Jernbane
Brann på Bergensbanen: – Heldigvis har vi strengere regler enn EU
Rundt 220 passasjerer ble evakuert da det begynte brenne i en togvogn tirsdag.
På vei fra Bergen oppstod det brann i en av togvognene. Det skal ikke ha skjedd personskader.
Jarle Elvesveen Stanes / Hallingdølen
Saken oppsummert
morten@lomedia.no
Litt over klokken 17 tirsdag ettermiddag begynte det å brenne om bord i et tog på Bergensbanen på vei til Oslo.
Brannen startet i de bakerste vognene på toget ved Lauvviken i Nesbyen kommune.
Til sammen ble 220 togpassasjerer evakuert, inkludert 30 personer som oppholdt seg i de brennende vognene.
Det er ikke meldt om personskader, skriver Politiet på sine sider.
– Her ser man viktigheten av den gode opplæringen vi har. Personalet har gjort en fantastisk jobb, sier Mads Holt Andersen, leder av Bergensbanen konduktørforening.
Fulgt læreboka
– Når det oppstår episoder som i går, så kjenner alle litt ekstra på det, fortsetter Andersen.
Han har ikke selv snakket med de to konduktørene som var om bord i toget. Men han understreker at Vy har egne rutiner for hvordan de følger opp personalet etter slike hendelser.
– Så de skal bli godt ivaretatt. Og jeg har blitt informert at de etter omstendighetene har det bra, sier Andersen.
Han sier de som har jobbet om bord i toget har fulgt læreboka: De har stoppet på en egnet plass, evakuert alle passasjerene, og så delt toget i to slik at brannen ikke skulle spre seg.
Mads Holt Andersen
Privat
Strengere regler enn EU
– Her ser vi hvor viktig god opplæring, og trygghet i beredskapssituasjoner, er for ansatte på jernbanen, sier forbundssekretær i Norsk Jernbaneforbund (NJF), Eli Ingeborg Baadstøe-Ostrø.
I England, Frankrike, Sverige og Danmark kjøres det tog uten ombordpersonale på enkelte strekninger.
Baadstøe-Ostrø sier at da Flytoget ble opprettet ble det foreslått at det skulle kjøres uten personale om bord.
– Det klarte vi å stoppe den gang. Og heldigvis har vi fortsatt strengere regler i Norge enn for eksempel EU, sier Baadstøe-Ostrø.
Eli Ingeborg Baadstøe-Ostrø
Morten Hansen
150 meter må byttes ut
Årsaken til brannen er enda ikke klart. Før togsettet blir fjernet skal Havarikommisjonen gjør undersøkelser. Også Kriminalteknisk og Kripos vil se på åstedet, skriver politiet i en oppdatering.
Pressevakt i Bane Nor, Harry Korslund, sier til NTB at Bane Nor kan gå i gang med å utbedre skadene når de tekniske undersøkelsene er over.
Han tør ikke å antyde når vanlig togtrafikk kan være i gang igjen.
– Det må vi komme tilbake til når vi vet mer om det egentlige omfanget. Vi vet at kjøreledningen som fører strøm til togene, er skadet. Rundt 150 meter av den må byttes ut, sier Korslund til NTB.
Pressekontakt Siv Egger Westin i Vy sier at jernbanen er helt stengt for trafikk mellom Nesbyen og Flå. Alle tog erstattes av buss for tog.
Dette er en sak fra
Vi skriver om de ansatte i alle deler av jernbanen og busstransport.
Nå: 0 stillingsannonser

