SAMARBEID: Fagforbundets Trond Finstad og nestleder Renate Swensen i NTL Skatt har samarbeidet for å sikre at overgangen fra kommunal til statlig arbeidsgiver blir best mulig for de 400 medlemmene i Fagforbundet.
Birgit Dannenberg/Fagforbundet
Skatteetaten:
400 medlemmer i Fagforbundet får statlig arbeidsgiver når skatteoppkreving flyttes fra kommune til stat. NTL står klar
Til høsten overføres skatteoppkreving fra kommunene til Skatteetaten. Nå inviteres de 400 medlemmer i Fagforbundet til å gå inn i Norsk Tjenestemannslag.
nina.hanssen@lomedia.no
Fra 1. november iverksettes vedtaket om overføring av skatteoppkreving fra kommunene til Skatteetaten. Det betyr blant annet at rundt 400 medlemmer i Fagforbundet får ny arbeidsgiver. Totalt omfatter det 1100 ansatte.
– Vi jobber hardt for å ivareta medlemmene som kommer fra Fagforbundet på best mulig måte, og vil selvfølgelig sikre at de forblir en del av LO-familien, sier nestleder i NTL Skatt, Renate Swensen.
Hun roser samarbeidet de har hatt med tillitsvalgte i Fagforbundet i prosessen. NTL Skatt er i dag den største fagforeningen i Skatteetaten og har fulgt tett SKO-prosessen i Skatteetaten og har hatt mange tillitsvalgte koblet på hele prosessen mot prosjektet i Skatteetaten.
Les også: Flyttingen av skattekontorer utsatt på grunn av koronaviruset
Best mulig tilbud
Fagforbundet, NTL og NTL Skatt samarbeider nå om å gi alle LO-medlemmer i Skatteetaten et best mulig tilbud når skatteoppkrevinga blir statlig.
Trond Finstad har representert LO Kommune i Samarbeidsutvalg som har vært i arbeid og forberedt gjennomføringa av reformen. Forbundssekretær i NTL, Joachim Frivold, har representert LO Stat. Der har Finstad og Frivold løftet saker fra medlemmer og tillitsvalgte. Swensen i NTL Skatt lover at de skal jobbe hardt for å ivareta medlemmene som eventuelt blir overført.
– Vi skal ta godt imot alle medlemmene fra Fagforbundet som overføres til oss, sier hun.
Det er Trond Finstad glad for å høre. Han er enig med Swensen i at medlemmene vil få mer styrke når du nå går sammen i ett LO-forbund og er trygg på at NTL vil ivareta deres medlemmer.
LO gir større tyngde
De sentrale tillitsvalgte fra de to LO-forbundene i offentlig sektor har hatt flere møter og er glad for at LO nå blir større i Skatteetaten.
– Et samlet LO har hatt stor tyngde inn mot arbeidsgiver og politikere, så jeg er trygg på at Fagforbundets medlemmer får en god start som NTL-medlemmer, sier Finstad.
Han er selv AU-medlem og leder av Yrkesseksjon kontor og administrasjon i Fagforbundet.
Utfordringer med innplassering
Han minner om at de ansatte fikk beskjed om innplassering i mai og sier det har vært en krevende prosess.
Fagforbundet har etter at vedtaket om statliggjøring av skatteoppkrevinga kom i 2019, hatt som mål å gi god informasjon og bistå medlemmene på best mulig måte. Ifølge Finstad har de i Fagforbundets yrkesseksjon kontor og administrasjon gjort en kjempejobb med å kartlegge hvor medlemmene var, og hvilke følger reformen får for den enkelte.
– Våre tillitsvalgte har jobbet hardt for at de det gjelder skal ha det beste utgangspunktet når de blir overført til Skatteetaten. Fagforbundet er fornøyd med at de fleste av medlemmene har fått innfridd krav de hadde til innplasseringa, sier Finstad.
Mest lest
Leder i Fellesforbundet, Jørn Eggum, har tidligere argumentert for at uføre skal ha rettigheter i en AFP-ordning. Det har vedtaket på Fellesforbundets landsmøte satt en stopper for.
Håvard Sæbø
Det blir ingen AFP-pensjon for uføre, slår Eggum fast
Tore Kristiansen / VG
Fersk måling: Nedtur for Høyre og Erna Solberg
Målet med møtet på Stortinget er å høre hva Teslas norske ledelse mener om et organisert arbeidsliv.
Nam Y. Huh / AP / NTB
Tesla Norge innkalles til hastemøte på Stortinget
Fra lønnsoppgjøret 2023. (Arkivbilde)
Tormod Ytrehus
De avgjorde din nye lønn. Se hva toppene i arbeidslivet tjener
På kaotiske dager med snø er det viktig å si ifra til arbeidsgiver hvis du ikke rekker fram i tide.
Ole Palmstrøm
Forsinka på jobb fordi det er snø? Dette er reglene
I august 2017 fjernet Forsvaret et tillegg som ansatte med undervisningsplikt hadde, kalt «skoletillegget». 10. mars 2023 vant offiserene over Forsvaret i lagmannsretten, noe som resulterte i utbetalinger på 100 millioner kroner.
Sebastian Christiansen / Forsvaret
Over 400 i Forsvaret får nå etterbetalt store summer
Nav skal fra 1. juli 2024 hjelpe mottakere av sosialhjelp med telefonregninga eller bussbillett hjem til familien.
Colourbox
Folk på sosialhjelp får mer. Se hva det betyr her
Jonas Gahr Støre og resten av Ap-ledelsen vil lytte til folket når de nå skal utvikle ny politikk.
Jan-Erik Østlie
Ap ber om hjelp. Nå kan du si din mening
Ole Palmstrøm
FHI-ansatte beholder jobben. – Nå kan jeg ta jul med senkede skuldre
Yara-direktør og president i NHO, Svein Tore Holsether, er suveren vinner på inntektstoppen blant arbeidsgivere og fagforeningsledere.
REUTERS/Victora Klesty
Sjekk inntekten til over 130 topper i arbeidslivet
Erlend Angelo
Catos epost diskutert i Høyesterett: – Helt uvirkelig at det havnet her
NY RAPPORT: Fagbladet har fått innsyn i en spørreundersøkelse som 221 av landets 260 Nav-kontorer har svart på.
Ørn E. Borgen / NTB
Regjeringen lovet et «rausere» Nav. Her er fasiten
Plutselig dukker ikke lønna opp som avtalt. Da er det greit å vite hvilke steg man må ta.
Colourbox
Seks råd til folk som ikke har fått lønna de har krav på
BESKYTTELSE: Ettersom Xofigo er en radioaktiv medisin, må den pakkes godt inn og fraktes trygt.
Espen Solli
Medisinen de lager her, skal redde pasienter over hele verden
FÅR DET VERRE: Arbeidsledige som blir sanksjonert får enda strammere økonomi, mener Nav-forskerne.
Illustrasjonsfoto: Colourbox
Strengere regler for arbeidsledige virket ikke etter hensikten
Brannpersonellet på Avinors flyplasser må vente på kommunalt brannvesen.
Anne Marthe Vestre Berge
Brannfolk får ikke redde passasjerer fra røykfylte fly: – Jeg frykter at liv skal gå tapt
– Dette med rus og alkohol er fortsatt tabulagt og oppleves av mange som noe privat, sier rådgiver i Akan kompetansesenter.
Sissel M. Rasmussen
Drikker du for mye med kollegaene dine?
Leder i Elektroarbeidernes fagforening i Trøndelag stoler mer på Fellesforbundet enn på LO.
Torgny Hasås
Uføre må være med i ny AFP, mener fagforeningsleder
Etter to år venter sjøfolk fortsatt på reglene som skal gi norske lønns- og arbeidsvilkår i norske farvann.
Tri Nguyen Dinh
Intern strid i regjeringen kan hindre at sjøfolk får norsk lønn i norske farvann
FRYKTER REKRUTTERINGEN: Roy Omsland ved Skogmo VGS i Skien sier de kan gi all praktisk opplæring på skolen. Ulempen er at det blir vanskeligere for elevene å få læreplass etter skolen, siden elevene da ikke får vist hva de duger til mens de er utplassert i en bedrift.
Håvard Sæbø