315 delegater samles på LO-kongressen. Den eldste er 81 år, mens de to yngste er 23.
Erlend Angelo
LO-kongressen
Hvit mann på 51 år: Det er gjennomsnittpersonen som skal vedta LOs politikk de neste tre årene
315 delegater samles på LO-kongressen. Den eldste er 81 år, mens de to yngste er 23.
ragnhild@lomedia.no
torgny@lomedia.no
Så braker det løs. På LO-kongressen, som starter i dag og pågår gjennom hele arbeidsuka, skal Norges største arbeidstakerorganisasjon stake ut kursen for de neste tre årene. Kongressen består av 300 valgte representanter i tillegg til de 15 faste medlemmene av LOs sekretariat.
Men hvem er de 315 som til sammen utgjør LOs høyeste organ, og hvilken bakgrunn har de? Det har FriFagbevegelse kartlagt.
Her finner du en samlet oversikt over alle delegatene til LO-kongressen
En tredel av delegatene kommer fra Fagforbundet
Foruten de 15 faste medlemmene i LOs sekretariat, møter 260 delegater som er valgt av de enkelte forbundene. I tillegg kommer 40 delegater som er valgt fra LOs regioner. 315 representanter til sammen, altså.
Alle forbund skal ha minst én representant. Utover det blir forbundenes representanter fordelt etter hvor mange medlemmer forbundene har.
LOs største forbund har den desidert største gjengen i salen. I alt 106 av 315 delegater kommer fra Fagforbundet.
92 av dem er valgt som delegater av forbundet selv. I tillegg kommer 11 Fagforbundet-representanter som er valgt inn fra regionene, og tre fra Fagforbundets ledelse, som sitter i LOs sekretariat.
Fellesforbundet, som er det nest største forbundet, har i alt 69 delegater hvis en teller med dem som er valgt inn fra fylkene.
I motsatt ende finner vi flere forbund med bare én eneste delegat. Det gjelder blant annet Erlend Hanstveit fra NISO, Yngve Carlsen fra Norsk Flygerforbund, og Ellisiv Lindkvist fra Norske Dramatikeres Forbund.
Hva er LO-kongressen? Vi gir deg svarene
Nesten seks av ti er menn
Mennene er i flertall på kongressen. Av de 315 tillitsvalgte som møter på kongressen, er 58 prosent menn. Om lag fire av ti delegater er altså kvinner.
Delegater kjønn
Flertallet har passert 50 år
De 315 delegatene er også godt voksne – i gjennomsnitt 51 år. Kun 11 delegater er under 30 år.
120 delegater – eller nesten fire av ti – befinner seg i femtiårene. 72 delegater er i 60-årene. Dermed er drøyt 60 prosent av delegatene eldre enn 50 år.
Delegater etter alder
Kongressens eldste representant er Kjell Willy Engebretsen på 81 år, som leder pensjonistutvalget i Fagforbundet Oslo.
Espen Amundsen fra Handel og Kontor og Rikke Emilie Jacobsen fra Fellesforbundet er derimot kongressens yngste. De er begge 23 år.
Mange er på kongress på første gang
Selv om det er mye livserfaring på kongressen, er det mange som er delegater til LOs kongress for første gang.
FriFagbevegelse har nemlig spurt delegatene hvor mange ganger tidligere de har deltatt på kongressen. Her er det omtrent like mange nye som det er mer erfarne delegater.
Av 271 som har svart, er det 131 som ikke har deltatt tidligere. 140 har vært med minst én gang før.
Trond Helland, regionleder i Fagforbundet Rogaland, er kongressens ubestridte veteran. LO-kongressen 2022 blir hans åttende kongress. Han deltok på sin første kongress i 1993 og har vært på alle kongressene siden den gang, forteller Helland.
Det er få med innvandrerbakgrunn
I forslaget til LOs nye organisasjonsprogram, står det at LO vil «bidra til at forbundene i større grad rekrutterer og skolerer medlemmer og tillitsvalgte med minoritetsbakgrunn». Men på LOs egen kongress er det fortsatt et lite stykke igjen før forsamlingen kan sies å speile befolkningen.
På kongressen er det 12 delegater med innvandrerbakgrunn fra land utenfor Vest-Europa og USA. Det er altså færre enn 4 prosent av representantene som enten selv har innvandret til Norge, eller som er født og oppvokst i Norge med to foreldre som er innvandrere.
Sammenligner vi med befolkningen generelt, er det rundt 11 prosent som har innvandrerbakgrunn fra land i Asia, Afrika, Latin-Amerika eller Europa utenfor EU/EØS-området.
Én av fire er aktive i partipolitikk
LO-leder Peggy Hessen Følsvik, Fagforbundets Mette Nord og Fellesforbundets forbundsleder Jørn Eggum sitter alle i Arbeiderpartiets sentralstyre. Men de er ikke de eneste med partipolitiske verv på delegatlisten.
Av 269 som har svart, oppgir 76 å ha partipolitiske verv. Det betyr at litt mer enn hver fjerde delegat har ett eller annet politisk verv, enten det er i lokalpolitikken, i fylkespolitikken eller nasjonalt.
Mest lest
Hilde Cecilie Jordsjø har jobbet som kabinansatt i SAS i 33 år.
Privat
Hilde Cecilie har fått 2.000 kroner mer i lønn på 12 år: – Ledelsen ser på oss som et nødvendig onde
STREIK: LO-lederen med full støtte til SAS-pilotene.
Sissel Rasmussen/Tormod Ytrehus
LO-lederen med full støtte til pilotene: – SAS-ledelsen holdt sine ansatte for narr
Maria Jocelyn Vattøy (til venstre) og Saengduan Hansen har det tøft. Endrete permitteringsregler gir en svært usikker økonomisk hverdag.
Erlend Angelo
Maria og Saengduan står uten lønn og dagpenger: – Er det dette som er vanlige folks tur?
– Jeg forstår ikke hvordan Nav kan ansette leger med slike holdninger til mennesker som blir syke, sier stortingsrepresentant Seher Aydar (R).
André Kjernsli
Rødt raser etter avsløringen om at syke Ikea-ansatte tvinges på jobb
Lene Rørvik reagerer på at FO, som regner seg som en feministisk organisasjon, gikk med på å svekke kvinners rett til å få betalt ammefri.
Privat
Lene (30) vil melde seg ut av LO i amme-protest
KAN GÅ AV TIDLIG: Ansatte innen brann og redning er blant dem som kan gå av tidlig i dag. Trepartssamarbeidet som nå er satt i gang skal munne ut i nye regler for om de fremdeles skal kunne gå av tidligere enn andre, eventuelt når og hvordan de i såfall skal tjene opp til alderspensjon samtidig som de går av tidlig.
Lars Magne Hovtun/OBRE
I disse yrkene kan du gå tidligere av med pensjon
– Målet fra ledelsen flyttet seg. Vi ble utsatt for et taktisk skittent spill uten at vi visste det, sier forbundsleder.
Jan-Erik Østlie
Pilotene mener de har blitt lurt av SAS-ledelsen: – Vi ble brukt i et skittent spill, sier Norsk Flygerforbund
– Jeg, rotter og kakerlakker er vel de eneste som overlever en atomvinter. Etter å ha vært her noen år er det ingenting som biter lenger, sier renovatør Daniel Sebergsen.
Ida Bing
Daniel er utsatt for sopp og bakterier hver dag: – Vi vet jo ikke hva vi står og puster inn
Kommentar
Konsernsjefen i SAS, Anko van der Werff, har utført en lignende operasjon som den han nå gjør i SAS, i det colombianske flyselskapet han ledet tidligere
Chris Anderson/AFP/NTB
«Denne konflikten handler om hva slags arbeidsliv vi ønsker oss»
Martin Guttormsen Slørdal
Tusenfryd underbetaler unge i sommerjobb, mener Norsk Arbeidsmandsforbund
Meklingen mellom SAS og pilotene førte ikke fram. Dermed streiker 900 piloter.
Vidar Ruud / NTB
SAS-pilotene ut i streik: Partene skylder på hverandre
Skifttilleggene betaler regningene, sier Joakim Magnusson.
Martin Guttormsen Slørdal
Joakim har jobbet mange nattskift som baker. Det vil han ikke gjøre igjen
Ole Palmstrøm
Posten og Bring får kritikk for uforutsigbare og dårlige arbeidsvilkår
Martin Guttormsen Slørdal
Fagbevegelsens egen storstue har flere ganger brukt vektere uten tariffavtale. Nå vil LO rydde opp
Den varslede mulige pilotstreiken i SAS ble utsatt med 72 timer. Den nye fristen går ut ved midnatt fredag 1. juli.
Erlend Angelo
Skjebnenatt for SAS: Dette er konflikten som kan knuse flyselskapet
Generalsekretær i ITUC, Sharan Burrow, mener at arbeidere er i frontlinjen av flere og ekstraordinære kriser.
Torgny Hasås
Åtte av ti land nekter etablering av fagforeninger. Krisetall for verdens arbeidere
FANGET: Leder NFF Bredtveit fengsel Petter Rolf Lajord-Stilén (51) er oppgitt over at de ikke lenger har mulighet til å sende utagerende innsatte til avlastning på andre kvinnefengsler.
Eirik Dahl Viggen
Ansatte i Fengsels-Norge frykter for sikkerheten til sine kollegaer og de innsatte
TRIVST: Martin Jerner (16) har sin første sommarjobb på bakeriet Onkel Svanhild i Trondheim. Til LOs sommarpatrulje fortalte han at han trivst i jobben, og at lønns- og arbeidsvilkår er på stell.
Tormod Ytrehus
Sommarvikar Martin (16) var den første som fekk besøk: – Var litt skummelt
KONFLIKT: Kan legen sykemelde meg på grunn av konflikt på jobben?
Colourbox
Kan jeg sykmelde meg på grunn av arbeidskonflikt?
Tormod Ytrehus