JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Monica Derbakk er glad EL og IT er i gang med fysiske konferanser igjen

Likestillingskonferansen ble korona-historisk for EL og IT Forbundet, som første fysiske konferanse etter nesten to korona-år.
FORNØYD: Forbundssekretær Hjørdis Henriksen (t.h.) er også glad for at EL og IT-ere igjen kan møtes fysisk på konferanser. Det er mye bedre enn nettmøter, mener Hjørdis Henriksen og Monica Derbakk.

FORNØYD: Forbundssekretær Hjørdis Henriksen (t.h.) er også glad for at EL og IT-ere igjen kan møtes fysisk på konferanser. Det er mye bedre enn nettmøter, mener Hjørdis Henriksen og Monica Derbakk.

Leif Martin Kirknes

Saken oppsummert

Leif.kirknes@lomedia.no

– Det føles bra å være tilbake!, sier Monica Derbakk, leder av utviklingsavdelingen i EL og IT.

Det ble EL og IT Forbundets likestillingskonferanse som fikk æren av å være første fysiske konferanse etter korona, arrangert av forbundet sentralt. Konferansen handlet om dels alvorlige temaer, som trakassering på arbeidsplassen – som vi kommer tilbake med en egen artikkel om, men likevel var det en gledens dag på Sørmarka å kunne møtes fysisk og diskutere problemstillinger og erfaringer.

– Det blir en helt annen dimensjon å møte deltakerne direkte i motsetning til i «TV-ruta». Det kan ikke sammenlignes. Teams er best til korte møter!, mener Derbakk.

Forrige likestillingskonferanse var i 2019.

Godt å være i gang

Normalt møter det opp 25–30 medlemmer på likestillingskonferansene, mens i år ble det en begrensning på 20. I realiteten kom noen færre, blant annet på grunn av karantener og lokale fylkesregler. Men det kom folk fra ulike deler av landet, og en av foredragsholderne bemerket at det var usedvanlig mange unge blant konferansedeltakerne.

ET KNIPPE: Korona har satt noen begrensninger på antall deltakere.

ET KNIPPE: Korona har satt noen begrensninger på antall deltakere.

Leif Martin Kirknes

Opprinnelig var det lagt opp til et møte om samme tema på tvers av LO-forbund, men dette utgikk på grunn av korona.

– Fellesarrangementet gikk ut, og det var litt synd. Samtidig er det godt å være i gang igjen, selv om det tar litt tid før man finner konferanseformen som innleder! Jeg kjenner at det er lenge siden jeg har stått på podiet, sier Derbakk.

– Trenger opptrening

Det kan hennes kollega, forbundssekretær Kai Christoffersen i utviklingsavdelingen, skrive under på. Han er også på Sørmarka i disse dager, på vegne av et LO Stat-kurs om kontroll og overvåking på arbeidsplassen, og har så langt ellers også vært innom Oslokonferansen.

– Det er lenge siden nå! Folk må jo nesten trenes opp igjen til å ta ordet på kurs og konferanser!, sier han.

På Sørmarka har også NNN, FO og AOF kurs og konferanser i samtidig som EL og IT og LO Stat.

LENGE SIDEN: Monica Derbakk, EL og IT, i fysisk skikkelse på Sørmarka for første gang på et par år.

LENGE SIDEN: Monica Derbakk, EL og IT, i fysisk skikkelse på Sørmarka for første gang på et par år.

Leif Martin Kirknes

Warning
Dette er en sak fra

Vi skriver om ansatte innen elektro, energi, telekom og IT.

Les mer fra oss