A-krimsenteret avdekket lovbrudd i transportbransjen:
En femdel av de undersøkte i transportbransjen brøt loven
Det ble avdekket lovbrudd i 20 prosent av kontrollene av varebilsegmentet i transportbransjen gjennomført av A-krimsenteret.
Illustrasjonsfoto: Colourbox
Saken oppsummert
Det dreier seg om underleverandører som skylder millionbeløp til skattemyndighetene, fiktiv faktureringsnettverk, mistanke om svarte inntekter, stråmannsvirksomhet, brudd på arbeidsmiljøloven, trygdesvindel og ulovlige arbeidere, fremgår det av rapporten.
p
– Store firmaer bruker underleverandører for å kjøre ut varene. Noen av disse underleverandørene begår lovbrudd for å holde kostnader nede og utkonkurrere andre seriøse bedrifter, opplyser politiet.
I fjor hadde A-krimsenteret mange større aksjoner i samarbeid med Statens vegvesen mot dette segmentet i transportbransjen. Resultatene viste at 20 prosent ikke hadde innberettet omsetning i perioden de ble undersøkt.
p
Videre var ikke 22 prosent registrert med lønnsinntekter. Blant hjelpemenn var andelen hele 60 prosent. I alt 12 prosent av dem som ble tatt ut i kontrollen, mottok Nav-støtte.
