ÅPNET: I dag var offisiell åpning av Norsk Vannkraftsenter (NVKS) ved NTNU. Olje- og energiminsiter Tord Lien og NVKS-leder Ole Gunnar Dalhaug (t.v.) ser frem til spennende og nyskapende forskning på området vannkraft.
Leif Martin Kirknes
Vil ha mer vannkraft-forskning
Nytt NTNU-senter skal bedre både kunnskap og rekruttering innen vannkraft. – Feltet er langt fra ferdig-forsket, sier rektor Gunnar Bovim.
leif.kirknes@lomedia.no
– Med tanke på vårt regjeringssamarbeid med KrF kan jeg vel gjerne si regnet har vært vår lands velsignelse. Det har gitt oss mye, men kompetansen til å utnytte det har vi stått for selv, sier olje- og energiminister Tord Lien.
I dag besøkte han NTNU i forbindelse med åpningsmarkeringen av Norsk Vannkraftsenter (NVKS). Det var ikke noen klipping av snor – i stedet ble det folksomme publikummet, bestående av både flanellskjorte-kledde studenter og dresskledde utstuderte, geleidet opp en bratt og smal trapp iført vernebriller, før Lien fikk æren av å kommandere oppstart av en Pelton testrigg-turbin.
Det var sommeren 2012 det ble gjort kjent at fagmiljøene innen vannkraft ved NTNU, Sintef Energiforskning, CEDEREN og Energi Norge ville gå sammen om å opprette et kunnskapssenter for vannkraft.
I dag markerte startskuddet for dette senteret, som forener fire ulike institutter innen bygg, maskin og elkraft, samt kraftbransjen. Målet er å komme styrket ut med tanke på forskning, undervisning og utdanning om feltet, deriblant via økt rekruttering til et felt som tilsynelatende har havnet litt i skyggefeltet av sin hippe fetter oljen.
Viktig
Lien er klar på at vannkraft var, er og fortsatt vil være, viktig for Norge som ryggraden i norsk energiproduksjon. Siste opptelling fra Nord Pool viser at vannkraften står for 96 prosent av kraftproduksjonen her til lands. Det er med bakgrunn i dette han mener det ellers ofte forhatte regnet regnet, når alt kommer til stykket, har vært vår store flaks.
– Men det har ikke bare handlet om flaks, det har også handlet om kompetanse og kunnskap. Om forutseende industrigründere og politikere. Ved siden av olje og gass er vannkraft et av de få områdene der Norge er blant de til nå verdensledende.
Og slik vil Lien i likhet med de andre tilstedeværende vannkraftentusiaster at det skal forbli. Derfor er det bra det etableres et kompetansemiljø som ser fremover, fremhever han. Kunnskapen kan med fordel ikke minst utvikle seg til en eksportvare.
Ikke ferdig-forsket
NTNU-rektor Gunnar Bovim innser at den gjengse nordmann kanskje tenker vannkraft er ferdig utforsket. Vi har vann, vannet blir strøm, og vi får strøm til våre mobiltelefoner og elbiler, ferdig med det.
Bovim mener derimot det fortsatt finnes ubesvarte spørsmål.
– Området er ikke ferdig-forsket. I motsetning til det mange tror, er det fortsatt utfordringer innen vannkraft, både rent teknologisk og i det å benytte vannkraft over distanse og tid som gir mye spennende forskningsmaterie, sier han.
Når de gjelder uutforskede områder, trekker Energi Norges Oluf Ulseth konkret frem pumpekraft som eksempel.
Svein Ove Slinde fra Statkraft understreker på sin side på at mange vannkraftverk nå begynner å dra på åra.
– Vi har allerede en portefølje å ta vare på, mange av dem bygget på 40- 50- 60-tallet. De må fornyes og tilpasses dagens lover og regler. Vi går inn i et omfattende fornyingsarbeid, slår han fast.
Sliter med rekruttering
Tilbake til Lien, påpeker han at det nyetablerte senteret også vil komme distriktene til gode.
– Kraftbransjen er et kompetanseintensivt næringsliv som ikke kan sentraliseres. Vannkraftkompetansen må være der vannet er, ofte utenfor de store befolkningsmassene.
Ministeren har ett hjertesukk oppe i det hele. Han skulle ønske flere unge valgte realfag, ikke minst for å få økt rekruttering innen fornybar energi som nå nærmer seg generasjonsskifteproblemer.
– Gjennomsnittalderen i den norske fornybarnæringen er høyere enn snittet i andre bransjer. Over 20 prosent i bransjen er i dag over 58 år. De sitter på svært verdifull kompetanse som det blir krevende å erstatte. Hvis Norge skal fortsette å være en stor energinasjon, sier det seg selv at vi trenger nye kloke hoder.
NTNU-rektor Bovim stusser selv over at søknadstallene til vannkraftrelaterte fag går nedover.
– Det viser at studentene ikke vet sitt eget beste, sier han spøkefullt.
Skal man dømme etter antall oppmøtte flanellskjorter på dagens åpningsmarkering, ser det likevel ut til at den yngre garde absolutt er villige til å snuse på faget.
Hvis Norge skal fortsette å være en stor energinasjon, sier det seg selv at vi trenger nye kloke hoder.
Tord Lien
Mest lest
I lønnsoppgjøret skal de største tilleggene gis til de som har lavest lønn, ifølge LO.
colourbox.com
Om lønna di er lav nok, kan du vente deg ekstra penger
Erfarne butikkansatte som Nadine Tomi får 15.600 kroner mer i året fra 1. februar.
Brian Cliff Olguin
Kraftig lønnshopp for butikkansatte FØR lønnsoppgjøret
Colourbox.com
33.000 pensjonister taper tusenvis av kroner: – Det holder bare ikke
Hugo Lorentsen, som har jobbet i Drytech i 17 år, anbefaler mest husets kylling i karri. Maten pakkes for hånd og alt er nøye sjekket.
Erlend Angelo
«Magisk» norsk mat har mettet soldater og turgåere i tre tiår
Bredtveit fengsel ble nok en gang åsted for selvmord sist helg.
Eirik Dahl Viggen
Fengselsbetjent etter selvmord på Bredtveit: – Dette er traumatisk
USIKRE TIDER: Martin Rask, Anne Sofie Ovesen, Hans-Petter Løksti, Inger Berit Ludvigsen, Eirik Føre, Martin Andreassen, Titajoa Kaeeyoo, Terje Olsen, Rita Jakobsen og Inger Andreassen håper de som ønsker å fortsette i Posten, får tilbud om ny jobb.
Alf Ragnar Olsen
Bodø-terminalen har skrumpet inn fra 80 til 13 årsverk på to år
Veien fram til i dag har vært lang og full av skam og vonde følelser for Martine. Nå føler hun at hun kan puste.
Eivind Senneset
Oljearbeider sto fram som kvinne på jobb: – Vil leve, ikke bare overleve
I fjor streika ansatte i mange private barnehager for å bli med i tidligpensjonsordninga Fellesordninga for avtalefestet pensjon.
Bjørn A. Grimstad
Flere skal få tidligpensjon – men ny AFP kommer heller ikke i år
LO-leder Peggy Hessen Følsvik.
Jan-Erik Østlie
Se hvem som skal forhandle om din nye lønn
– Norge er ikke vaksinert mot splittelse. Vi kan ikke ta demokratiet og våre verdier for gitt, sier kvinnen som nesten ble drept for det hun tror på. Terroristen på Utøya skjøt Libak i hendene, i kjeven og i brystet.
Hanna Skotheim
Ina Libak hørte folk si Nav møtte dem med mistillit. Da hun selv måtte ringe, fikk hun en aha-opplevelse
– Det er synd at vi måtte ut i media for at de skulle bestemme seg for å gjennomføre et tilsyn, sier Joakim Johnsen.
Brian Cliff Olguin
Sjefen trakasserte Joakim og kollegaene i fylla: Nå ser Arbeidstilsynet på saken
«Mrs. Chatterjee vs. Norway» har premiere 17. mars. Bufdir forbereder seg på debatten
Skjermdump
Bollywood-film om norsk barnevernssak drar fagfolk til kinoen
Arbeidsmiljøloven sier at nattarbeid, som defineres som arbeid mellom klokka 21 og 06, ikke er tillatt med mindre «arbeidets art gjør det nødvendig». Men det gjelder ikke ansatte i varehandelen. (Illustrasjonsfoto)
André Kjernsli
Skal vurdere om butikkansatte kan jobbe etter klokka 21 om kvelden
Selv om drikkevannsnettet er nedslitt og lekker som en sil, gjøres det nesten ingenting med problemet. Ingen mål for å redde drikkevannet er nådd siden 2014.
Bjørn A. Grimstad
Drikkevannet lekker – du kan få gigantregningen
Klubbleder Mohammed Malik ved Tine i Oslo mener det er oppsiktsvekkende at noen må streike for tariffravtale i 2023. Derfor er klubben klar for sympatistreik.
Erlend Angelo
Streik stanser varelevering til Oslo-restaurant: – Ønsker å vise vår støtte
Det kan bli streik ved et av fartøyene som er tilknyttet Ekofisk-feltet i Nordsjøen. Industri Energi mener det foregår sosial dumping og krever tariffavtale.
ConocoPhillips Company
Det kan bli streik i Nordsjøen: – Dette er sosial dumping
– Jeg kan ikke si noe annet enn at jeg gleder meg til å ta fatt på oppgaven med å lede dette fantastiske forbundet med de beste folkene, sier Geir Ove Kulseth.
Leif Martin Kirknes
Geir Ove Kulseth vant en uhyre jevn lederkamp. Her er reaksjonene
En kampklar Christopher Beckham er villig til å streike for at lønna skal øke mer enn prisene.
Leif Martin Kirknes
Beckham provosert etter lønnsfest-utspill. Nå varsles det streik
De to barnehagene ble drevet henholdsvis i andre etasje på bygningen til venstre og over garasjen til høyre. Leieforholdene ble avsluttet for over et år siden. Huseieren, som fortsatt benytter huset som bolig og også gjorde det i utleieperioden, har ikke fått kritikk i forbindelse med saken.
Bjørn A. Grimstad
Stengte «uforsvarlige» barnehager – eieren tjente millioner
De ansatte krever at klinikkleder Bjørn Bendz og avdelingsleder Arnt Fiane fratrer sine stillinger umiddelbart.
Lise Åserud / NTB