Noen ganger er det all right
Er det greit at stadig flere og flere bøker forsøker å lære oss hvordan vi skal leve livene våre?
jan.erik@lomedia.no
«Jeg har mange, mange, mange ganger hatt lyst til å skrive ei vise om livet. Men, jeg mener, det æ’kke lett. Og livet, det er jo svært. Og langt». Omtrent sånn åpner Odd Børretzen sin berømte «Noen ganger er det all right». Og det har jo oddemann helt rett i. Livet er vanskelig å sette på matematisk formel, men kjekt å ha likevel.
Dette slo meg med full styrke da jeg i går var på en pressekonferanse i anledning ett av landets største forlags bokutgivelser våren tjugeølløv. Det spiller ingen rolle hvilket forlag det var. For snart er alle forlagene i landet like, sjøl om noen fortsatt er likere enn andre.
På nevnte pressekonferanse ble det presentert ei bok med tittelen «Stressmester». Den er ikke den eneste i sitt slag, men den får fungere som eksempel. Forfatteren er journalist, foredragsholder, programleder og blad- og avisspaltist. Med litt velvilje er forfatteren en kjendis, muligens av type B. Det spiller ingen rolle hva forfatteren heter. For snart blir også forfatterne i Norge like, sjøl om noen er likere enn andre.
Boka «Stressmester» har undertittelen «10 bud for en hverdag med mindre stress og mer overskudd». Altså er dette ei bok om livet, eller om livet da det ikke er så all right. Og det blir bare flere og flere av disse bøkene som skal lære oss noen triks når det vanskelige, svære livet butter imot.
«Stressmester» gjør det som sånne bøker ofte gjør – den stiller en mengde spørsmål. Hva er stress? Hva utløser stress? Hvordan kan du håndtere stress i hverdagen? Spør boka.
I forlagets katalog kan vi lese at det i dag sykemeldes like mange av psykisk utmattelse og utbrenthet som tidligere ved rent fysiske belastningskader. Rapporter viser at nesten 60 prosent av oss opplever stressrelaterte plager, som smerter i kroppen, hodepine, tretthet og søvnproblemer.
Denne boka har som utgangspunkt, akkurat som mange av forsidene i tabloidavisa Dagbladet, at det er du selv som må ta ansvaret for situasjonen. Og du skal lære hvordan du skal lytte til kroppens signaler og bruke ulike teknikker for å finne indre ro. Du får råd om å fokusere på, og være takknemlig for, det positive i livet ditt – og råd om hvordan du skal akseptere det du likevel ikke kan endre på. Du skal lære å finne en bedre balanse mellom arbeid og hvile, være snill med deg sjøl og le så ofte du kan.
I tillegg kunne forfatteren, som sjøl leste fra boka på pressekonferansen, fortelle at hvert av de ti budene inneholder mange rett-i-koppen råd. Noen av rådene vi som var til stede fikk ta del i var fordelen ved å snakke sakte og rolig, ta egne grep om tilværelsen og ikke begrunne alle avslag du gir på invitasjoner du ikke følger opp. Tenk deg heller om, og når du pusser tenna – så vel om morran som om kvelden – så husk og gjør dette rolig. For alt forebygger stress.
Jeg gikk på pressekonferansen for å lage en kort nyhetssak om hvilke bøker forlaget gir ut denne våren. Da jeg var på vei tilbake til kontoret, spurte jeg meg sjøl: Er et liv uten bøker mulig? Og er det all right? Og svarte: Ja, noen ganger.
Mest lest
I lønnsoppgjøret skal de største tilleggene gis til de som har lavest lønn, ifølge LO.
colourbox.com
Om lønna di er lav nok, kan du vente deg ekstra penger
Erfarne butikkansatte som Nadine Tomi får 15.600 kroner mer i året fra 1. februar.
Brian Cliff Olguin
Kraftig lønnshopp for butikkansatte FØR lønnsoppgjøret
Colourbox.com
36.000 pensjonister taper tusenvis av kroner: – Det holder bare ikke
Hugo Lorentsen, som har jobbet i Drytech i 17 år, anbefaler mest husets kylling i karri. Maten pakkes for hånd og alt er nøye sjekket.
Erlend Angelo
«Magisk» norsk mat har mettet soldater og turgåere i tre tiår
Bredtveit fengsel ble nok en gang åsted for selvmord sist helg.
Eirik Dahl Viggen
Fengselsbetjent etter selvmord på Bredtveit: – Dette er traumatisk
USIKRE TIDER: Martin Rask, Anne Sofie Ovesen, Hans-Petter Løksti, Inger Berit Ludvigsen, Eirik Føre, Martin Andreassen, Titajoa Kaeeyoo, Terje Olsen, Rita Jakobsen og Inger Andreassen håper de som ønsker å fortsette i Posten, får tilbud om ny jobb.
Alf Ragnar Olsen
Bodø-terminalen har skrumpet inn fra 80 til 13 årsverk på to år
LO-leder Peggy Hessen Følsvik.
Jan-Erik Østlie
Se hvem som skal forhandle om din nye lønn
I fjor streika ansatte i mange private barnehager for å bli med i tidligpensjonsordninga Fellesordninga for avtalefestet pensjon.
Bjørn A. Grimstad
Flere skal få tidligpensjon – men ny AFP kommer heller ikke i år
– Det er synd at vi måtte ut i media for at de skulle bestemme seg for å gjennomføre et tilsyn, sier Joakim Johnsen.
Brian Cliff Olguin
Sjefen trakasserte Joakim og kollegaene i fylla: Nå ser Arbeidstilsynet på saken
– Norge er ikke vaksinert mot splittelse. Vi kan ikke ta demokratiet og våre verdier for gitt, sier kvinnen som nesten ble drept for det hun tror på. Terroristen på Utøya skjøt Libak i hendene, i kjeven og i brystet.
Hanna Skotheim
Ina hørte folk si Nav møtte dem med mistillit. Når hun selv måtte ringe Nav, fikk hun en aha-opplevelse
«Mrs. Chatterjee vs. Norway» har premiere 17. mars. Bufdir forbereder seg på debatten
Skjermdump
Bollywood-film om norsk barnevernssak drar fagfolk til kinoen
Selv om drikkevannsnettet er nedslitt og lekker som en sil, gjøres det nesten ingenting med problemet. Ingen mål for å redde drikkevannet er nådd siden 2014.
Bjørn A. Grimstad
Drikkevannet lekker – du kan få gigantregningen
Arbeidsmiljøloven sier at nattarbeid, som defineres som arbeid mellom klokka 21 og 06, ikke er tillatt med mindre «arbeidets art gjør det nødvendig». Men det gjelder ikke ansatte i varehandelen. (Illustrasjonsfoto)
André Kjernsli
Skal vurdere om butikkansatte kan jobbe etter klokka 21 om kvelden
– Jeg kan ikke si noe annet enn at jeg gleder meg til å ta fatt på oppgaven med å lede dette fantastiske forbundet med de beste folkene, sier Geir Ove Kulseth.
Leif Martin Kirknes
Geir Ove Kulseth vant en uhyre jevn lederkamp. Her er reaksjonene
De to barnehagene ble drevet henholdsvis i andre etasje på bygningen til venstre og over garasjen til høyre. Leieforholdene ble avsluttet for over et år siden. Huseieren, som fortsatt benytter huset som bolig og også gjorde det i utleieperioden, har ikke fått kritikk i forbindelse med saken.
Bjørn A. Grimstad
Stengte «uforsvarlige» barnehager – eieren tjente millioner
De ansatte krever at klinikkleder Bjørn Bendz og avdelingsleder Arnt Fiane fratrer sine stillinger umiddelbart.
Lise Åserud / NTB
Ansatte ved Oslo-sykehus krever at ledelsen går av
Et lønnstillegg på 3.000 euro for de tyske postansatte ble oppnådd i tolvte time, etter at de DHL-ansatte organisert i fagforbundet Verdi hadde signalisert stor streikevilje og stort engasjement.
DHL
Lønnsfest for tyske postansatte – eierne blar opp for å avverge streik
Hovedtillitsvalgt for SL, Svein Olav Farstad (til venstre) og verneombud Stig Rune Lothe er begge selv lærere ved Eid ungdomsskole. Nå ber de på nytt om at basestasjonen med tre mobilantenner på taket til skolen blir fjernet.
Anders Tøsse
Lærere frykter stråling: Nå ber de ordføreren om hjelp
En kampklar Christopher Beckham er villig til å streike for at lønna skal øke mer enn prisene.
Leif Martin Kirknes
Beckham provosert etter lønnsfest-utspill. Nå varsles det streik
Det kan bli streik ved et av fartøyene som er tilknyttet Ekofisk-feltet i Nordsjøen. Industri Energi mener det foregår sosial dumping og krever tariffavtale.
ConocoPhillips Company