LO-leder
Ikke aktuelt for Are Tomasgard å bli LO-leder
Flere eksperter har pekt på LO-sekretær Are Tomasgard som mulig kandidat til ny LO-leder. Selv sier han at det ikke er aktuelt, og peker på en annen kandidat.
LO-sekretær Are Tomasgard peker på Frode Alfheim som ny LO-leder.
Leif Martin Kirknes
Saken oppsummert
– Vi har kommet i den uventede situasjonen at både min forbundsleder Frode Alfheim og jeg nå blir omtalt i riksmediene som kandidater til ledervervet i LO. Jeg mener vi begge er gode kandidater, men forbundet Styrke kan bare ha én kandidat til ledervervet i LO, skriver Tomasgard i et Facebook-innlegg 1. mai.
– Jeg ønsker derfor nå – i samråd med forbundet mitt – å tydeliggjøre at jeg stiller meg fullt og helt bak Frode Alfheim sitt kandidatur som ny LO- leder, og ber om at mitt kandidatur blir suspendert fra diskusjonene i valgkomiteen inntil innstillingen på ledervervet er avklart, skriver han.
Leder i Forbundet Styrke, Frode Alfheim, uttaler samtidig i Stavanger Aftenblad at han synes det er hyggelig at andre i LO-familien nevner hans navn i sammenheng med den ledige lederstillingen.
– Men jeg sitter selv i valgkomiteen, og vi har blitt enige om full radiotaushet i den saken nå, sier Alfheim til avisen.
Onsdag ble det klart at Jørn Eggum trekker seg som kandidat til å bli ny LO-leder, og det er derfor uklart hvem som tar over for Peggy Hessen Følsvik, som gir seg i neste uke.
fredrik.moen.gabrielsen@ntb.no


Nå: 0 stillingsannonser