Telekom
Ericsson sier opp 1600 ansatte – tross jubel på børsen
Telekomselskapet deler ut drøyt 27 milliarder kroner til aksjeeierne, samtidig som 1600 svenske ansatte mottar oppsigelsesvarselet.
Ericsson-aksjen steg med 11 prosent på Stockholm-børsen da kvartalsresultatet ble kjent.
Mark Schiefelbein / AP / NTB
Saken oppsummert
– Jeg forstår at det blir problemer av å gasse og bremse, det kan være vanskelig å fatte, sa konsernsjef Börje Ekholm da han fredag la fram kvartalsresultatet.
Ericsson justerte driftsresultat endte på 13,9 milliarder kroner i fjerde kvartal, sammenlignet med 11,1 milliarder kroner i samme kvartal året før.
Dette overgikk analytikernes forventninger, og Ericsson-aksjen steg med 11 prosent på Stockholm-børsen da kvartalsresultatet ble kjent.
Ifølge Ekholm kan selskapet se tilbake på et «et godt år og et godt kvartal».
– Mye er drevet av våre satsinger på vekstområder. Og de satsingene begynner nå å gi vekst, og det er gledelig, sa han.
De fagorganiserte i Ericsson reagerer på at selskapet deler ut drøyt 27 milliarder kroner til aksjeeierne, samtidig med at 10 prosent av de ansatte i Sverige blir oppsagt.
– Det er problematisk, sier Per Norlander i Sveriges Ingenjörer.
Han mener selskapet satser på nåtida, men kutter i framtida og kaller det kortsiktig.
– Man reduserer motoren som skal drive firmaet framover om tre, fire år, og det er urovekkende, sier Norlander.
(©NTB)
nils.inge.kruhaug@ntb.no
Nå: 0 stillingsannonser

