JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Her feirer de ansatte: Oslo kommune sparker ut private og vil drive sykehjem selv

Nå er det avgjort: Madserudhjemmet kommer tilbake på kommunale hender.
JUBEL: Siri Follerås og Fredrik Olstad fra Fagforbundet Pleie og Omsorg Oslo serverer kake på Madserudhjemmet etter jubelnyheten.

JUBEL: Siri Follerås og Fredrik Olstad fra Fagforbundet Pleie og Omsorg Oslo serverer kake på Madserudhjemmet etter jubelnyheten.

Karin E. Svendsen

KARIN E. SVENDSEN

karin.svendsen@fagbladet.no

Nå er det klart: Madserudhjemnmet på Skøyen i Oslo skal drives av Oslo kommune. Så sent som onsdag var det uklart om sykehjemmet likevel skulle settes ut på nytt anbud.

– Nå skal jeg hjem og sette sjampanje til kjøling, opplyser Sylvi Furnes, fysioterapeut ved Madserud sykehjem. Etter 14 år på private hender, skal sykehjemmet tilbake til kommunen, og pensjonen er sikret.

Fagbladet.no i går: Sår tvil om kommunal drift av sykehjem

Elin Kristiansen, tillitsvalgt, kan forsikre at alle medlemmene av Fagforbundet, over 80 av om lag 100 ansatte, syns dette er veldig bra.

– Vi henger jo etter lønnsmessig, og de eldre taper masse pensjon, sier hun. Nå håper hun at de vil oppleve et lønnshopp fra september.

Siri Follerås og Fredrik Olstad er optimistiske.

– Kontrakten med Norlandia går ut 3. september. Det er ingen grunn til at ikke kommunen skal overta fra den datoen, mener de.

GLEDE: Elin Kristinasen, Fredrik Olstad og Siri Follerås kan konstatere at kampen har ført fram.

GLEDE: Elin Kristinasen, Fredrik Olstad og Siri Follerås kan konstatere at kampen har ført fram.

Karin E. Svendsen

– Vi drev jo valgkamp for å få virksomheten tilbake i kommunal regi fordi det er best for våre medlemmer både faglig og lønnsmessig. Da går pengene tilbake der de skal, til faglig utvikling og ikke til skatteparadiser.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

VALGKAMP: Byrådsleder Raymond Johansen var klinkende klar under valgkampen. Han ville rekommunalisere sykehjem.

VALGKAMP: Byrådsleder Raymond Johansen var klinkende klar under valgkampen. Han ville rekommunalisere sykehjem.

Knut A. Nygaard

Raymond sier nei til konkurranseutsatte sykehjem

NHO hevder at de ansatte i de privatdrevne sykehjemmene har like gode lønns- og arbeidsvilkår som i de kommunale. Men det avviser Olstad og Follerås fullstendig, og viser til at de har god oversikt over alle avtaler som er inngått. Dette går også fram av en tidligere sak der Fagbladet fortalte om betydelige lønnsforskjeller på Madserudhjemmet og at helsearbeideren Chander Rekhas grunnlønn ville vært minimum 61.150 kroner høyere pr. år hvis hun hadde jobbet i et kommunalt sykehjem, i tillegg til AFP, særaldersgrense og tjenestepensjon. Hun og kollegene var derfor spente på hvordan en kommunal overtakelse ville slå ut for lønns- og pensjonsvilkår.

– Våre medlemmer vil tilbake til kommunen, sier Follerås og Olstad.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

Leder Siri Follerås og nestleder Fredrik Olstad
i Fagforbundet Pleie og Omsorg Oslo var forundret av byrådet nå sår tvil om rekommunalisering av Madserud sykehjem.

Leder Siri Follerås og nestleder Fredrik Olstad i Fagforbundet Pleie og Omsorg Oslo var forundret av byrådet nå sår tvil om rekommunalisering av Madserud sykehjem.

Kathrine Geard

De nye byrådene i Bergen og Oslo har lovet utfasing av de kommersielle sykehjemmene etter hvert som kontraktene går ut. Alerisdrevne Odins vei bosenter og Søreide sykehjem i Bergen kom tilbake på kommunale hender fra 1.april.

– Ikke ett sykehjem ut på anbud igjen

Warning
Annonse
Annonse