LO advarte på forhånd mot at strømstøtteordningen for bedriftene kunne misbrukes, sier LOs sjefsøkonom Roger Bjørnstad.
Jan-Erik Østlie
Strømpris
Advarte mot misbruk av strømstøtte til bedrifter, sier LO
Millioner endte som utbytte.
helge@lomedia.no
171 bedrifter som mottok til sammen 200 millioner kroner fra staten, betalte likevel utbytte eller konsernbidrag, ifølge NRK.
– LO har hele tiden vært skeptiske til en strømstøtteordning for bedrifter, sier sjeføkonom i LO, Roger Bjørnstad til FriFagbevegelse.
Skepsisen kom ifølge Bjørnstad i lys av erfaringene med støtteordningene under koronapandemien, som også ble misbrukt av flere bedrifter.
I tillegg skyldtes skepsisen at de økte strømkostnadene i stor grad uansett ble lempet over på kundene i form av økte priser.
– Når det likevel ble utformet en strømstøtteordning for bedriftene, kjempet LO for begrensninger i denne. Det gjorde vi vel vitende om at det er omgåelsesmuligheter ved slike ordninger. Og både vanskelig og kostbart å kontrollere dette i etterkant, legger han til.
Bakgrunn: Bedrifter tok imot millioner i strømstøtte – sendte overskudd videre til eierne
Da strømstøtten til næringslivet kom etter press fra LO, NHO og Stortinget, var det med et krav om at bedriftene som mottok slike penger, ikke kunne betale utbytte eller konsernbidrag.
I en stor undersøkelse av regnskaper til 2782 selskaper, har NRK avdekket at mange av bedriftene likevel betalte slike penger videre.
Ordningen ble kalt «Energitilskuddsordningen» og hadde søknadsfrist 11. desember 2022.
• Bedrifter som bruker over tre prosent av omsetningen til strøm kunne søke om støtte.
• Ordningen ga 25 prosent støtte for strømpris over 70 øre/kWh
• Ytterligere støtte på 20 prosent for strømpris over dette dersom bedriften også forplikter seg til å gjennomføre ENØK-tiltak innen to år.
• I tillegg lå det en lånegarantiordning for å sikre likviditet med en øvre grense på 50 millioner kroner.
– Vårt krav var at det ble implementert begrensninger i strømstøtteordningen. Selve utarbeidelsen av disse, knyttet til blant annet utbytte- og bonusutbetalinger, var departementets ansvar. Det samme gjelder kontrollen med oppfølging og ettergåelse nå i etterkant, sier Roger Bjørnstad.
Mest lest
Et flertall på Stortinget ønsker at uføre skal kunne tjene mer ved siden av trygden. (Illustrasjonsfoto)
Brian Cliff Olguin
Stortinget ønsker at uføre skal kunne tjene mer
Leder i Fellesforbundet, Jørn Eggum, har tidligere argumentert for at uføre skal ha rettigheter i en AFP-ordning. Det har vedtaket på Fellesforbundets landsmøte satt en stopper for.
Håvard Sæbø
Det blir ingen AFP-pensjon for uføre, slår Eggum fast
Tore Kristiansen / VG
Fersk måling: Nedtur for Høyre og Erna Solberg
Målet med møtet på Stortinget er å høre hva Teslas norske ledelse mener om et organisert arbeidsliv.
Nam Y. Huh / AP / NTB
Tesla Norge innkalles til hastemøte på Stortinget
Fra lønnsoppgjøret 2023. (Arkivbilde)
Tormod Ytrehus
De avgjorde din nye lønn. Se hva toppene i arbeidslivet tjener
I august 2017 fjernet Forsvaret et tillegg som ansatte med undervisningsplikt hadde, kalt «skoletillegget». 10. mars 2023 vant offiserene over Forsvaret i lagmannsretten, noe som resulterte i utbetalinger på 100 millioner kroner.
Sebastian Christiansen / Forsvaret
Over 400 i Forsvaret får nå etterbetalt store summer
På kaotiske dager med snø er det viktig å si ifra til arbeidsgiver hvis du ikke rekker fram i tide.
Ole Palmstrøm
Forsinka på jobb fordi det er snø? Dette er reglene
Jonas Gahr Støre og resten av Ap-ledelsen vil lytte til folket når de nå skal utvikle ny politikk.
Jan-Erik Østlie
Ap ber om hjelp. Nå kan du si din mening
Ole Palmstrøm
FHI-ansatte beholder jobben. – Nå kan jeg ta jul med senkede skuldre
Yara-direktør og president i NHO, Svein Tore Holsether, er suveren vinner på inntektstoppen blant arbeidsgivere og fagforeningsledere.
REUTERS/Victora Klesty
Sjekk inntekten til over 130 topper i arbeidslivet
Erlend Angelo
Catos epost diskutert i Høyesterett: – Helt uvirkelig at det havnet her
Plutselig dukker ikke lønna opp som avtalt. Da er det greit å vite hvilke steg man må ta.
Colourbox
Seks råd til folk som ikke har fått lønna de har krav på
BESKYTTELSE: Ettersom Xofigo er en radioaktiv medisin, må den pakkes godt inn og fraktes trygt.
Espen Solli
Medisinen de lager her, skal redde pasienter over hele verden
NY RAPPORT: Fagbladet har fått innsyn i en spørreundersøkelse som 221 av landets 260 Nav-kontorer har svart på.
Ørn E. Borgen / NTB
Regjeringen lovet et «rausere» Nav. Her er fasiten
TRIVES: Kommunen har kjøpt opp én bolig i hver blokk i dette området. – Det er dritlurt, for da blir det ikke så mye spetakkel, sier Berit.
Berit Baumberger
Skitbyen-Berit med ti råd til Nav
FÅR DET VERRE: Arbeidsledige som blir sanksjonert får enda strammere økonomi, mener Nav-forskerne.
Illustrasjonsfoto: Colourbox
Strengere regler for arbeidsledige virket ikke etter hensikten
Brannpersonellet på Avinors flyplasser må vente på kommunalt brannvesen.
Anne Marthe Vestre Berge
Brannfolk får ikke redde passasjerer fra røykfylte fly: – Jeg frykter at liv skal gå tapt
Barnetrygden øker med 2400 kroner i året for barn over seks år.
Martin Guttormsen Slørdal
Enige om statsbudsjettet: Øker barnetrygden og minstesatsen for uføre
– Dette med rus og alkohol er fortsatt tabulagt og oppleves av mange som noe privat, sier rådgiver i Akan kompetansesenter.
Sissel M. Rasmussen
Drikker du for mye med kollegaene dine?
Arild Martinsen (55) er bekymret for pensjonen: – Ingen kunne forestilt seg at endringene skulle skje så fort.
Ylva Lie Bjerke