Ikke særlig familievennlig

Fengselsbetjent Farukh Qureshi i Oslo fengsel mener det er uaktuelt med vakter på 12 timer i ukedagene.

Fengselsbetjent Farukh Qureshi mener mener det er lite familievennlig å gå 12-timers lange vakter
Fengselsbetjent Farukh Qureshi mener mener det er lite familievennlig å gå 12-timers lange vakter
Publisert Sist oppdatert

JOBB

Endringsforslag:

Arbeidsminister Robert Eriksson foreslår at lokalt tillitsvalgte og arbeidsgiver skal kunne avtale vakter på 12,5 timer.

Pr i dag kan det lokalt avtales 10-timers vakter.

– Det er skummelt, sier fengselsbetjenten om arbeidsministerens forslag om gjøre det enklere å avtale vakter på over 12 timer – også i ukedagene.

Han er selv far til en liten datter, og mener det er lite familievennlig å gå så lange vakter.

Arbeidsminister Robert Eriksson foreslår at lokalt tillitsvalgte og arbeidsgiver skal kunne avtale vakter på 12,5 timer. Nå kan det lokalt avtales 10-timers vakter.

– Vi ønsker ikke 12-timers vakter i ukedagene, sier Qureshi som er leder for Oslo fengselsfunksjonærers forening. Han viser til forskning som viser til helseskadene av lange vakter over tid. Han legger til:

– Hvis lovforslaget går gjennom, er vi nødt til å ha medlemsmøte og høre hvordan stemningen er blant medlemmene, sier OFF-lederen.

Selv vet han at dette ikke er noe han vil.

– Det ville blitt veldig utfordrende for kona mi hvis hun skulle fått alt ansvar for datteren vår i ukedagene. Jeg ville ikke kunnet følge opp datteren min heller, sier han.

– Arbeidsministeren snakker om at arbeidstiden skal tilpasses den enkelte ansattes behov. Hvordan er det mulig å få til i fengslene?

– Vi har ikke nok ansatte til å tilpasse turnusene individuelt. Vi mangler allerede folk med den turnusen vi har i dag.

Powered by Labrador CMS