Serverer: Arbeidsminister Robert Eriksson byr på IA-kake til partene. Fra v: Vibeke Hammer Madsen, Virke, Svein Oppegaard, NHO og Gerd Kristiansen, LO.
Sissel M. Rasmussen
IA-avtalen forlenget ut 2018
LO er fornøyd med den nye IA-avtalen. Arbeidsminister Robert Eriksson fikk ikke gjennomslag for normerte sykemeldinger i avtalen, men vil stå på for å få det gjennomført - på sikt.
line.scheistroen@lomedia.no
Partene i arbeidslivet og arbeids- og sosialminister Robert Eriksson (Frp) undertegnet en ny avtale om inkluderende arbeidsliv tirsdag i denne uka. Den nye avtalen inngås for perioden mars 2014 til 31. desember 2018.
– Nå er det ingen unnskyldninger for ikke å bli IA-bedrift, understreket LO-leder Gerd Kristiansen under presentasjonen av den nye IA-avtalen.
Avbyråkratisering
Eriksson mener man med den nye avtalen har ryddet unna det han karakteriserte som et "byråkrati av en annen verden". Både regjeringen og partene i arbeidslivet uttrykte stor tilfredshet med det foreslås lovendringer som vil gjøre det enklere for virksomhetene å følge opp de som har behov for det.
– Vi endrer fokus fra skjemaer og stivbeinte regler og over på enkeltmennesker, sier Eriksson.
– Et gjennomslag for bedriftene og NHO som har jobbet for dette i flere år, sier NHO-sjef Kristin Skogen Lund.
– Vi håper og tror at dette kan gjøre det enda mer attraktivt å være IA-virksomhet, sier Kristiansen.
Fra kontroll til tillit
Det er en felles oppfatning at IA-avtalen nå gir partene i arbeidslivet, den enkelte bedrift og den enkelte arbeidstaker mer tillit.
– Bedriftene får frigjort kapasitet til å arbeide mer målrettet med forebygging og med selve oppfølgingsarbeidet for de som trenger det, uttrykker NHO-sjefen i en pressemelding.
LO-leder Kristiansen er glad for at avtalen legger større trykk på forebyggende arbeid.
– Veien å gå for redusert sykefravær og inkludering, er et godt arbeidsmiljø. Vi er derfor godt fornøyd med at avtalen har fått et forsterket fokus på forebyggende arbeidsmiljøarbeid, sier LO-lederen.
Unio er også fornøyd, men skulle gjerne sett at forebyggingsaspektet var tydeligere i avtalen.
– Vi savner mer forpliktende krav om tiltak til hvordan forebygging skal skje i praksis ute på arbeidsplassene, sier Unio-leder Anders Folkestad.
Ikke ferdigdiskutert
Eriksson har tatt til orde for behov for forenklinger i sykefraværsoppfølgingen og nye virkemidler for å bidra til å redusere sykefraværet. I regjeringsplattformen heter det at den skal arbeide for å "innføre veiledende, normerte sykemeldingsperioder". Eriksson hadde ønsket å få dette inn i den reforhandlede IA-avtalen, men har måttet gi seg på grunn av sterk mostand hos de ansattes organisasjoner. Eriksson understreket imidlertid at dette er et tema partene har forpliktet seg til å diskutere mer.
– Regjeringen er klar for å gjennomføre det som står i regjeringsplattformen, men ikke før vi har diskutert det med partene i arbeidslivet, sier Eriksson.
LO-leder Gerd Kristiansen velger å glede seg over den nye IA-avtalen og ikke hva som kan bli resultatet av de kommende diskusjonene.
– Vi tar ikke sorgene på forskudd, men tar utfordringene etterhvert. Vi har forpliktet oss til å diskutere spørsmålet separat, uavhengig av IA-avtalen, med regjeringen og de øvrige partene i arbeidslivet, sier Kristiansen.
YS-lederen understreker behovet for å styrke rollen til de tillitsvalgte når IA-avtalen nå legger større vekt på det forebyggende arbeidet.
– Det er de (tillitsvalgte) som kan fange opp signaler på arbeidsplassen hvis det er forhold som ikke er som de skal være. Ansatte som er i ferd med å falle ut av arbeidslivet må fanges opp i tide, sier YS-leder Jorunn Berland.
Sykelønnsordningen er fredet i avtaleperioden ut 2018.
Inkluderende arbeidsliv (IA)
Den første IA-avtalen ble undertegnet høsten 2001.
Avtalen har vært siden vært gjenstand for forhandlinger tre ganger, i 2006, 2010 og nå i 2014.
26 prosent av virksomhetene i Norge er med i avtalen. Nesten 60 prosent av landets lønnsmottakere er omfattet. Blant små og mellomstore bedrifter er oppslutningen om IA-avtalen lavere.
Formålet med avtalen: Få ned sykefraværet, få funksjonshemmede ut i arbeidslivet og få folk til å stå lenger i arbeid.
Vi tar ikke sorgene på forskudd
LO-leder Gerd Kristiansen
Mest lest
LO-leder Peggy Hessen Følsvik, riksmekler Mats Ruland og NHO-leder Ole Erik Almlid etter at partene hadde blitt enige i lønnsoppgjøret.
Håvard Sæbø
LO og NHO er enige om årets lønnstillegg. Dette ble resultatet
Forhandlingene mellom LO, YS og NHO i årets lønnsoppgjør er krevende. Det medgir også riksmekler Mats Ruland.
Jan-Erik Østlie
Løsning i lønnsoppgjøret, ingen streik. Her er årets økonomiske ramme
Brede Edvardsen er nestleder i Norsk Arbeidsmandsforbund. Han frykter for konsekvensene hvis lavtlønte vektere mister tillegget i lønna.
Øyvind Aukrust
4.000 vektere kan miste tillegg i lønna: – Dette er et helt hårreisende krav av NHO, mener topptillitsvalgt
Hanna Skotheim
Nav er klare for å betale ut feriepenger på dagpenger før sommerferien
Martin Guttormsen Slørdal
Gunvor (81) har slitt ut åtte motorsager: – Jeg har mange trær på samvittigheten
KAN SMITTE: Fordi forurenset tøy kan etterlate seg koronavirus i hjemmet, bør arbeidsklær, for eksempel i helsevesenet, vaskes i et profesjonelt vaskeri og ikke hjemme, mener Industri Energi og Norsk Renseri- og Vakseriforening.
Ole Palmstrøm
Derfor advarer vaskeriene mot å vaske arbeidsklærne hjemme
Renholderne var blant de yrkesgruppene som fikk lavlønnstillegg i mellomoppgjøret i 2019.
Håvard Sæbø
Hvem kan få lavlønnstillegg i årets lønnsoppgjør? Disse fikk et ekstra løft sist
LO og NHO ble enige i årets lønnsoppgjør. Men hva ble de egentlgi enige om? FraFagbevegelse prøver å forklare resultatet.
Håvard Sæbø
Hvordan kan 2,25 kroner i timen bli 2,7 prosent? Lønnsoppgjøret forklart
Noen av dagens koronaordninger gjelder ut juni, andre gjelder ut september. Her får du oversikten.
Emmie Olivia Kristiansen
16 støtteordninger du kan ha krav på nå. Her er den samlede oversikten
Sissel M. Rasmussen
Tonje (18) anbefaler yrket som nesten ingen jenter velger
LO-leder Peggy Hessen Følsvik og administrerende direktør Ole Erik Almlid i NHO kan se fram til to intense dager når årets lønnsoppgjør skal avgjøres
Leif Martin Kirknes
Lønnsoppgjøret: Slik foregår meklingen
MISFORNØYD: Raj Kumar Fylling er meget misfornøyd med egen lønnsutvikling i Skatteetaten. Ifølge lønnstatistikk fra etaten de siste fem årene er det store skjevheter i systemet.
Ole Palmstrøm
Raj (63) har fått 24.700 kroner i lønnshopp på fem år. Kollegaen fikk nesten 100.000 kroner mer
FÅR FERIEPENGER: Ørjan Strømhaug er glad for de ekstra pengene som vil tikke inn på kontoen. Han var permittert fra jobben på et personbilverksted fra mai til desember i 2020.
Tormod Ytrehus
Nå blir det likevel feriepenger på dagpenger for småbarnspappa Ørjan. Så mye kan han få
Kommentar
Ihne Pedersen
«Norske journalister kjøper NHOs skambud til vanlige folk», skriver Mímir Kristjánsson
Debatt
Man blir sittende igjen med inntrykket av at sykepleierne alltid har blitt hengende etter på lønna. Det er feil, skriver Torgny Hasås. (Illustrsjonsfoto)
Colourbox.com
«Lederen i Sykepleierforbundet mener jeg har misforstått sykepleierlønna. Det er feil»
Administrerende direktør i NHO Ole Erik Almlid, riksmekler Mats Ruland og LO-leder Peggy Hessen Følsvik kommer til å ha mye med hverandre å gjøre gjennom meklingsinnspurten som foregår fredag og lørdag. Frist er natt til søndag.
Leif Martin Kirknes
Innspurten på lønnsoppgjøret er i gang: – Streik er en mulighet, sier LO-lederen
Ansatte som har vært permittert risikerer at store deler av ferietillegget spises opp av skattetrekk, hevder HR-selskapet Simployer.
Colourbox.com
Feriepenger på dagpenger blir ikke trukket i skatt i juni
Asfaltarbeidere er blant dem som står klare til å streike.
Dorthe Karlsen
2500 medlemmer av Arbeidsmandsforbundet kan gå ut i streik søndag
JUBLER: Peter Barkar, hovedtillitsvalgt i Implenia fram t il 15. april, jubler over at utenlandske anleggsarbeidere som ikke kommer seg på jobb, skal få kompensasjon med etterbetaling fra 29. januar. Bildet er tatt før korona en kom, da han fortsatt kunne møte opp på kontoret på Lysaker.
Sissel M. Rasmussen
De kom seg ikke på jobb: Nå skal EØS-pendlerne få kompensasjon for inntektstapet
Ole Erik Almlid og Peggy Hessen Følsvik.
Leif Martin Kirknes