JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Avstandskravet må ses i sammenheng med størrelse og utforming av salongen, noe som dermed kan begrense antall ansatte som kan jobbe samtidig.

Avstandskravet må ses i sammenheng med størrelse og utforming av salongen, noe som dermed kan begrense antall ansatte som kan jobbe samtidig.

Eivind Olai Kristiansen

Koronakrisen:

Frisørtopp fraråder salonger å åpne lørdag

Vivian Jacobsen er leder for Frisørenes fagforening Fagforbundet, og har den siste tiden jobbet å spreng for å komme med organisasjonens innspill til bransjestandarden for frisørene.20.04.2020
11:59
20.04.2020 11:59

baj@fagbladet.no

Bransjen ble som kjent stengt ned 12. mars på ordre fra myndighetene på grunn av smittefare. For omtrent en uke siden kunne statsminister Erna Solberg varsle at frisørsalonger kunne gjenåpnes senest 27. april.

Siden den gang har Vivian Jacobsen jobbet med Fagforbundets innspill til veilederen som mest sannsynlig vil bli klar i løpet av uken. Under forutsetning av at alt av rutiner, utstyr og opplæring av ansatte er på plass kan frisørbransjen ifølge regjeringen åpne før 27. april.

Les også: Frisører er bekymret for smitte: – Frisyren er ikke livsviktig

– Enkelte kan kanskje klare å åpne lørdag, men det vil holde hardt. Vi vil ikke anbefale noen å gjøre det. Man må ta dette på alvor og sette seg ordentlig inn i hva det innebærer, sier Jacobsen.

– Det vi vet det vil komme noe om, og som jo er helt åpenbart, er et krav om avstand mellom kundene i salongen og mellom de ansatte, sier hun.

Avstandskravet må ses i sammenheng med størrelse og utforming av salongen, noe som dermed kan begrense antall ansatte som kan jobbe samtidig.

– Man kan kanskje ikke være like mange på jobb som normalt, og dermed blir heller ikke inntjeningen den samme som normalt. Der vil det komme noe, sier Jacobsen.

Smittevernutstyr

Mellom frisøren og den enkelte kunden vil avstandskravet naturlig nok være umulig å overholde ettersom en frisør tross alt fysisk må ta på sine kunder. Mange har derfor spekulert i om det vil bli pålagt å bruke smittevernutstyr på jobb. Dette spørsmålet har ikke Jacobsen noen intensjon om å gi noe svar på.

– Det er nok spekulasjoner på nett om akkurat det. Og vi ser at det finnes frisørleverandører som benytter sjansen og tilbyr for eksempel munnbind og slikt før vi vet sikkert om det kommer krav om det. Vi vil ikke bidra til enda mer spekulasjoner, sier hun.

– Frisører vil jo i mange arbeidssituasjoner, for eksempel når luggen klippes, stå svært tett opptil ansiktet til kunden. Hvordan skal man løse dette?

– Man må kanskje gjøre vurderingen i hver enkelte salong om det er behandlinger man i begynnelsen skal begrense eller helt kutte ut. For eksempel ved farging av vipper og bryn, nappe bryn og skjeggklipp kommer man svært nært ansiktet til kunden. Da må man vurdere enten å begrense, vente med behandlingen eller tenke på å bruke for eksempel munnbind. Uansett om det kommer noe om dette i rådene fra myndighetene eller ikke, så tenker vi det er noe hver enkelt salong må ta stilling til.

Ambivalente følelser

Jacobsen har inntrykk av at det er ambivalente følelser blant medlemmene i forbindelse med åpningen av bransjen. Mange er glade for å komme tilbake på jobb, iblandet en liten dose koronafrykt nettopp på grunn av nærhet til kundene.

– Ja, litt begge deler. Mange frisører grugleder seg. Det er blandede følelser. Alle frisører gleder seg voldsomt til å begynne å jobbe igjen, men samtidig er man bekymret, sier hun.

Og til de frisørene, og for så vidt også kundene med sterk ettervekst, som kanskje hadde håpet på at alt skulle bli som normalt og at det nå blir frislipp på klipp, heller Jacobsen litt kaldt vann i årene.

– Vi synes det er betenkelig at kundelister i svært mange salonger ble åpnet som vanlig straks Erna sa at frisørsalonger kunne åpnes senest 27. april. Det er bekymringsfullt hvis man ikke har tatt høyde for at man ikke kan jobbe som normalt. Da blir det svært mange kunder man må ringe til og flytte timen til nok en gang, forklarer hun.

«Skal» fremfor «bør»

Samtidig understreker hun viktigheten av at vilkårene blir fulgt til punkt og prikke slik at bransjen ikke opplever å bli stengt ned igjen:

– Det hadde vært en katastrofe for mange om bransjen fikk kroken på døra. Man ønsker å få gjort så mye som mulig og frisørene er glad i mange av kundene, men det kan ikke gå på bekostning av vilkårene for å unngå smittespredning. Uansett om man er aldri så ivrig, så man bruke fornuft også.

Derfor er Fagforbundet også opptatt av at vilkårene fra myndighetene er klare og tydelige og så lite rom for tolkning som overhodet mulig.

– I en normal situasjon, dersom man skriver «bør» istedenfor «skal», og «anbefales» istedenfor for «må», velges dessverre ofte letteste utvei. Vi må ha klarhet slik at det blir ingen tvil om hva man skal gjøre, Jacobsen.

Mener Fagforbundet myndighetenes veileder er for utydelig vil man selv publisere en egen veileder der man er krystallklar hva man mener skal gjøres.

– Vi kan ikke som organisasjon pålegge noe myndighetene ikke pålegger, men da skriver vi «skal», fastslår Vivian Jacobsen.

Vivian Jacobsen

Vivian Jacobsen

Firsørenes fagforening

20.04.2020
11:59
20.04.2020 11:59Mest lest

Hadde Erna Solberg vært statsminister, hadde hun sørget for å gjeninnføre «karensåret» for syke og skadde som lever av arbeidsavklaringspenger (AAP). Karensåret betyr ett år uten penger, selv om man ikke er ferdig avklart i verken Nav eller helsevesen. Etter ett år kan man søke på nytt om AAP.

Hadde Erna Solberg vært statsminister, hadde hun sørget for å gjeninnføre «karensåret» for syke og skadde som lever av arbeidsavklaringspenger (AAP). Karensåret betyr ett år uten penger, selv om man ikke er ferdig avklart i verken Nav eller helsevesen. Etter ett år kan man søke på nytt om AAP.

Jan-Erik Østlie

Erna vil gjeninnføre året uten penger for folk på AAP

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Tormod Ytrehus

Oksana ba om svar fra Støre: – Jeg tror ikke dere forstår hvor tøft vi har det

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

Leif Martin Kirknes

Butikkansatte jubler over lovendring: Nå skal heltid være normen

FRA RØD TIL BLÅ Elektriker-sjef Glenn Hjelkerud er Arbeiderparti-mann i hjertet, men forteller at han nå ikke lenger vil stemme Ap.

FRA RØD TIL BLÅ Elektriker-sjef Glenn Hjelkerud er Arbeiderparti-mann i hjertet, men forteller at han nå ikke lenger vil stemme Ap.

Knut Viggen

Elektriker-sjef Glenn fikk nok. Nå har Ap-mannen skiftet side

NOMINERT: Styreleder Gina Rinehart i gruveselskapet Hancock Prospecting,  administrerende direktør Peter Hebblethwaite i det britiske rederiet P&O Ferries og styreleder Jeff Bezos i Amazon var alle nominert til årets versting pris i regi av ITUC - internasjonal fagbevegelse.

NOMINERT: Styreleder Gina Rinehart i gruveselskapet Hancock Prospecting, administrerende direktør Peter Hebblethwaite i det britiske rederiet P&O Ferries og styreleder Jeff Bezos i Amazon var alle nominert til årets versting pris i regi av ITUC - internasjonal fagbevegelse.

www.dfat.gov.au /House of Commons (Pa Photos / NTB)/ Wikimedia Commons

Dette er verdens verste sjef. Se kåringen

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

NTB/Ole Berg-Rusten, Torstein Bøe

Raser over Frp-kutt: – Et målrettet angrep mot de som har minst

PÅ JOBB: Cosmin er tilbake på jobb, og er svært fornøyd med Høyesterettsdommen.

PÅ JOBB: Cosmin er tilbake på jobb, og er svært fornøyd med Høyesterettsdommen.

Sissel M. Rasmussen

Cosmin ble utvist av landet etter han tok en søppelsekk. Så vant han i Høyesterett

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Jan-Erik Østlie

Nav avviser Høyres påstand om arbeidsavklaringspenger

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Colourbox

Du kan få baksmell hvis sjefen ikke betaler riktig skatt for deg. Dette må du sjekke

Ole Palmstrøm

FHI-direktøren slår alarm: – Ekstremt risiko for at vi ikke klarer jobben vi er satt til å gjøre

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

Ole Palmstrøm

Voldshendelse på LO-konferanse er politianmeldt

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Sissel M. Rasmussen

Kutt i tannhelsa: – Høyre gjør hullet i velferden enda større

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

Ole Palmstrøm

Tillitsvalgte bekymret for Aps utvikling

Partilederne Erna Solberg og Sylvi Listhaug i Høyre og Frp legger opp til en annen kurs enn statsminister Jonas Gahr Støre (Ap). (Arkivfoto)

Partilederne Erna Solberg og Sylvi Listhaug i Høyre og Frp legger opp til en annen kurs enn statsminister Jonas Gahr Støre (Ap). (Arkivfoto)

Jan-Erik Østlie

Slik ville Høyre og Frp styrt Norge. Se hva de bruker pengene på

Kommentar

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Ole Palmstrøm

«Litt mer ydmykhet hadde nok vært på sin plass, Støre»

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

Martin Guttormsen Slørdal

Nå kommer lovendringen som styrker ansattes rett til heltidsstillinger

Per Flakstad

Anngunn prøvde å skjule at hun var syk. Helt til naboen trodde hun hadde forlatt mann og barn

Kommentar

Vi står overfor en mild versjon av Høyre. La dere ikke bli lurt, skriver Kjell Werner.

Vi står overfor en mild versjon av Høyre. La dere ikke bli lurt, skriver Kjell Werner.

Herman Bjørnson Hagen

«Ikke la dere bli lurt av Høyre»

Kommentar

Sparegrisen vil være tom om 10-15 år hvis Frp fortsetter på samme galeien, skriver Kjell Werner.

Sparegrisen vil være tom om 10-15 år hvis Frp fortsetter på samme galeien, skriver Kjell Werner.

Leif Martin Kirknes

«Frp tar fra framtidige pensjonister»

Kommentar

Å være rik er forjævlig. Hvorfor ikke bare betale skatten med glede og gi de ansatte en lønn å leve av i stedet? skriver Lars West Johnsen.

Å være rik er forjævlig. Hvorfor ikke bare betale skatten med glede og gi de ansatte en lønn å leve av i stedet? skriver Lars West Johnsen.

Colourbox

«For hvert år som går blir det bare verre og verre å være rik i Norge»


Flere saker