– LO vil gå i samla tropp mot dette forslaget, sier Mette Nord om regjeringens forslag til å endre arbeidsmiljøloven.
Terje Pedersen, ANB/Arkiv
Fagforbundet åpner for generalstreik mot regjeringen
– Det er ikke utenkelig vi vil gå til generalstreik mot regjeringens forslag til endringer i arbeidsmiljøloven, sier Mette Nord, leder av Fagforbundet.
vegard.velle@fagforbundet.no
– Mange lokale fagforeninger og fylkesorganisasjoner i Fagforbundet sier til meg: Trå til! Folk er klare, forteller Mette Nord. – Veldig mange sier de er klar for generalstreik.
Allerede på mandag er det sekretariatsmøte i LO. Der møtes lederne for de ulike LO-forbundene. Der vil det også bli bestemt hvordan LO vil reagere.
– LO vil gå i samla tropp mot dette forslaget, sier Mette Nord.
Sterkt imot flere midlertidige
Hun er sterkt imot forslagene til arbeidsminister Robert Eriksson, om å gi en generell adgang til midlertidige ansettelser i opptil 12 måneder og å kreve aktivitetsplikt av sosialhjelpsmottakere.
– Arbeidstakere risikerer å gå fra 12 måneder til 12 måneder til nye 12 måneder i ulike bedrifter. Folk vil gå inn og ut, inn og ut, fastslår hun.
Hun tror noen bedrifter vil spekulere i å la være å ta arbeidsgiveransvaret i mer enn tolv måneder. Nord mener også lovforslaget er diskriminerende.
– Unge kvinner som blir gravide i 12-månedersperioden kan ikke søke permisjon, og om de gjør det, vil de ikke bli ansatt. Forslaget vil diskriminere kvinner.
– I tillegg vil det bli enda vanskeligere for personer i etableringsfasen å få lån til bolig, ettersom banken fort vil anse den midlertidig ansatte som en usikker betaler, sier forbundslederen.
Kynisk aktivitetsplikt
Fagforbundet reagerer også sterkt imot aktivitetsplikten som blir påtvunget sosialhjelpsmottakere, og som kan bety at sosialklienter bare mottar nødsatser om de ikke lar seg aktivisere.
– Vi er sterkt imot en slik kynisk aktivitetsplikt overfor sosialhjelpsmottakere. Folk får ikke noe mer aktivitetslyst av at taket de bor under og maten på bordet forsvinner.
Nord og Fagforbundet støtter arbeidslinja, men mener det som trengs er å sette i gang trygghetstiltak og kompetansehevende tiltak.
– Aktivitetsplikten vil slett ikke nødvendigvis hjelpe dem dette er rettet mot. Vi må finne ut hvorfor folk befinner seg i en slik situasjon og hjelpe dem med best mulige tiltak.
Feil verktøy
Når det gjelder den økte bruken av lønnstilskudd for personer med nedsatt arbeidsevne, er Nord positiv.
– Men dette kunne vært et verktøy i avtalen om et Inkluderende arbeidsliv, og trengte ikke bli koblet til midlertidige ansettelser, mener hun.
Mest lest
Anne Myklebust Odland
Mor ble innlagt i psykisk helsevern. Da flyttet barnevernet inn til far og babyen
Allmenngjorde minstelønna: Ulovleg for arbeidsgivarar å betale mindre lønn eller gi dårlegare arbeidsvilkår.
Colourbox
Lønnshopp før sommarferien: Sjekk den nye minstelønna i ni bransjar
Debatt
Det har vært fantastisk å være Norge lenge. De som har argumentert for at det er lurt for et lite land å ha en egen valuta, har hatt vind i seilene. Men regningen for en fest kommer alltid, skriver Kjetil Staalesen.
Erlend Angelo
Regninga kommer, og den sendes rett til norske arbeidstakere og pensjonister
En utbredt misforståelse er at IA-avtalen ikke gjelder lenger, forteller rådgiver i LO, Gry Gundersen.
Eirik Dahl Viggen
Sykefravær: Arbeidsgivere kutter i egenmeldingsdager
I dag er de enten 65, 63 eller 60 år, med en 85-årsregel som gir en mulighet til å gå av inntil tre år før aldersgrensen.
Colourbox
Pensjonen for 200.000 arbeidstakere i Norge på bordet
Kan det bli slutt på nattarbeid for butikkansatte? Det er blant spørsmålene et utvalg nedsatt av Stortinget skal vurdere.
André Kjernsli
Butikkansatte jobber sene kvelder og netter. Nå kan det bli en endring
– Dette er en viktig seier for stillingsvernet og et seriøst arbeidsliv med faste ansettelser, sier faglig sekretær Joakim Gebhardt i Fellesforbundet.
Alf Ragnar Olsen
Peab Asfalt sa opp 150 arbeidere. Nå har de trukket oppsigelsene
Den takhøyden som liksom er så høy … den er ikke alltid så høy likevel, mener Olav Neerland om organisasjonen han er medlem av.
Hanna Skotheim
Olav ble kalt kvinnehater: – Jeg er ikke redd for å stikke hodet fram
– Jeg håper tilsynsrapporten fører til endring, men usikker på om den gjør det i virkelighetene, sier Frid Melling Vågenes (f.v.). Her sammen med Robin Knutsen og Joakim Johnsen.
Leif Martin Kirknes
Sjefen sendte grove e-poster i fylla. Får kritikk fra Arbeidstilsynet
Anna Granqvist
Pensjonistene vil være med når de skal få mer penger. Se hva partiene svarer
Høyre og Frp er ett mandat unna rent flertall dersom denne målingen hadde vært et valgresultat.
Stian Lysberg Solum / NTB
Høyresida knuser de rødgrønne på ny måling
Hos Bilfinger i Porsgrunn har de ansatte tilgang til kantine. Men de som jobber på gulvet her, spiser helst i hallen.
Sissel M. Rasmussen
Status og hierarki på jobb: Dette avslører matpausen om oss
Bare i Oslo, Viken og Vestfold har ni av ti bygningsarbeidere i bemanningsselskaper mistet jobben etter innføringen av forbud mot innleie fra bemanningsforetak for byggenæringen i Oslo-regionen.
Håvard Sæbø
1200 oppsagt i byggebransjen
Høyre-lederen beskylder venstresiden for nærmest å bygge ned velferdsstaten Norge.
Frederik Ringnes / NTB
Erna Solbergs fem beste grunner for å stemme Høyre
Streik kan føre til fulle søppelkasser fra 14. juni.
Tina Brandt
Streik kan føre til søppelkaos neste uke
Gruvearbeider og tidligere forbundsleder Anita Johansen mener valget ikke var rettferdig. Brede Edvardsen vant med et klart flertall - 124 mot 83 stemmer.
Ylva Seiff Berge
Anita ble kasta som forbundsleder, men fikk aldri vite grunnen
Beate Oma Dahle / NTB
Rødt krever krisepakke før sommerferien
Asbjørn Jansen (18) har en god tone med lærer og barnevernspedagog Christian Dragøy mens de pakker vedsekker.
Hanna Skotheim
Denne skolen lager arbeidsfolk: – Vi har elever som hater ferie
Lønnsoppgjøret skulle gi en reallønnsforbedring. De nye pristallene viser at det kan bli vanskelig å nå.
Brian Cliff Olguin
Lønna spises opp av prisveksten
NTL gikk med underskudd i 2022 og forventer det samme i 2023. Hovedkasserer Elisabeth Steen sier de må passe på utgiftssiden, og øke inntektene.
Ole Palmstrøm