Dersom partene i meklingen for ansatte i vin- og brennevinsbransjen ikke hadde blitt enige, ville Norsk Nærings- og Nytelsesmiddelarbeiderforbund (NNN) ha tatt ut over 160 medlemmer i Arcus Norway og Vectura i streik.
Gorm Kallestad / NTB
Lønnsoppgjøret 2022
Ingen streik i vin- og brennevinsbransjen: Her er den nye lønna
Det er enighet mellom partene i vin- og brennevinsbransjen, og dermed blir det ingen streik.
erlend@lomedia.no
NHO Mat og Drikke meldte om enigheten ved midnatt natt til onsdag, som var fristen for meklingen med Norsk Nærings- og Nytelsesmiddelarbeiderforbund (NNN). Den startet mandag.
– Meklingen har vært krevende, men vi er tilfredse med å ha funnet en løsning, sier Petter Haas Brubakk i NHO Mat og Drikke.
Les hele enighetsprotokollen her
– Det har vært en krevende mekling med mye tekstendringer. Vi har ikke fått det helt nøyaktig slik vi ønsket, men vi har kommet langt i denne runden og må si oss fornøyd med resultatet, sier Jarle Wilhelmsen i NNN. NNN hadde på forhånd meldt plassoppsigelse for over 160 organiserte i Arcus og Vectura.
Fire kroner og økte satser
Enigheten innebærer et generelt tillegg på 4 kroner til alle med virkning fra 1. mai. Fagarbeidertillegget økes med 2,50 kroner til 10 kroner per time. I tillegg økes satsen for tre års ansiennitet med 1 krone.
Partene er også enige om en ny tekst om gjennomføring av lokale forhandlinger, som har vært viktig i alle oppgjørene til NNN i år. Teksten skal styrke de lokale forhandlingene, og sikre at de skal være reelle.
– Nå skal Arcus og Vectura forhandle lokalt, så det kan være de klarer å hente ut mer der, sier Wilhelmsen til NNN-arbeideren.
Innleie
Det har også kommet skjerpende tekst hva gjelder bruken av innleie og hvordan arbeidet skal planlegges med bruk av heltidsansatte.
I tillegg fikk partene på plass et nytt kapittel om personvern.
Resultatet skal ut på uravstemning. Forutsatt at medlemmene stemmer ja der, pluss på en del andre uravstemninger som er ute nå, betyr det at NNN er ferdig med årets lønnsoppgjør.
– Oppsummert så har vi hatt gode forhandlinger i år for våre bransjer. Forhandlingsutvalgene har jobbet knallhardt, og de fleste har funnet gode løsninger uten å måtte gå til mekling. Så får vi se hvordan det går i de lokale forhandlingene. Men vi må nok regne med totalt sett en reallønnsnedgang i år, med den kraftige prisstigningen vi har fått. Det gjør bare at oppgjøret neste år blir desto vanskeligere, mener Wilhelmsen.
Mest lest
Ole Martin Kolberg, FOs hovedtillitsvalgt i Fredrikstad kommune, og Kine Kvamme Andersen er bekymret for hvordan kommunen skal klare å rekruttere nye vernepleiere.
Simen Aker Grimsrud
60 ansatte i kommunen må begynne i turnus: – Veldig mange søker seg bort
Roar må alltid være på vakt når han prepper løyper i Oslo-marka.
Sissel M. Rasmussen
Roar er en trygghet å ha i skogen, selv om livredning ikke står i stillingsbeskrivelsen
Martin Guttormsen Slørdal
Engelskmenn med jobb og familie trenger gratis mat for å overleve
Hjemmetjeneste (illustrasjonsfoto).
Anita Arntzen
Dette yrket har Norges høyeste sykefravær
Gerd-Liv Valla blir 75 år, men opplever en ny politisk vår som strømpolitiker. – Det er ingen strømkrise, det er en strømpriskrise, slår hun fast.
Knut Viggen
Gerd-Liv Valla skjønner ikke hvorfor arbeidslinja har blitt et skjellsord
Victoria synes det var sårt da hun ble innkalt til en samtale om hvordan hun kler seg.
Werner Juvik
Victoria sluttet nesten i jobben etter reaksjoner på klesstilen
Aslak Bodahl
Nå får Hamza skattelette for å bo i brakke på jobb
Gjestearbeiderne i Ölands dyrepark jobbet seks dager i uka og fikk utbetalt mellom seks og sju tusen kroner i måneden.
Colourbox
Svensk dyrepark serverte ansatte samme mat som dyra
Berit Roald / NTB
Ukjent antall Skeidar-ansatte mister jobben: – Har gått fort og brutalt
Tøffe tider: Olga Leach-Walters er fagforeningsrepresentant for 22 000 helsearbeidere i Royal College of Nursing. 6000 av dem jobber som sykepleiere på Birminghams største sykehus. Onsdag og torsdag denne uka streiket de. Det er andre gang på en måned.
Anita Arntzen
I England sover sykepleiere med 100 prosent stilling i bilen. Her er Olgas råd til Norge
Matbutikken UMS Halden har holdt åpent alle dager hele uka.
Leif Martin Kirknes
Matbutikken er politianmeldt to ganger: Nå stenger UMS Halden om søndagene
Andrew Kelly Reuters/Ritzau Scanpix
Danskene kan miste fridag. Skammelig, mener fagbevegelsen
BEKYMRET: – Vi er bekymra for at bedriften for raskt tar ut synergier etter en omorganisering, sier hovedtillitsvalgt for EL og IT Forbundet i Telenor Norge, Kenneth Pettersen.
Leif Martin Kirknes
200 mister jobben i Telenor: – Usaklig å sparke faste ansatte når man har så mange innleide
Naujasis minimalus darbo užmokestis devyniose ūkio šakose.
Brian Cliff Olguin
Naujasis minimalus darbo užmokestis Norvegijoje
Martin Guttormsen Slørdal
Ny strømpolitikk for Ap: Ba om innspill på Giskes rekordmøte
– Nå har arbeidstakersiden helt andre rettigheter under forhandlinger, sier tillitsvalgt Arvid.
Privat
Arvid jubler for egen tariffavtale. Nå håper han på et statusløft
Trikkesjåfør Sebastian Haugland i Sporveien Trikken måtte gripe inn da en passasjer gikk berserk. Etter hendelsen i 2022 ble han selv hovedverneombud for å hjelpe andre.
Mats Johannesen. Innfelt: Nina Hanssen
Voldsepisoden endret livet for trikkesjåfør: – I ettertid var jeg redd jeg hadde gjort noe feil
Brian Cliff Olguin
Butikkansatte stusser over matprisene: – Lurer på hvor pengene blir av
Den amerikanske storsatsingen på fornybar industri kan ramme europeisk industri hardt på sikt, mener utenriksminister Anniken Huitfeldt.
Adam Schultz (whitehouse.gov) via Wikimedia Commons / Jan-Erik Østlie
Bidens fornybar-satsning får EU og Norge til å skjelve
Anita Arntzen