JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
SIER NEI TIL ÅPNE SØNDAGSDØRER: Å beholde en annerledes dag i uka har lenge vært en viktig kampsak for Handel og Kontor.

SIER NEI TIL ÅPNE SØNDAGSDØRER: Å beholde en annerledes dag i uka har lenge vært en viktig kampsak for Handel og Kontor.

Ove Magnus Halkjær

HK-medlemmene sier nei til søndagsåpent

Ikke overraskende, kanskje; 86 prosent av HKs medlemmer vil ikke at butikkene skal holde åpent på søndager.12.05.2015
12:00
16.04.2015 11:49

eva.ler.nilsen@lomedia.no

Ifølge en undersøkelse som Opinion Perduco har gjort for HK-Nytt i april, svarer hele 86 prosent av HK-medlemmene at de er imot søndagsåpne butikker. Kun 11 prosent oppgir at de er for.

Tydeligst nei i handelen

Undersøkelsen viser at kvinner er mer skeptiske enn menn. 89 prosent av de spurte kvinnene sier nei til søndagsåpne butikker, mens 79 prosent av mennene ikke vil at søndagen skal bli en ordinær handledag.

De spurte HK-medlemmene er nokså enige i sitt søndagsstandpunkt på tvers av bransjene de jobber i, nei-prosenten varierer mellom 70 og 88 prosent. Men det er i bransjen som direkte berøres av regjeringens forslag om å tillate søndagsåpne butikker, at vi finner de fleste motstanderne. Hele 90 prosent av HK-medlemmene som jobber i dagligvarehandelen er mot søndagsåpne butikker.

De yngste mest positive

Opinionsundersøkelsen viser en tendens til at holdningen til søndagsåpne butikker endrer seg med utdanningsnivå. Kun 2 prosent av de med grunnskoleutdanning sier ja til søndagsåpne butikker, men 18 prosent av de med fire års høyskole/universitetsutdanning gjør det samme.

Undersøkelsen viser også en klar tendens til at de unge er langt mer for søndagshandel enn de eldste HK-medlemmene: Blant de under 35 år sier 20 prosent ja til søndagsåpent. I aldersgruppa 35-49 er 13 prosent positive, mens 3 prosent av 50-64-åringene er positive. Blant de eldste som var med i undersøkelsen, de over 64 år, finner vi 4 prosent som er for søndagsåpne butikker.

Vil ikke handle

HK-medlemmene ble også spurt om de selv vil handle på en søndag dersom det blir lovlig å holde åpent. 29 prosent svarte ja, 13 prosent svarte kanskje, og 58 prosent sa bastant nei til det. Også her er kvinnene og de eldste mest skeptiske. 62 prosent av kvinnene betakker seg, det samme gjør 74 prosent av de i alderen 50-64 år og 75 prosent av de over 64 år. Til sammenligning sier 45 prosent av de spurte under 35 år nei til å handle på søndager dersom det blir tillatt.

Viktigere nå enn før

Undersøkelsen viser at arbeidslivspolitikk generelt, og spørsmålet om søndagsåpne butikker spesielt, nå har blitt viktigere når HK-medlemmene skal velge politisk parti enn det var ved forrige stortingsvalg. 38 prosent svarer at arbeidslivspolitikk, inkludert søndagsåpne butikker, har blitt "mye viktigere" siden 2013. 18 prosent svarer at det er "noe viktigere", mens 27 prosent oppgir at det ikke utgjør noen endring siden forrige stortingsvalg.

Også i dette spørsmålet slår kjønn og alder ut: 41 prosent av kvinnene oppgir at det er "mye viktigere", 50 prosent av dem mellom 50 og 64 år svarer det samme.

Over gjennomsnittet

Det er 400 HK-medlemmer som har deltatt i undersøkelsen. Totalt sett er de langt mer negative til søndagsåpne butikker enn den gjennomsnittlige nordmann. Ifølge den siste nasjonale målingen, foretatt av Respons Analyse på vegne av Handelens samarbeidsutvalg, er 73 prosent av befolkningen imot at regjeringen endrer åpningstidene, slik at søndag blir en handledag. 86 prosent av HKs medlemmer er altså imot.

12.05.2015
12:00
16.04.2015 11:49Mest lest

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Tormod Ytrehus

Oksana ba om svar fra Støre: – Jeg tror ikke dere forstår hvor tøft vi har det

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

Leif Martin Kirknes

Butikkansatte jubler over lovendring: Nå skal heltid være normen

FRA RØD TIL BLÅ Elektriker-sjef Glenn Hjelkerud er Arbeiderparti-mann i hjertet, men forteller at han nå ikke lenger vil stemme Ap.

FRA RØD TIL BLÅ Elektriker-sjef Glenn Hjelkerud er Arbeiderparti-mann i hjertet, men forteller at han nå ikke lenger vil stemme Ap.

Knut Viggen

Elektriker-sjef Glenn fikk nok. Nå har Ap-mannen skiftet side

NOMINERT: Styreleder Gina Rinehart i gruveselskapet Hancock Prospecting,  administrerende direktør Peter Hebblethwaite i det britiske rederiet P&O Ferries og styreleder Jeff Bezos i Amazon var alle nominert til årets versting pris i regi av ITUC - internasjonal fagbevegelse.

NOMINERT: Styreleder Gina Rinehart i gruveselskapet Hancock Prospecting, administrerende direktør Peter Hebblethwaite i det britiske rederiet P&O Ferries og styreleder Jeff Bezos i Amazon var alle nominert til årets versting pris i regi av ITUC - internasjonal fagbevegelse.

www.dfat.gov.au /House of Commons (Pa Photos / NTB)/ Wikimedia Commons

Dette er verdens verste sjef. Se kåringen

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

NTB/Ole Berg-Rusten, Torstein Bøe

Raser over Frp-kutt: – Et målrettet angrep mot de som har minst

PÅ JOBB: Cosmin er tilbake på jobb, og er svært fornøyd med Høyesterettsdommen.

PÅ JOBB: Cosmin er tilbake på jobb, og er svært fornøyd med Høyesterettsdommen.

Sissel M. Rasmussen

Cosmin ble utvist av landet etter han tok en søppelsekk. Så vant han i Høyesterett

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Jan-Erik Østlie

Nav avviser Høyres påstand om arbeidsavklaringspenger

FORSKJELLER: 70 prosent av alle husholdningene i Norge får kun 17 prosent av det høyeste tilskuddet fra Enova, ifølge forskning.

FORSKJELLER: 70 prosent av alle husholdningene i Norge får kun 17 prosent av det høyeste tilskuddet fra Enova, ifølge forskning.

Håvard Sæbø

Støtte til strømsparing går til de rikeste

Partilederne Erna Solberg og Sylvi Listhaug i Høyre og Frp legger opp til en annen kurs enn statsminister Jonas Gahr Støre (Ap). (Arkivfoto)

Partilederne Erna Solberg og Sylvi Listhaug i Høyre og Frp legger opp til en annen kurs enn statsminister Jonas Gahr Støre (Ap). (Arkivfoto)

Jan-Erik Østlie

Slik ville Høyre og Frp styrt Norge. Se hva de bruker pengene på

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Colourbox

Du kan få baksmell hvis sjefen ikke betaler riktig skatt for deg. Dette må du sjekke

Ole Palmstrøm

FHI-direktøren slår alarm: – Ekstremt risiko for at vi ikke klarer jobben vi er satt til å gjøre

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

Ole Palmstrøm

Voldshendelse på LO-konferanse er politianmeldt

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Sissel M. Rasmussen

Kutt i tannhelsa: – Høyre gjør hullet i velferden enda større

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

Ole Palmstrøm

Tillitsvalgte bekymret for Aps utvikling

Kommentar

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Ole Palmstrøm

«Litt mer ydmykhet hadde nok vært på sin plass, Støre»

Per Flakstad

Anngunn prøvde å skjule at hun var syk. Helt til naboen trodde hun hadde forlatt mann og barn

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

Martin Guttormsen Slørdal

Nå kommer lovendringen som styrker ansattes rett til heltidsstillinger

Kommentar

Sparegrisen vil være tom om 10-15 år hvis Frp fortsetter på samme galeien, skriver Kjell Werner.

Sparegrisen vil være tom om 10-15 år hvis Frp fortsetter på samme galeien, skriver Kjell Werner.

Leif Martin Kirknes

«Frp tar fra framtidige pensjonister»

I sommer blei hundrevis av SAS-flygninger innstilt midt i sommerferien på grunn av streik.

I sommer blei hundrevis av SAS-flygninger innstilt midt i sommerferien på grunn av streik.

Beate Oma Dahle / NTB

Prøver å unngå julestreik i SAS: – Vi godtar ikke å gå ned i lønn nok en gang

Kommentar

Å være rik er forjævlig. Hvorfor ikke bare betale skatten med glede og gi de ansatte en lønn å leve av i stedet? skriver Lars West Johnsen.

Å være rik er forjævlig. Hvorfor ikke bare betale skatten med glede og gi de ansatte en lønn å leve av i stedet? skriver Lars West Johnsen.

Colourbox

«For hvert år som går blir det bare verre og verre å være rik i Norge»


Flere saker