Avviser norsk medlemskap i EUs tollunion
Næringsminister Cecilie Myrseth ser ingen behov for tettere tilknytning til Europas indre marked.
Cecilie Myrseth avviser inititiativet fra Norsk Industri om medlemsskap i EUs tollunion..
Jonas Sandboe
Saken oppsummert
helge@lomedia.no
Jussprofessor Halvard Haukeland Fredriksen mener EØS-avtalen ikke lenger er nok.
Det er fullt mulig for Norge å bli medlem av EUs tollunion, mener han.
Men næringsminister Cecilie Myrseth (Ap) svarer bestemt nei på spørsmålet om dette er en aktuell problemstilling for dagens regjering.
– Har ingen planer
Fredriksen la tirsdag fram en rapport under et seminar i regi av Norsk Industri.
Rapporten er bestilt av arbeidsgiverorganisasjonen, og konkluderer med at det rettslig sett er fullt mulig for Norge å bli medlem av EUs tollunion.
I dag er det EØS-avtalen som gir Norge adgang til EUs indre marked.
Næringsministeren mener deres nei til medlemskap i tollunionen har ligget klart.
– Det har vi sagt opptil flere ganger, sier Cecilie Myrseth til FriFagbevegelse.
Hun legger til at regjeringen vil styrke samarbeidet med Europa, men å ta initiativ til enten å inngå i tollunionen eller EUs handelspolitikk på den måten, foreligger det ingen planer om.
– Å styrke samarbeidet med Europa er vi nødt til å gjøre, poengterer hun.
– Hvorfor er det ingen god idé?
– Dette er en kjent debatt. Det handler rett og slett om hvilken tilknytningsform vi skal ha til Europa. Den ligger helt fast for regjeringen. Og det er EØS-avtalen, sier næringsministeren.
Ta et nytt skritt
Å gå inn i tollunionen mener Myrseth vil være som å ta et nytt skritt mot fullt EU-medlemskap.
Utenriksminister Espen Barth Eide, som sitter med ansvar for dette, har også vært tydelig på det samme.
– Vi skal styrke samarbeidet med EU på veldig mange områder, ikke minst når det kommer til konkurransekraft. Vi jobber også bilateralt, sier næringsminister Myrseth.
– På mitt område kom jeg senest hjem fra Tyskland i går (tirsdag), hvor økt samarbeid på konkurransekraft og innovasjon, romvirksomhet og ikke minst økonomisk sikkerhet kommer til å være veldig viktig. Vi skal samarbeide med Europa, men innenfor dagens tilknytningsform, fortsetter hun.
Nå: 0 stillingsannonser

