Dette er en sak fra
NNN-arbeideren
Vi skriver om ansatte i mat- og drikkevareindustrien.
Les mer fra oss
Næringsminister Jan Christian Vestre kom med en liten nyhet da han besøkte Freia forrige uke.
Forslaget om et eget veikart ble riktignok lansert i forbindelse med en stortingsmelding tidligere i mars.
Men man skal lete og lese godt før man finner det omtalt i meldingen med det sexy navnet «Strategi for auka sjølvforsyning av jordbruksvarer og plan for opptrapping av inntektsmoglegheitene i jordbruket».
Veikartet vil si litt om hva som er dagens situasjon, hva som er målet – og ikke minst hvordan man kommer seg dit.
Det blir trolig lagd over lignende dokument som regjeringen har lagd tidligere, som for eksempel reiselivsnæringa.
Nærings- og fiskeridepartementet og Landbruks- og matdepartementet skal samarbeide om veikartet, utdyper Vestre overfor NNN-arbeideren.
– Regjeringen vil at vi skal ha mer matproduksjon i Norge, og at mer av maten vår skal bearbeider her. En økning i norsk matproduksjon gir en kinderegg-effekt, og er viktig i den geopolitiske situasjonen vi står overfor nå.
Norsk Nærings- og Nytelsesmiddelarbeiderforbund organiserer industriarbeiderne i sektoren, og mener veikartet kan bli et godt tiltak for mat- og drikkevareindustrien.
– Det er bra at regjeringen vil satse på mer norsk mat. Økt matproduksjon er viktig også for industriarbeiderne, for industrien er helt avhengig av norske råvarer. Alle tiltak som setter søkelys på norsk matindustri er bra, og vi er glad for at næringsministeren er opptatt av dette, sier Anne Berit Aker Hansen til NNN-arbeideren.
At næringsministeren er begeistret for norsk matindustri og matkultur, ble bekreftet da han gjestet Freia-fabrikken tirsdag forrige uke.
– Kvikk Lunsj er min favoritt, jeg nærmer meg nok 365 i året, sa ministeren allerede før han var inne i produksjonslokalene.
Med seg på besøket fikk han både lokale og sentrale tillitsvalgte i NNN, samt LO-lederen.
Næringsministeren noterte flittig da det ble snakk om store og litt nærere spørsmål, som rekruttering av lærlinger, utdanningsmesser, vanskelig logistikk når Oslo bygger om kjøremønstre og forutsigbarhet i form av skatte- og avgiftsnivå.
– Vi har vært her i 130 år. Vi er den eneste industrien midt i Oslo, og vi vil veldig gjerne være i 130 til. Men da må vi vite at rammevilkårene holder seg stabile i årene framover, sa Øyvind Olufsen, kommunikasjonssjef i Mondelez Norge, under besøket.
– Alt dette tar vi med oss. Vi er helt i startgropen med veikartet, og skal spille på lag med næringsmiddelindustrien, sa Vestre under Freia-besøket.