NTF: Bra for samferdsel
- Regjeringen har lagt fram et samferdselsbudsjett som ser bra ut samlet sett, mener Norsk Transportarbeiderforbund.
- Det legges opp til betydelige økninger på områder som vi er opptatte av. Vi er også tilfredse med at ambisjonsnivået for inneværende Nasjonal Transportplan overoppfylles. Men vi skulle gjerne sett at midlene til for eksempel drift og vedlikehold av vegnettet kunne vært økt ennå mer, sier forbundsleder Roger Hansen i Norsk Transportarbeiderforbund (NTF).
Vegformål
Regjeringen legger opp til å øke posten for drift og vedlikehold av vegnettet med nesten 11 %.
- Det er et skritt i rett retning, men vi har et enormt etterslep på vedlikehold på vegene i Norge og skulle gjerne sett denne posten økt ennå mer, sier Roger Hansen.
- Regjeringen foreslår en økning på nesten 11 % til investeringer i vegnettet. Dette punktet ligger noe under ambisjonsnivået for Nasjonal Transportplan i inneværende stortingsperiode. Dette ambisjonsnivået burde vært nådd gjennom dette statsbudsjettet, sier Hansen.
- Midler til planlegging og bygging av døgnhvileplasser for tungtransport kom for første gang inn på statsbudsjettet i inneværende år, og det blir også satt av midler til å fortsette dette arbeidet også neste år. Men her henger vi kraftig etter resten av Europa. NTF er svært utålmodige i denne saken og vi ønsker oss en storsatsing på dette området de neste årene, sier Roger Hansen.
Kollektivsatsing
- Vi er godt fornøyde med at midler til kollektivsatsing i storbyene øker blant annet gjennom at den såkalte belønningsordningen økes med nesten 64 %. Denne ordningen belønner byer som setter i verk tiltak som begrenser biltrafikk og øker kollektivtrafikk. Det er også bra at regjeringen viderefører satstingen på jernbane. Vi er derimot bekymret over at regjeringen ikke oppfyller sine egne målsettinger når det gjelder kollektivtrafikktiltak på riksvegnettet, sier Roger Hansen, som også er tilfreds med en økning av midlene til rassikring med godt over 50 % i forhold til inneværende år.
Mest lest
Anne Myklebust Odland
Mor ble innlagt i psykisk helsevern. Da flyttet barnevernet inn til far og babyen
Allmenngjorde minstelønna: Ulovleg for arbeidsgivarar å betale mindre lønn eller gi dårlegare arbeidsvilkår.
Colourbox
Lønnshopp før sommarferien: Sjekk den nye minstelønna i ni bransjar
Debatt
Det har vært fantastisk å være Norge lenge. De som har argumentert for at det er lurt for et lite land å ha en egen valuta, har hatt vind i seilene. Men regningen for en fest kommer alltid, skriver Kjetil Staalesen.
Erlend Angelo
Regninga kommer, og den sendes rett til norske arbeidstakere og pensjonister
En utbredt misforståelse er at IA-avtalen ikke gjelder lenger, forteller rådgiver i LO, Gry Gundersen.
Eirik Dahl Viggen
Sykefravær: Arbeidsgivere kutter i egenmeldingsdager
Brian Cliff Olguin
Kristin jobber gratis 240 timer i året for å få vaktplanen til å gå opp
«Kari» ble utfryst og mobbet av arbeidskollegaene om bord, hvor hun bodde 28 dager i strekk. (Illustrasjonsfoto)
Tri Nguyen Dinh
I flere år ble «Kari» trakassert: – Helt forferdelig å være på jobb
Avgjørelser i Arbeidsretten er endelige, og kan ikke ankes.
Håvard Sæbø
Ble syk etter én dag i ny jobb – nå må kommunen betale sykepenger
Den takhøyden som liksom er så høy … den er ikke alltid så høy likevel, mener Olav Neerland om organisasjonen han er medlem av.
Hanna Skotheim
Olav ble kalt kvinnehater: – Jeg er ikke redd for å stikke hodet fram
– Jeg håper tilsynsrapporten fører til endring, men usikker på om den gjør det i virkelighetene, sier Frid Melling Vågenes (f.v.). Her sammen med Robin Knutsen og Joakim Johnsen.
Leif Martin Kirknes
Sjefen sendte grove e-poster i fylla. Får kritikk fra Arbeidstilsynet
– Dette er en viktig seier for stillingsvernet og et seriøst arbeidsliv med faste ansettelser, sier faglig sekretær Joakim Gebhardt i Fellesforbundet.
Alf Ragnar Olsen
Peab Asfalt sa opp 150 arbeidere. Nå har de trukket oppsigelsene
Anna Granqvist
Pensjonistene vil være med når de skal få mer penger. Se hva partiene svarer
Høyre og Frp er ett mandat unna rent flertall dersom denne målingen hadde vært et valgresultat.
Stian Lysberg Solum / NTB
Høyresida knuser de rødgrønne på ny måling
Hos Bilfinger i Porsgrunn har de ansatte tilgang til kantine. Men de som jobber på gulvet her, spiser helst i hallen.
Sissel M. Rasmussen
Status og hierarki på jobb: Dette avslører matpausen om oss
Høyre-lederen beskylder venstresiden for nærmest å bygge ned velferdsstaten Norge.
Frederik Ringnes / NTB
Erna Solbergs fem beste grunner for å stemme Høyre
Ansatte ved flere plastbedrifter omfattes av Kjemisk-teknisk tariffavtale. Her jobber operatørene Chrisander Dahl (t.h.) og operatør Daniel Rafaelsen ved plastbedriften Protan i Lier.
Arkivfoto: Petter Pettersen
Over 3000 ansatte i kjemisk industri får ny lønn. Her er tallene
Streik kan føre til fulle søppelkasser fra 14. juni.
Tina Brandt
Streik kan føre til søppelkaos neste uke
Beate Oma Dahle / NTB
Rødt krever krisepakke før sommerferien
Asbjørn Jansen (18) har en god tone med lærer og barnevernspedagog Christian Dragøy mens de pakker vedsekker.
Hanna Skotheim
Denne skolen lager arbeidsfolk: – Vi har elever som hater ferie
Ekofisk-feltet var Norges første oljefeltet som ble satt i produksjon i 1971. Flere av oljearbeiderne som jobbet her på 70- og 80-tallet har fått skader og sykdommer i etterkant av dette arbeidet.
Arkivfoto: Håvard Sæbø
Mulig millionsum i vente for oljepionerene
Det er meir sannsynleg med eigenmeldt sjukefråvær på opne kontor. Det viser ei ny studie.
Vidar Ruud / NTB