– Mye tyder på at kraftprisene kan bli liggende på et høyt nivå også videre i år, sier olje- og energiminister Terje Aasland (Ap).
Leif Martin Kirknes
Forlengelse av strømstøtte vil koste over 22 milliarder kroner
Regjeringen bekreftet fredag at den vil forlenge strømstøtten ut mars neste år. Regningen totalt ligger an til å bli på over 22 milliarder kroner for 2022.
Olje- og energiminister Terje Aasland (Ap) kunngjorde i begynnelsen av mars at ordningen skulle forlenges, og fredag ble forslaget fremmet i statsråd.
– Mye tyder på at kraftprisene kan bli liggende på et høyt nivå også videre i år. For å bidra til forutsigbarhet har regjeringen allerede varslet at den vil forlenge de midlertidige strømstøtteordningene fram til mars 2023, skriver regjeringen i en pressemelding.
I tillegg kommer støtte til bostøttemottakere i områder med høye strømpriser for april og mai i år.
Summen på forslagene er 7,8 milliarder kroner. Det betyr at det for 2022 er vedtatt eller forslått tiltak for 22,3 milliarder kroner. Strømstøtten for de tre første månedene neste år, vil ventelig komme på 6,3 milliarder kroner.
Det er betydelig usikkerhet om hvor mye strømstøtten faktisk kommer til å koste fordi ordningen er knyttet opp mot kraftpriser og forbruk.
Kommentar: «Si nei til nye støttepakker»
Disse tiltakene foreslår regjeringen nå knyttet til høye strømpriser:
• Forlengelse av den midlertidige strømstøtteordningen for husholdninger ut mars 2023. Bevilgningsbehovet for forlengelsen anslås til 7,4 milliarder kroner i 2022.
• Forlengelse av den midlertidige strømstøtteordningen for jordbruk og veksthus ut mars 2023. Gjeldende bevilgning på 500 millioner kroner forventes å kunne dekke behovet i 2022.
• Forlengelse av den midlertidige strømstøtteordningen til frivillig sektor ut mars 2023. Bevilgningsbehovet for forlengelsen anslås til 230 millioner kroner i 2022.
• Ekstrautbetalinger til bostøttemottakere i områder med høye strømpriser i april og mai 2022. Utgiftene anslås til 151 millioner. kroner i 2022.
Mest lest
SYK: Da Jan Inge Oen jobbet nattskift offshore, gruet han seg alltid til å komme hjem igjen: – For du var så dårlig at det eneste du tenkte på var hvordan du skulle få snudd døgnet tilbake på en grei måte.
Petter Pettersen
Jan Inge ble syk av å jobbe natt: – Du føler deg helt elendig
Pensjonssystemet belønner de friske som kan jobbe til de er langt oppe i 60-åra. Men ikke alle kan det, sier Anne Skevik Grødem, sosiolog og forsker ved Institutt for samfunnsforskning.
Colourbox/privat
Folk som holder seg friske belønnes: – En svakhet, mener pensjonsforsker
Kommentar
Norwegian er blant flyselskapene som har måttet innstille avganger som følge av streiken blant flyteknikerne.
Atle Straume
«Flyteknikerne har mistet bakkekontakten»
Alle ansatte ved sykehusene får et lønnstillegg på 12.000 kroner.
Frøydis Falch Urbye
Ny lønn til sykehusansatte. Se hvor mye de fikk
Josefine Weiby Koller (22) mener politikerne må sørge for bedre bemanning i barnehagene for å unngå at barnehageansatte sliter seg ut lenge før en stadig økende pensjonsalder.
Ole Martin Wold
Josefine (22): – Får følelsen av at jeg ikke blir verdsatt nok til å fortjene å pensjonere meg
Satsene offshore økes med 25.000 kroner fra 1. juni 2022, opplyser Industri Energi.
Håvard Sæbø
Ingen streik: Dette er den nye lønna til offshoreansatte i oljeservice
– At folk har stått i kampen, er grunnen til at vi har fått det såpass enkelt, mener Silje Klemetvold. Hun og Silje Heide har vært gift siden 2013.
Håvard Sæbø
Silje og Silje vil skjerme barna: – De trenger ikke vite at ikke alle aksepterer vår familie
Jan-Erik Østlie
SAS driver hærverk på den nordiske modellen, mener pilot-leder
Streikevarsel, mangel på tilsette og bygging av nytt bagasjeanlegg på Oslo Lufthamn. Det er fleire grunnar til at reisande kan oppleve forseinkingar på norske flyplassar i sommar.
Tormod Ytrehus
I sommar kan det bli meir flykaos. Her er noko av grunnen
Stortinget har fått varsel om at det skylder arbeidsgiveravgift, mens enkeltrepresentanter får varsel om skattesmell.
Ole Palmstrøm
28 stortingspolitikere får skattesmell – partiene vil ikke si noe om hvem de er
NHO-sjef Ole Erik Almlid
Jan-Erik Østlie
Flyteknikerne blir stengt ute fra jobb. NHO varsler lockout i streiken
Jan-Erik Østlie
LO frykter flere ledige etter rentehopp: – Jeg er bekymret
Kokią pensiją gausiu sulaukęs pensijos amžiaus?
Anna Granqvist
Kokią pensiją gausiu sulaukęs pensijos amžiaus? Ar gausiu uždirbtą Norvegijoje pensiją, išvykęs gyventi į kitą šalį?
Kommentar
Varselklokkene bør ringe hos Sp-strategene, skriver Kjell Werner.
Jan-Erik Østlie
«Mange velgere ser nå en annen Vedum enn de så i fjor»
Voss-anlegget blir nedlagt i løpet av 2022, har Tines konsernstyre besluttet.
Erlend Angelo
Tine legger ned sitt meieri på Voss: – En trist dag
ALLIERTE: Unge homofile vil finne naturlige allierte på venstresiden, sier Per Østvold, tidligere leder i Norsk Transportarbeiderforbund.
Håvard Sæbø
Per var åpen homofil på arbeidsplassen: – Du måtte regne med kraftig trakassering
Lanseringen ble gjort midt i produksjonshallen til Rosenberg verft. Her er statsminister Jonas Gahr Støre sammen med Ap-veteran Gunnar Berge.
Helge Rønning Birkelund
Regjeringen gir inntil 60 milliarder til grønn industri
Lockout er definert i arbeidstvistloven av 2012.
Sissel M. Rasmussen
Her er en kort forklaring på hva lockout er
Over 900 SAS-piloter blir tatt ut i streik dersom ikke meklingen mellom SAS-pilotene og SAS ender i enighet innen 29. juni.
Tormod Ytrehus
Alle SAS-pilotene i Norge vil bli tatt ut i streik fra dag én
Debatt
Dessverre opplever jeg at ytelser blandes sammen og ønsket om tabloide overskrifter overskygger debatten. Dette er uheldig, skriver Sigrid Ofstad.
Hanna Skotheim