JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Arbeidernes kampdag

Frps 1. mai-hilsen: «Meld dere ut av LO»

Frp-politikerne Jon Helgheim og Simen Velle vil benytte anledningen til å angripe LO på partiets torgmøte i Drammen 1. mai.
Det har blitt en tradisjon at Fremskrittspartiet har hatt 1.mai-arrangementer i Drammen. Her er Helgheim på podiet på torget i 2019.

Det har blitt en tradisjon at Fremskrittspartiet har hatt 1.mai-arrangementer i Drammen. Her er Helgheim på podiet på torget i 2019.

Terje Pedersen / NTB

Saken oppsummert

torgny@lomedia.no

«Meld dere ut av LO» er Fremskrittspartiet oppfordring i anledning arbeiderbevegelsens internasjonale kamp- og festdag.

Frp-politikerne Jon Helgheim og Simen Velle skal tale på partiets torgmøte 1. mai i Drammen.

I den forbindelse har Helgheim lagt ut en melding på Facebook med budskapet om at LOs medlemmer bør melde seg ut.

«1. mai er arbeidernes dag, ikke Arbeiderpartiets dag», skriver Helgheim.

– Er ikke dette et angrep på det organiserte arbeidslivet?

– Nei, ikke så lenge det finnes uavhengig og dyktige konkurrenter, svarer Frp-politikeren.

– Så dette er en oppfordring om å melde seg inn i YS?

Helgheim vil ikke peke på noen spesielle andre konkurrenter. Han mener at dette må være opp til den enkelte å bestemme.

Han vil ha slutt på samrøret mellom Arbeiderpartiet og LO.

Skjermdump fra Jon Helgheims Facebook-side

Forbyr pengegaver

Han peker også på at Arbeiderpartiet jobber med det han omtaler som «forbud mot å gi penger til Fremskrittspartiet», samtidig som de mottar millioner fra LO.

Det han sikter til, er forslaget om å forby anonyme gaver til partiene for eksempel gjennom Aksjonen for borgerlig valgseier.

Lønnsomt for arbeidsfolk

– Men det kan vel være at Arbeiderpartiets politikk er mer lønnsom for arbeidsfolk enn den borgerlige?

– Det er godt mulig at pampene i LO mener det. Men Arbeiderpartiet fører en næringslivsfiendtlig politikk som også gjør det vanskelig for arbeiderne, sier Helgheim.

Det har blitt en tradisjon at Fremskrittspartiet har hatt 1. mai-arrangementer i Drammen.

Partiet har tidligere forsøkt seg med 1. mai-arrangement i Oslo. Spesielt i 1997 gikk det tøft for seg, da partiformann Carl I. Hagen ble bombardert med egg under talen.

Hva skjer på 1. mai? Her er en oversikt

Flyttet til Drammen

Etter hvert har partiet evakuert sin 1. mai-feiring til Drammen. Der har de hatt årlige 1. mai-arrangementer, der partilederne har hatt sin talerstol.

Fremskrittspartiet åpner sitt landsmøte fredag, og partileder Sylvi Listhaug overlater denne gang talerstolen til FpU-leder Simen Velle og Frp-politikeren Jon Helgheim fra Drammen.

Vil ikke kommentere

FriFagbevegelse har forelagt Frps oppfordring for LOs ledelse, men de ønsker ikke å kommentere Frps aktiviteter på 1. mai.

Warning