«Arbeidsmiljøloven gir rom for tilpasninger»
– Det er ikke arbeidsmiljøloven som er begrensende, understreker Jens Stoltenberg.
Ap-leder Jens Stoltenberg innledet, sammen med LO-leder Gerd Kristiansen, til fagligpolitisk debatt på LO Stats kartellkonferanse i går ettermiddag.
Kristian Brustad
Saken oppsummert
morten.hansen@lomedia.no
yngvil.mortensen@lomedia.no
– For noen er «fleksibilitet» synonymt med å svekke arbeidsmiljøloven. Den fleksibiliteten vil vi ikke ha. Samtidig, alle skjønner at det som passer på en arbeidsplass ikke passer på en annen, sa Ap-leder Jens Stoltenberg i den faglig-politiske debatten på kartellkonferansen i ettermiddag.
Han sier at det er derfor loven gir rom for tilpasninger.
– Det er ikke arbeidsmiljøloven som er begrensende, men andre bestemmelser – som arbeidstidsavtaler for eksempel, sa Stoltenberg.
Han understreket at over 90 prosent av søknadene om avvik fra arbeidstidsbestemmelsene blir godkjent. Og la til:
– Det utelukker ikke endringer i loven, sa Stoltenberg.
Kristiansen i fyr og flamme
LO-lederen fyrte seg opp på talerstolen da hun kommenterte debatten om arbeidstidsordninger.
– Arbeidsmiljøloven er en vernelov for arbeidstakere som er bygd opp over tid, og som ingen skal tukle med uten at vi har ei hand på rattet. Vi har handa på rattet, og vi er ingen bakstreverske stabeiser. Hvis vi finner det naturlig og riktig, så gjør vi endringer i loven. Men kom med de gode og kloke forslagene, så skal vi se på dem, sa Kristiansen.
Les også: Raymond Johansen vil ha mer politikk på arbeidsplassene
Les også: Jens skapte debatt
Les også: De rødgrønne manglet et prosjekt, mener valgforsker
– Gode arbeidstidsordninger?
– Heltid skal være svaret, mer trygghet og mindre deltid, så får vi se om arbeidstidsordningene er godt tilpasset tiden vi lever i, sa partisekretær i Ap Raymond Johansen tidligere på dagen.
Høyresiden har tatt til ordet for mer fleksibilitet i arbeidslivet. Også internt i LO har enkelte vært kritiske til hovedorganisasjonens standpunkter. Johansen mener LO oppfattes for rigid i debatten.
– Det at man har et sentralt organ som er en slags tredje instans som sikrer at arbeidstakere lokalt ikke utsettes for press, er fornuftig. Hvordan det løses, må partene ta ansvar for. Jo mer partene finner ut av selv, jo bedre er det, sier Johansen
Samleside: Alt om Kartellkonferansen hos Aktuell.no
LO må legge premissene for diskusjonen
Han trekker fram helse- og omsorgssektoren som områder hvor det kan være en fordel med for eksempel langtidsturnuser. LO er skeptiske til slike ordninger.
Johansen mener fagbevegelsen må bli flinkere til å legge premissene for diskusjonen, og ikke bare avfeie den med å konstatere at de gir dispensasjoner fra loven.
– Det er mange negative sider med langtidsturnusordningen man må se på, og veie opp mot de positive. Men vi kan ikke bare svare på andre utspill. Vi må komme tydelig fram med våre forslag og løsninger. Der har vi ikke vært flinke nok, sier Johansen.
KARTELLKONFERANSEN:
LO Stats kartellkonferanse på Gol samler årlig rundt 200 tillitsvalgte, innledere, presse og gjester fra inn- og utland.
Konferansen har tradisjonelt vært et tenkeloft der sentrale temaer debatteres og nye ideer lanseres.
Kartellkonferansen har vært arrangert årlig - med noen opphold - helt siden 50-tallet.
Twitter: #kartkonf13


Nå: 0 stillingsannonser
Flere saker
KARTELLKONFERANSEN:
LO Stats kartellkonferanse på Gol samler årlig rundt 200 tillitsvalgte, innledere, presse og gjester fra inn- og utland.
Konferansen har tradisjonelt vært et tenkeloft der sentrale temaer debatteres og nye ideer lanseres.
Kartellkonferansen har vært arrangert årlig - med noen opphold - helt siden 50-tallet.
Twitter: #kartkonf13