JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Telekomarbeidere vil lovregulere alle elektrofagene

De er enige om å jobbe for lovbeskyttelse av faget, selv om det fortsatt er en bit fram til det. I mellomtiden henter teleentreprenørutvalget inspirasjon fra telehistorien og nordiske kolleger.
Telegrafbygningen i Oslo sto ferdig i 1924 og huser mye gammel telehistorie.

Telegrafbygningen i Oslo sto ferdig i 1924 og huser mye gammel telehistorie.

Knut Viggen

Saken oppsummert

knut.viggen@lomedia.no

– Vi ønsket å minne oss selv på historien, en historie som vi ikke må glemme, selv om tidene og teknologien har forandret seg, sier Steffen Bjørkavåg Olsen. Forbundssekretæren leder EL og ITs teleentreprenørutvalg, som denne uka var samlet i ett av Oslos stilikoner, den gamle telegrafbygningen i Prinsens gate i Oslo, som nå bare heter Telegrafen.

Bygningen var hovedkontor for Televerket helt fram til 1962. Da det sto ferdig i 1924 ble det regnet som ett av byens vakreste. Siden ble det også utvidet.

Telegrafbygingen var på det meste arbeidssted for 1.000 ansatte.

I 1990 flyttet Telenor driften til Fornebu, mens den gamle bygningen ble kjøpt opp i 2016, restaurert og ombygget og gjenåpnet i 2021, nå som Norges største kombinerte utelivs-, serverings- og arrangementsarena.

Nå består bygningen innvendig av møterom, barer og restaurantlokaler, men fortsatt preget av stolt telehistorie. Navn på rom, bilder og tekst på veggene forteller om en annen tid, som likevel ikke er så langt unna i antall år. Det er fortsatt så nært at det finnes folk i arbeid i dag som fikk sin grunnutdanning og første yrkeserfaring mens Televerket ennå var en statlig etat.

Fra nord til sør

Utvalget består i dag av tillitsvalgte fra fire klubber, to landsomfattende og to lokale. Are Bergli Heier og Knut Hamletsen kommer fra OneCo Networks og Bård Jøran Vilnes Honningsvåg fra Eltel (Vest).

Nye i utvalget er Thomas Blokhus fra Teknisk Bureau i Stavanger og Simon Hartvigsen fra Aqila AS, som er et heleid datterselskap av Lofotkraft.

Simon tok fagbrevet i 2021, sluttet i OneCo Networks i desember i fjor og har siden vært ansatt i Aqila som er et selskap med rundt 110 ansatte fordelt på tre lokasjoner i Lofoten. Han sitter også i styret i Distrikt Nordland.

Thomas er i styret i Rogaland Elektromontørforening (Rele) og nestleder i EL og IT Distrikt Rogaland.

– Jeg flytta til Stavanger og begynte å jobbe i 2010. Vi er rundt 30 montører totalt og har masse å gjøre for tiden. Vi har ikke merket så mye til nedgang i aktivitet på telekomsiden som de andre, forteller han.

– Men vi ser jo at det er mange bedrifter som får oppdrag og som ikke har fagfolk.

Prioriterer lovregulering

Nedbemanninger, sosial dumping og a-krim. Det har vært stikkord for telekom-bransjen i Norge de siste årene, men bildet er ikke hel-svart. På LO-kongressen i mai kunne forbundet notere seg for en seier. Handlingsprogrammet til LO for årene 2025-29 inneholder nå en formulering som er et skritt videre for mer seriøsitet i telekom-bransjen: Det har forbundet jobbet for i flere år.

Fram mot neste samling i 2026 skal utvalget prioritere styrking av kvalifikasjonskrav og lovregulering innen telekom med at mål om at alle elektrofag skal være lovregulerte. Utvalget ønsker også at NKOM skal få midler til tilsyn ute i ekomnettene.

På utvalgsmøtet ble det diskutert hvordan man skal få seriøsiteten tilbake i sektoren. Innleie og UE-problematikk ble også tatt opp. De var også innom problemstillinger rundt blant annet sikkerhetsklarering.

– Vi skal jobbe videre med lovbeskyttelse av faget, at det skal komme krav om relevant fagbrev også for de som skal jobbe med telekom, sier Steffen Bjørkavåg Olsen.

Svenske erfaringer

Til utvalgsmøtet i Oslo var Björn Tallberg, klubbleder for fagforbundet Unionen på Eltel Networks Sverige invitert for å snakke om den svenske telekombransjen.

– Vi prøver å få til mer samarbeid over landegrensene, sier Steffen Bjørkavåg Olsen.

Tallberg, bosatt i Stenungsund, knapt tre timers kjøretur fra Oslo, har vært engasjert i faglig arbeid i Eltel siden 2006 og forteller om et svensk telekommarked som er helt avregulert. Det er også et fragmentert marked, det er mange nett-eiere rundt om i landet.

Björn Tallberg

Björn Tallberg

Knut Viggen

– Som hos dere i Norge opplever vi også i Sverige at det blir mindre og mindre utbygging og mer vedlikehold. Bransjen forsøker også å utvide forretningsområdene, fra tradisjonell telekom til "new business" litt mer mot forsvar og infrastruktur, sa Tallberg.

Warning
Dette er en sak fra

Vi skriver om ansatte innen elektro, energi, telekom og IT.

Les mer fra oss