JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Frode Alfheim er forbundsleder i Industri Energi.

Frode Alfheim er forbundsleder i Industri Energi.

Tri N. Dinh

Karbonfangst:

Forbundsledere mener Frp saboterer og er industrifiendtlige. – Vi kan ikke ta hele regninga, svarer Frp

Industri Energi-leder Frode Alfheim vil møte Frp-ledelsen for å berge CCS-prosjektet. Fellesforbundets Jørn Eggum mener Frp setter mange arbeidsplasser i spill.05.10.2020
07:22
09.11.2020 22:38

helge@lomedia.no

Frode Alfheim mener Fremskrittspartiet nå saboterer et av norsk industrihistories viktigste prosjekter.

– Langskip-prosjektet er enormt viktig for Norcem i Brevik, som skal bygge et fullskala fangstanlegg. Men det både trygger og skaper arbeidsplasser langs hele verdikjeden over hele landet vårt. Det er et gedigent industriprosjekt som vi ikke kan putte i en kontorpult igjen, sier Frode Alfheim til FriFagbevegelse.

Fellesforbundet-leder Jørn Eggum er heller ikke nådig:

– Med å si nei til fullskala karbonfangst- og lagring (CCS) settes både eksisterende og fremtidige arbeidsplasser på spill. Når vi nå etter mange års hardt arbeid endelig har klart å få regjeringen med på laget, håper jeg våre medlemmer merker seg at Frps holdning her er direkte industrifiendtlig, sier Jørn Eggum til FriFagbevegelse.

Hva er karbonfangst? Her er det du bør vite

Veldig overrasket

Frode Alfheim er svært overrasket over at Fremskrittspartiet vil gå imot fullskalaprosjektet for fangst og lagring av CO₂, prosjektet som av regjeringen har fått navnet «Langskip».

Fremskrittspartiet har hatt tre olje- og energiministere som har skapt inntrykk av at de har ivret for prosjektet, til tross for tidvis motstand hos dem som har sittet med ansvaret for pengesekken i regjeringen.

Nå ønsker Alfheim å strekke ut en hånd til Fremskrittspartiet og komme i dialog om hvordan vi kan få berget prosjektet som er så enormt viktig for norsk industri. Han har sendt brev til partiet og bedt om møte med Frp-leder Siv Jensen og partiets olje- og energipolitiske talsperson, Jon Georg Dale. Begge har takket ja til møtet.

– Industri Energis posisjon er kjent, og den har jeg stor respekt for, sier Jon Georg Dale til FriFagbevegelse.

– Basert på det regjeringen har lagt fram har vi kommet fram til at vi ikke kan støtte forslaget. Det er tre grunner til det, sier Jon Georg Dale.

– Regningen til skattebetalerne blir for stor. Det er skattebetalerne som skal ta risikoen i prosjektet. Hvis prosjektet lykkes, får skattebetalerne ikke noe igjen for den risikoen som de har tatt fordi det er selskapene som eier teknologien. Og så er det ingen som har gitt oss gode grunner til å gå inn for to prosjekter. Det øker regningen til skattebetalerne og gir en unødig stor risiko, legger han til.

– Vi er ikke mot teknologiutvikling. Vi er heller ikke mot karbonfangst- og lagring. Men skattebetalerne kan ikke ta hele regninga mens eierne sitter igjen med gevinsten, poengterer han.

Statsminister Erna Solberg (H) røpet på Unge Høyres landsmøte at regjeringen setter av over 2 milliarder kroner til karbonfangst- og lagring på neste års statsbudsjett.

Industriprosjekt

Jørn Eggum poengterer at karbonfangst- og lagring ikke bare er et klimaprosjekt.

– Det er også i høyeste grad et industriprosjekt. For det må bygges hundrevis, ja tusenvis, av slike anlegg rundt om i verden. Å lykkes med rensing og lagring av CO₂ er avgjørende viktig for at verden skal nå klimamålene i Parisavtalen og i tillegg er det dobbelt viktig for Norge som en stor olje- og gassprodusent. Klimapolitikken og næringspolitikken må kobles sammen. Det er mye som står på spil, mener han.

– Våre medlemmer i leverandørindustri til olje og gass er virkelig verdensledende. De er blant de flinkeste folka vi har her i landet. Det har de bygget opp med grunnlag i et hjemmemarked og testbasseng i Nordsjøen. En norsk CCS industri vil gi leverandørindustrien flere bein å stå på i tillegg til å styrke beinet de står på i dag.

– Det var politisk innovasjon på 70-tallet å utforme de ti oljebud med blant annet forbud mot etterbrenning for å bli kvitt overskudd av gass og olje, og oppbygging av norsk leverandørindustri. Det har vært så vellykket at denne industrien nå leverer CCS-innovasjon tilbake. Da er det igjen på tide med politisk innovasjon for å lykkes. Som på 70-tallet hvor Frp heller ville selge våre olje- og gassressurser på rot til de store amerikanske oljeselskapene heller enn å bygge opp egen industri, stiller Frp seg igjen på feil side av historien. De har åpenbart ikke lært og viser her sitt sanne ansikt, mener Jørn Eggum.

Kasteball igjen

LO-leder Hans-Christian Gabrielsen mener Frp nå snur ryggen til norsk industri.

– Vi vet dette vil gi flere tusen nye arbeidsplasser, trygge enda flere samtidig som det reduserer Norges klimautslipp, sier LO-leder Hans-Christian Gabrielsen til FriFagbevegelse.

– Nå skal norske industriarbeidsplasser nok en gang bli kasteball i et politisk spill i budsjettforhandlinger på borgerlig side. Dette er direkte useriøst, en hån mot alle som jobber for en rettferdig omstilling og fortsatt satsing på industri i Norge, mener LO-lederen.

05.10.2020
07:22
09.11.2020 22:38Mest lest

De nye pensjonene er klare. Etterbetaling kommer på ulike tidspunkter i mai og juni.

De nye pensjonene er klare. Etterbetaling kommer på ulike tidspunkter i mai og juni.

Hanna Skotheim

Trygdene øker fra 1. mai. Se når den blir etterbetalt

Pensjonistforbundets leder Jan Davidsen

Pensjonistforbundets leder Jan Davidsen

Jan-Erik Østlie

Jan Davidsen hadde håpet på mer til minstepensjonistene: Slik blir den nye pensjonen

KJEMPER: Anna Maria Magnusson har lenge kjempet for å få en lønn som hun kan forsørge familien med mens hun er lærling i anleggsgartnerfaget. Hun mener lønna er for dårlig for voksenlærlinger.

KJEMPER: Anna Maria Magnusson har lenge kjempet for å få en lønn som hun kan forsørge familien med mens hun er lærling i anleggsgartnerfaget. Hun mener lønna er for dårlig for voksenlærlinger.

Ole Palmstrøm

Anna (27) fikk 0 kroner i lærlinglønn: – Jeg har fått låne penger av mamma siden september i fjor

Solfrid Alstad opplevde ikke at ledelsen var interessert i det hun hadde å si.

Solfrid Alstad opplevde ikke at ledelsen var interessert i det hun hadde å si.

Hanna Skotheim

Etter 40 år i barnevernet gikk Solfrid til lokalavisa og slo alarm. Så sa hun opp jobben

Elizabeth (19) har bodd i fosterhjem hos Tone Granaas siden hun var 17 år.

Elizabeth (19) har bodd i fosterhjem hos Tone Granaas siden hun var 17 år.

Anne Myklebust Odland

Tone kaller Elizabeth for datter, men vegrer seg for å bli fostermor en gang til

VENTET IKKE FORGJEVES: Fem år tok det før klubbleder Christian Ekstrøm og resten av de ansatte fikk den tariffavtalen de krevde. Det gir opptil 100.000 kroner i lønnsøkning for de ansatte.

VENTET IKKE FORGJEVES: Fem år tok det før klubbleder Christian Ekstrøm og resten av de ansatte fikk den tariffavtalen de krevde. Det gir opptil 100.000 kroner i lønnsøkning for de ansatte.

Håvard Sæbø

Christian jubler etter fem års kamp: Nå får lageransatte i opptil 100.000 mer i lønn

Oljearbeider Øyvind Akselsen møter sin tidligere arbeidsgiver i retten. Utfallet av rettsaken kan få konsekvenser for mange oljearbeidere som i perioder jobber fra skip.

Oljearbeider Øyvind Akselsen møter sin tidligere arbeidsgiver i retten. Utfallet av rettsaken kan få konsekvenser for mange oljearbeidere som i perioder jobber fra skip.

Jan Kåre Ness

Øyvind går til sak for å få betalt overtid: – Burde ikke vært tema i 2022

Du har plikt til å ta ferie. Nå nærmer det seg sommer og et avbrekk fra jobb.

Du har plikt til å ta ferie. Nå nærmer det seg sommer og et avbrekk fra jobb.

Colourbox

Kan arbeidsgiver bestemme når jeg skal ha sommerferie? 10 spørsmål og svar

Per Flakstad

Disse blir tatt ut hvis det blir kommunestreik 24. mai

– Lene begynte å tulle med meg på et seminar, minnes Ulrikke (t.v.) om de første tegnene til at det var noe mer mellom dem. Så kasta kollegaene seg på og sendte et bilde av at de stod sammen og skrev: «Planlegger fremtiden sammen». Nå er de tidligere kollegaene snart gift.

– Lene begynte å tulle med meg på et seminar, minnes Ulrikke (t.v.) om de første tegnene til at det var noe mer mellom dem. Så kasta kollegaene seg på og sendte et bilde av at de stod sammen og skrev: «Planlegger fremtiden sammen». Nå er de tidligere kollegaene snart gift.

Hanna Skotheim

Lene mente det var en privatsak da hun forelsket seg i Ulrikke på jobb. Flere er uenig med henne

Annkarin mener hun og andre med 16 års ansiennitet burde tjent 20.000 kroner mer i året.

Annkarin mener hun og andre med 16 års ansiennitet burde tjent 20.000 kroner mer i året.

Simen Aker Grimsrud

Da vernepleier Annkarin sjekket tilleggene for ansiennitet, ble hun overrasket: – Det føles feil

KONSUM: Tusener på hjemmekontor har økt sitt alkoholkonsum. Mest økning er blant godt utdannede og barneforeldre.

KONSUM: Tusener på hjemmekontor har økt sitt alkoholkonsum. Mest økning er blant godt utdannede og barneforeldre.

Eirik Dahl Viggen

«Hanne» så at kollegaen var beruset på Teams: – Det er ufattelig hvor lenge man kan gå slik i en statlig jobb

SNART GODKJENT: Bilpleie, dekkskift og dekklager blir fra 1. juli omfattet av den samme godkjenningsordningen som renovasjonsbransjen har. Hos MS Bilpleie i Skien der Thomas Johansen jobber, er alt på stell allerede.

SNART GODKJENT: Bilpleie, dekkskift og dekklager blir fra 1. juli omfattet av den samme godkjenningsordningen som renovasjonsbransjen har. Hos MS Bilpleie i Skien der Thomas Johansen jobber, er alt på stell allerede.

Tormod Ytrehus

Snart må du vaske bilen selv, om du skal ha det ordentlig billig

PRESTASJONEN AVGJØR: Marte Rian Aarnes har levd på lønn og provisjon i hele sitt yrkesaktive liv. Her sammen med sønnen Oskar (12).

PRESTASJONEN AVGJØR: Marte Rian Aarnes har levd på lønn og provisjon i hele sitt yrkesaktive liv. Her sammen med sønnen Oskar (12).

Ylva Seiff Berge

Martes årslønn er 500.000 kroner. Men med en ekstra innsats kan hun tjene langt mer

SJOKK: A-krimsamarbeidet i Møre og Romsdal avdekte sjokkerande lønns- og arbeidsvilkår hos underleverandørar på Vard Søviknes. No har verftet tatt grep, forsikrar verftsdirektør Arnt Inge Gjerde, klubbleiar Rune Torsvik og tillitsvald Kristian Ertresvåg i Fellesforbundet.

SJOKK: A-krimsamarbeidet i Møre og Romsdal avdekte sjokkerande lønns- og arbeidsvilkår hos underleverandørar på Vard Søviknes. No har verftet tatt grep, forsikrar verftsdirektør Arnt Inge Gjerde, klubbleiar Rune Torsvik og tillitsvald Kristian Ertresvåg i Fellesforbundet.

Tormod Ytrehus

Rumenarar jobba for 30 kroner timen hos underleverandør: – Vi mista kontrollen

Tor Arne Johansen, konserntillitsvalgt i Tine.

Tor Arne Johansen, konserntillitsvalgt i Tine.

Erlend Angelo

Konserntillitsvalgt reagerer kraftig på hvordan Tine uttalte seg etter at de tapte i tingretten

Ole Palmstrøm

Lisa ble slått ned av en medelev som skrek «jævla neger». Først da grep de voksne inn

Brian Cliff Olguin

Finansbransjen skal ikke tjene penger på ansattes pensjoner, mener store LO-forbund

FORNØYD HUND: Puddelen Busia får besøk av Mattilsynets veterinær Inna Vinningland på hundepensjonatet. Selv om det bare ett døgn siden han måtte forlate eieren sin, virker han rolig og fornøyd i armene på pensjonateier Terje Bjelland.

FORNØYD HUND: Puddelen Busia får besøk av Mattilsynets veterinær Inna Vinningland på hundepensjonatet. Selv om det bare ett døgn siden han måtte forlate eieren sin, virker han rolig og fornøyd i armene på pensjonateier Terje Bjelland.

Ole Palmstrøm

Kjæledyr og eiere på flukt fra krigen får trøst på ukrainsk av Inna i Sandnes

North Sea Link kom i drift på høsten i fjor. Her jobbes det med å legge kabelen.

North Sea Link kom i drift på høsten i fjor. Her jobbes det med å legge kabelen.

Statnett

Ny analyse: Strømprisene skyldes kraftkablene til utlandet


Flere saker