JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Lønnsoppgjøret 2023

Arbeidsfolk er motiverte til å streike: – Fly forbanna på kapitaleiere og toppledere

LO-medlemmer rundt om i Norge er klare for streik.
Stian Sagvold, klubbleder i Aker Solutions i Verdal i Trøndelag. (Arkivfoto)

Stian Sagvold, klubbleder i Aker Solutions i Verdal i Trøndelag. (Arkivfoto)

Martin Guttormsen Slørdal

torgny@lomedia.no

herman@lomedia.no

helge@lomedia.no

Klubbleder Stian Sagvold i verkstedsklubben ved Aker Solutions i Verdal er tydelig på at det er på sin plass.

– Vi er fly forbanna på at kapitaleierne og topplederne stikker av med en større del av kaka.

Priskrise

Sagvold sier streikeviljen er stor blant medlemmene i Verdal.

– Jeg har fått tilbakemeldinger gjennom året på at den dårlige lønnsutviklinga og priskrisa er krevende, og at folk forventer å få mer av kaka, sier Sagvold.

Han tilhører Fellesforbundet, det største LO-forbundet i privat sektor.

Kravet hans er klart:

– Vi må godt over fem prosent for at det skal være akseptabelt for våre medlemmer, sier Sagvold.

Bygningsarbeidere

I Oslo vil bygningsarbeidere på mange byggeplasser gå ut i streik.

– LO har krevd reallønnsøkning, og det må plass når en ser på prisutviklingen. Nå har det vært reallønnsnedgang, så i dette oppgjøret er det nødvendig med reallønnsvekst, sier leder i Bygningsarbeidernes forening i Oslo, Joachim Espe.

Joachim Espe, leder i Bygningsarbeidernes forening i Oslo.

Joachim Espe, leder i Bygningsarbeidernes forening i Oslo.

Jan-Erik Østlie

– Er du ikke redd for at bedriftene kan gå konkurs?

– Ved alle streiker er det en økonomisk fare for bedriftene, men det må vel arbeidsgiverne ha tatt med i betraktningen når de ikke kunne godta LOs krav, avslutter Espe, som er medlem i Fellesforbundet.

«Steike forbanna»

– Her har LOs ledelse virkelig stått opp for de som sitter nederst ved bordet, og gitt tydelige signaler om at økonomi og lavlønnstillegg er veldig viktig for våre medlemmer, sier Richard Storevik til FriFagbevegelse.

Han er leder for den største fagforeningen i Fellesforbundet. Søndag kveld var han opptatt med å ruste organisasjonen opp til streik.

Richard Storevik, Fellesforbundets avdeling 5.

Richard Storevik, Fellesforbundets avdeling 5.

Leif Martin Kirknes

– Vi er godt forberedt og klare, lover han.

Før helgens mekling sto han fram i riksmedia og fortalte at folk er «steike forbanna».

– Det står jeg for. Folk er steike forbanna på grunn av de elleville lederlønnshoppene. Mens vi hele tiden får beskjed om at vi må være moderate i våre lønnskrav, viser det seg alltid at handlingsrommet er større. Folk husker slike ting, sier den unge fagforeningskjempen fra Bergen.

Frykter prisene vil øker mer

Også Bjørn Sigurd Svingen, leder for Fellesforbundets avdeling på Raufoss i Innlandet, reagerer på lønnsfesten blant lederne i næringslivet.

Bjørn Sigurd Svingen, Fellesforbundet Raufoss. (Arkivfoto)

Bjørn Sigurd Svingen, Fellesforbundet Raufoss. (Arkivfoto)

Martin Guttormsen Slørdal

– Det er skuffende at ikke NHO kommer oss i møte når det er så stor fest blant topplederne. Det er de samme som ber oss om å være moderate som får størst økning i inntektene sine, sier Bjørn Sigurd Svingen til FriFagbevegelse.

– Det er flere som havner bakpå etter mange magre oppgjør. Inflasjonen vil fortsatt stige. Kravet om økt kjøpekraft er derfor helt på sin plass, mener Svingen.

Warning
Annonse
Annonse