LO-leder Gerd Kristiansen, statsminister Erna Solberg (H), arbeids- og sosialminister Robert Eriksson (Frp) og NHO-direktør for arbeidslivspolitikk, Svein Oppegaard, under dagens toppmøte om arbeidskriminalitet.
Torstein Bøe/NTB Scanpix
– Et økende samfunnsproblem
Oslo: Statsminister Erna Solberg og partene i arbeidslivet går sammen i kampen mot arbeidslivskriminalitet.
bjorn.erik.dahl@anb.no
– Arbeidskriminalitet er et økende samfunnsproblem i Norge, slår statsminister Erna Solberg (H) fast overfor Avisenes Nyhetsbyrå
– Det har alltid vært noen bransjer som har hatt et problem med svart arbeid, for eksempel håndverkstjenester og renhold. Men det har etter hvert blitt en helt annen dimensjon over dette, med mer kriminalitet rundt det også. Arbeidslivet er blitt mer en arena for øvrig kriminalitet enn det har vært tidligere, legger statsministeren til.
Solberg konstaterer også at der menneskehandel før ofte dreide seg om prostitusjon, kan det nå like gjerne dreie seg om arbeidsmarkedet.
Toppmøte hos Erna
Onsdag møttes LO, NHO, arbeidsminister Robert Eriksson (Frp) og en rekke etater hos statsministeren til et toppmøte om sosial dumping og arbeidslivskriminalitet. Møtet kom i stand etter at LO i vår sendte et brev til statsministeren om behovet for en samlet strategi mot arbeidslivskriminalitet.
Arbeidsministeren sier til ANB at kampen mot organisert arbeidslivskriminalitet er av avgjørende betydning, og noe som både partene i arbeidslivet og regjeringen prioriterer høyest akkurat nå.
– Det som er unisont rundt bordet i dag, er at vi må bli enda bedre på å få til flere uanmeldte, koordinerte tilsyn. Skatteetaten, arbeidstilsynet og politiet må her samarbeide tett og gjøre tilsynene sammen. Vi bevilger 25 millioner kroner ekstra over neste statsbudsjett for å til flere slike koordinerte tilsyn, sier Eriksson.
Strengere straff
Regjeringen har også foreslått langt strengere strafferammer på arbeidskriminalitet. Partene i arbeidslivet virker også å være enige om å rydde opp i flere bransjer med egne bransjeprogrammer, slik man gjorde for en tid tilbake i blant annet renholdsbransjen.
– Jeg er glad for at statsministeren hørte på oss og tok initiativ til dette møtet. Det var et veldig godt møte, der vi fikk mange gode innspill fra de ulike etatene, sier Gerd Kristiansen.
– Men jeg løftet i møtet at regelverket rundt midlertidige ansettelser ikke må liberaliseres, slik regjeringen har foreslått, understreker hun overfor ANB.
LO-lederen er ikke i tvil om at en slik liberalisering vil styrke de useriøse aktørene.
– Jo mer midlertidighet du har på en arbeidsplass, desto vanskeligere blir det å si fra om useriøsitet, mener Kristiansen.
Viljen viktigst
– Viljen til å gjøre noe med den useriøse delen av arbeidslivet er det viktigste. Norsk arbeidsliv i sin alminnelighet er bra, seriøst og ordentlig. Men omfanget av den useriøse delen synes nå å gripe om seg i stadig større grad. Det ønsker vi å gjøre noe med, for de useriøse ødelegger for de seriøse, sier NHOs direktør for arbeidslivspolitikk, Svein Oppegaard til ANB.
I motsetning til LO-lederen mener Oppegaard at økt adgang til midlertidige ansettelser ikke vil føre til mer useriøsitet.
– Der er vi uenige. Vi tror midlertidige ansettelser vil få flere inn i arbeid, og sikre at den seriøse delen av arbeidslivet faktisk blir større, på bekostning av det svarte markedet, sier Oppegaard.
Skattedirektør Hans Christian Holte har tro på en felles enhet som kan samle etterretning, analyse og informasjon om den svarte økonomien i ulike bransjer.
– Nå har vi fått en bevilgning i dag, som er en spore til å styrke samarbeidet mellom etatene. Dette har jeg stor tro på, sier Holte til ANB.
LOs sju tiltak:
LO-leder Gerd Kristiansen spilte inn sju tiltak som LO mener må til for å få bukt med problemet:
Etablere en større, felles, strategisk satsing mot arbeidslivskriminalitet.
Begrense antall ledd i kontraktskjedene.
Styrke lov og praktisering for å unngå konkursryttere.
Offentlige innkjøp må bli spydspisser for et seriøst arbeids- og næringsliv.
En robust plan for å styrke og samordne offentlige etater.
Nødvendig forenkling av allmenngjøringsordningen.
Ikke liberalisere midlertidige ansettelser.
LOs sju tiltak:
LO-leder Gerd Kristiansen spilte inn sju tiltak som LO mener må til for å få bukt med problemet:
Etablere en større, felles, strategisk satsing mot arbeidslivskriminalitet.
Begrense antall ledd i kontraktskjedene.
Styrke lov og praktisering for å unngå konkursryttere.
Offentlige innkjøp må bli spydspisser for et seriøst arbeids- og næringsliv.
En robust plan for å styrke og samordne offentlige etater.
Nødvendig forenkling av allmenngjøringsordningen.
Ikke liberalisere midlertidige ansettelser.
Mest lest
Arne Birkemo
Avdekket mareritt på Stavanger-restaurant: – Det verste jeg har sett
Tormod Ytrehus
Lønnsoppgjøret 2023 er i gang: Dette krever LO
– Årets lønnsforhandlinger blir vanskelige, tror LO-lederen.
Leif Martin Kirknes
LO forbereder storstreik: Dette kravet må innfris
Gravemaskinfører Jørgen Reinskås vil sette lys på saken sin så andre slipper å oppleve det samme.
Tone Tveit
Jørgen (70) ble filleristet i gravemaskinen, men får småpenger i erstatning
Det mangler 100 milliarder kroner for å oppfylle langtidsplanen for Forsvaret, ifølge en fersk rapport fra Forsvarets forskningsinstitutt.
Forsvaret
Forsvaret tapte mot ansatte. Nå skylder de store summer
Herman Bjørnson Hagen
Strømprisen kan bestemmes av staten, mener EØS-ekspert
Frøydis Falch Urbye
Skal du jobbe i påska? Her er rettighetene dine
Leif Martin Kirknes
May-Iren føler seg latterliggjort av ansatt i eget forbund
Det britiske oljeserviceselskapet truer de ansatte med sparken om de streiker for å få tariffavtale. De jobber på et fartøy som gjør arbeid helt sør på Ekofisk-feltet på norsk sokkel.
ARKIVFOTO: ConocoPhillips Company
Oljearbeidere trues med sparken hvis de streiker: – Et gufs fra fortiden
Brian Cliff Olguin
LO-lederen angriper Wolt: – Hører ikke hjemme i norsk arbeidsliv
– De færreste går i butikker på påskeaften. De fleste har fri og drar bort. Påskeaften har aldri vært en god salgsdag, sier Nina Hjartøy (t.h.). Henriette Stray Juuhl er enig med kollegaen.
Eivind Senneset
Nina og Henriette kjempet fram fri på påskeaften: – Ledelsen måtte lese seg opp
Raudt-politikarane Mímir Kristjánsson på Stortinget og Siavash Mobasheri i bystyret i Oslo.
Tormod Ytrehus
Raudt truar med å ta frå Olivia-restaurantane skjenkebevillinga
LO bidrar til å spre jødehat, mener Torkel Brekke, professor ved OsloMet. – Nei, det gjør vi slett ikke, svarer Liv Tørres, leder av LOs internasjonale avdeling.
CF-Wesenberg/kolonihaven.no og Sissel M. Rasmussen
Professor mener LOs Israel-boikott sprer hat mot jøder
Henrikke Tresselt (49), barnepleier på Rikshospitalet.
Jan-Erik Østlie
Henrikke vil bli sykepleier, men 22 års erfaring teller ikke
Personer med flere arbeidsforhold som har søkt om sykepenger, kan ha fått feilaktig avslag, opplyser Nav selv.
Hanna Skotheim
Nav ber folk om å ta kontakt etter feil om sykepenger
Nyvalgt forbundsleder i EL og IT, Geir Ove Kulseth (til venstre), møtte Alf-Tore Albrigsten i Bergen torsdag i forbindelse med vinterkonferansen til Fornybar Norge, arbeidsgiverforeningen der også Helgeland Kraft er medlem. Forbundet stiller seg hundre prosent bak Albrigtsen.
Ole Hagen
Hovedtillitsvalgt Alf-Tore ble oppsagt. Nå har han hele forbundet i ryggen
Å smelte glassfiber krever mye varme. Energiforbruket til 3B Fibreglass Norway på Birkeland tilsvarer det 8.000 husstander bruker i året. Strømprisene gjør det billigere å bruke propan enn ren elektrisk strøm.
Tormod Ytrehus
Femdobling av strømutgiften kan knekke sørlandsbedrift
Jan-Erik Østlie
LO-lederen om regjeringens au pair-nyhet: – En stor seier
Brian Cliff Olguin
Fagforeningsleder Ole-Jacob mener han har trampa inn i en 30 år gammel konflikt
Partileder Jonas Gahr Støre før sin landsmøtetale i 2021. (Arkiv).
Ole Berg-Rusten / POOL / NTB