne som også har vært faglig aktiv. Fjorårets vinner var Heidi Li, som var med og stiftet Montørjentene i Vestland og som i dag er forbundssekretær i EL og IT Forbundet og som var en del av årets jury.

For Kulseth var det spesielt at nettopp Liv Beate Eidem fikk prisen. Han var klubbleder i Trondheimsfirmaet Fjeldseth og hun lærling i samme bedrift da arbeidet med nettverket som i dag er kjent som "Kvinner i teknikk og håndverk" startet opp.

STAS: Forbundsleder Geir Ove Kulseth og vinner av prisen Årets Elektrokvinne 2025, Liv Beate Eidem, har bakgrunn som elektrikere fra samme bedrift, Fjeldseth i Trondheim. Geir Ove var klubbleder da Liv Beate startet sitt nettverksarbeid.

STAS: Forbundsleder Geir Ove Kulseth og vinner av prisen Årets Elektrokvinne 2025, Liv Beate Eidem, har bakgrunn som elektrikere fra samme bedrift, Fjeldseth i Trondheim. Geir Ove var klubbleder da Liv Beate startet sitt nettverksarbeid.

Leif Martin Kirknes

For folk som har fulgt Liv Beate Eidems arbeid gjennom mange år, kom det ikke akkurat som et sjokk at juryen landet på henne som vinner av prisen i år. Hovedpersonen selv ble derimot veldig overrasket.

– Jeg synes det er veldig artig å bli satt pris på etter at jeg har jobba veldig lenge med dette, sier hun. Men Eidem er også opptatt av å forklare at det er mange som har delt hennes engasjement.

– Jeg har jobba sammen med veldig mange andre som har gjort at jeg har blitt engasjert og bare mer og mer engasjert, så tusen takk til alle jeg har jobba med. Dette føles veldig overveldende, sier Liv Beate Eidem.

Hun synes i utgangspunktet at det var hyggelig bare å være en av de seks nominerte.

– Flotte kandidater å dele mangfoldsengasjementet med. Stas å bli valgt ut blant en av seks flotte kandidater og kjempestas at det for andre år på rad er en nettverkskvinne som drar i land prisen, forklarer Liv Beate, som i dag jobber som opplæringsrådgiver ved SEOS i Trondheim.

– Vi vet at nettverk fungerer og det er veldig mange jenter som setter pris på dem. Det håper jeg vi kan fortsette med, sier hun.

Få flere til å fortsette

Utgangspunktet for hennes reise var et samarbeidsprosjekt mellom flere fagforeninger i Trøndelag for å få flere jenter til å velge utradisjonelle yrker som bil, elektro eller bygg- og anlegg. Dette ble opptakten til nettverket i Trondheim, som Liv Beate dro i gang sammen med Lene Repvik Storrø, som også er elektriker. De søkte om litt penger og reiste rundt og besøkte bedrifter som hadde jenter ansatt.

Kvinner i teknikk og håndverk er et nettverk for kvinner som jobber eller går skole innen yrkesfagretningene Bygg og anleggsteknikk (BA), Elektrofag (EL) og Teknikk og industriell produksjon (TIP).

Målet et at jentene skal se muligheten til å velge det som betegnes som utradisjonelle yrker og at de skal finne seg godt til rette både under utdanning og ute i arbeidslivet. Målet er ikke bare at flere jenter skal velge utradisjonelt, men at de også fortsetter i yrkene sine.

Nettverket er basert i Trøndelag, men har i dag flere søsternettverk over hele landet.

Juryens begrunnelse

Her er juryens begrunnelse for prisen Elektrokvinnen 2025: "Liv Beate er elektriker med 15 års erfaring og jobber i dag som opplæringsrådgiver ved SEOS i Trondheim.

Hun startet nettverket Kvinner i teknikk og håndverk i 2010, og jobber for å synliggjøre rollemodeller, skape trygge arbeidsplasser og støtte jenter i tekniske yrker.

Liv Beate er også engasjert i likestillingsarbeid i både skole, næringsliv og fagbevegelse, og har bidratt til flere prosjekter for økt mangfold i elektrobransjen," oppsummerer juryen.

Det ble også delt ut en mangfoldspris. Den gikk til SG Armaturen.

Dette sa juryen om mangfoldprisen:

"SG Armaturen jobber helhetlig med mangfold og inkludering i hele organisasjonen. De har økt kvinneandelen i ledelsen til 33 % og har 45 % kvinner på lageret i Norge, et tydelig resultat av målrettet innsats.

Samtidig skaper de møteplasser for faglig utvikling og fellesskap, som «Jenteuka» i 2025, der over 80 kvinnelige elektrikere og lærlinger deltok.

SG løfter fram mangfold i hele organisasjonen, med ledere i ulike roller og land, og jobber aktivt for å skape et trygt og inkluderende arbeidsmiljø for alle, uavhengig av kjønn, bakgrunn eller rolle," oppsummerer juryen.

Warning
Dette er en sak fra

Vi skriver om ansatte innen elektro, energi, telekom og IT.

Les mer fra oss