Jernbane
Ny togstrekning stengt på grunn av ras
Sørlandsbanen er stengt mellom Moi og Egersund. Dette er tredje banestrekning i Norge som blir stengt på grunn av ras i løpet av to måneder.
Morten Knudsen, konduktør i Go-Ahead, sier de foreløpig vet lite om omfanget av raset. – Vi har satt inn budd for tog forbi rasstedet og prøver å oprettholde normal trafikk så lenge det lar seg gjøre, sier Knudsen (Arkivfoto)
Morten Hansen
Saken oppsummert
morten@lomedia.no
Bane Nor sier det er et omfattende arbeid som må gjøres for å åpne strekningen.
– Det er ting som tyder på at det kan være av et visst omfang, men foreløpig er situasjonen litt uavklart, sier pressevakt Harry Korslund i Bane Nor til Aftenbladet.
Korslund sier til avisen at Bane Nors mannskaper på stedet anslår at raset skal være 10 til 15 meter bredt, og at skinnene henger mer eller mindre i løse luften.
Tre stengte strekninger
Det er tredje banestrekning i Norge som blir stengt på grunn av ras i løpet av to måneder.
• I midten av juli tok et 50 meter bredt ras deler av Raumabanen, som tidligst vil bli åpnet i slutten av oktober.
• I slutten av august det gikk et kvikkleireras ved E6 i Levanger. Både E6 og Nordlandsbanen vil bli stengt i lang tid.
• I tillegg har godstrafikken via Sverige vært stengt i begynnelsen av september på grunn av ras på Ofotbanen og oversvømmelser på Botniabanen.
Raset i Levanger: Jordskredet rammer togtrafikken særlig hardt i nord
Buss for tog
Morten Knudsen, hovedtillitsvalgt for Norsk Jernbaneforbund (NJF) i Go-Ahead, sier de har satt opp buss for tog mellom Moi og Egersund, men at trafikken vil bli påvirket.
– Først og fremst er vi glade for at det ikke var trafikk på stedet da raset gikk. Deretter ser vi framover. Vi kommer til å forsøke å kjøre som normalt.
– Men tar dette tid, kan det bli vanskelig. Verkstedet vårt er i Stavanger, og vi får ikke utført vedlikehold på togsettene som er på andre siden av raset, sier Knudsen.
Han understreker at de som frakter gods på jernbanen er i en enda vanskeligere situasjon.
– Ekstremt
Mariann Ravnanger i Cargo-landsrådet i NJF konstaterer at godsselskapene på jernbanen er rammet av at fire banestrekninger satt ut av drift grunnet ras og uvær.
– Dette er ekstremt dramatisk for godsnæringen, og en fortsettelse av tre krevende år. Infrastrukturen vår må tåle vær og klima, og må settes i stand til å takle ekstremvær i fremtiden, sier Ravnanger.
Omfattende arbeid
Korslund i Bane Nor antyder i Stavanger Aftenblad at det kan være et tidkrevende arbeid som må gjøres.
– Det er foreløpig for tidlig å si noe konkret når det gjelder varighet, men vi står foran det som betegnes som et omfattende arbeid, sier Korslund.

Dette er en sak fra
Vi skriver om de ansatte i alle deler av jernbanen og busstransport.

Nå: 0 stillingsannonser