JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Våre medlemmer ønsker et alternativ til markedsstyring, det må vi meisle ut sammen, sa Ragnar Bøe Elgsaas, NTL, i den fagligpolitiske debatten på Gol.

Våre medlemmer ønsker et alternativ til markedsstyring, det må vi meisle ut sammen, sa Ragnar Bøe Elgsaas, NTL, i den fagligpolitiske debatten på Gol.

Kristian Brustad

Jens skapte debatt på Gol

Offentlig sektor, klima, postdirektivet og konkurranseutsetting var blant temaene som ble tatt opp i den fagligpolitiske debatten på kartellkonferansen.21.11.2013
12:00
21.11.2013 15:23

oystein@lomedia.no

may.berg@lomedia.no

Ragnar Bøe Elgsaas fra NTL minnet om at Raymond Johansen på forrige kartellkonferanse at markedsstyringen av offentlig sektor har gått for langt.

– Nå har vi fått ny regjering, og i går sa Sanner at styringen av offentlig sektor i større grad må baseres på tillit, og mindre på rapportering. Også han mener at pendelen har sving for langt. Men den avgjørende forskjellen er at de ønsker mer butikk i offentlig sektor, og det krever internfakturering og stoppeklokker. Det går ikke an å drive outsourcing basert på tillit. LO og de rødgrønne må sammen meisle ut et prosjekt for ny offentlig styring, basert på deltakelse og medbestemmelse. Våre medlemmer ønsker et alternativ til markedsstyring, det må vi meisle ut sammen, sa Elgsaas.

Klima, klima, klima

Når Arbeiderpartiet skal vinne valget i 2017, må det handle om klima, klima, klima, mener NJF-leder Kjell Atle Brunborg.

– Vi må stå sammen om et godt klimaprosjekt som også sier noe om hvordan Norge kan håndtere de økonomiske konsekvensene av en god klimapolitikk. Det tror jeg LO, Arbeiderpartiet og miljøorganisasjonene sammen kan klare, sa Kjell Atle Brunborg.

Brunborg hadde et humoristisk sleivspark til Jens Stoltenberg, som skrøt av at han nå brukte 20 minutter mindre på å kjøre fra Oslo til Gol.

– Tenk om konferansedeltakerne her kunne sagt: Så deilig å komme en time raskere til Gol!

Pensjonsfondet og etiske regler

Ingeborg Sætre fra Postkom rettet fokus på pensjonsfondet og de etiske reglene. Hun mener reglene må utvides til ikke å bare gjelde barns rettigheter, men også arbeidstakerrettigheter.

– Fra fondets side er det motstand mot slike rettigheter. Pensjonsfondet har i sin portefølje selskaper som vil skremme arbeidstakere fra å inngå kollektive avtaloer. Det er ofte selskap som oppfører seg bra i hjemlandet, men dårlig når de etablerer seg utenfor landets grenser, sa Sætre.

Hun kunne ellers fortelle Jens at han er posttillitsvalgte i Europa sin store helt fordi hans regjering sa nei til postdirektivet.

Markedsstyringen har gått for langt

Lars Johnsen fra Norsk Transportarbeiderforbund ba om hjelp til å få en pause fra kabotasje (innenlandsk transport utført av utenlandsk selskap). Johnsen viste til at hensikten med å innføre kabotasje var mer miljøvennlig transport. Realiteten er at kabotasje betyr sosial dumping.

– Om vi ikke får stopp på galskapen vil hele transportnæringen i Norge gå nedenom og hjem, sa Johnsen.

Ba om hjelp til å stoppe postdirektivet

Gerd Øiahals fra Postkom ba Stoltenberg om hjelp for å skape en allianse på Stortinget mot postdirektivet.

– Vi tror at det er mulig å få både Venstre og KrF med på laget, når de ser de faktiske konsekvensene av frislippet Høyre og FrP legger opp til. Det minste vi kan forlange er at varselet om bruk av reservasjonsretten ikke trekkes tilbake før det har vært en grundig diskusjon om hvilken postpolitikk vi ønsker, og hvor vi har fått på bordet kostnadene ved å åpne opp markedet. Vi kan ha respekt for at de vil ha konkurranse også på post, men ville det ikke vært fornuftig å diskutere først hvilket regime man ønsker på denne konkurransen - og deretter sjekke ut med Stortinget om flertallet der er enige? Og til slutt finne ut om dette er en politikk som er forenlig med EUs postdirektiv – jeg bare spør?

– Sett ungdom på agendaen

Amanda Elnes er leder av Ungdomsutvalget i Norsk Jernbaneforbund. Fra talerstolen spurte hun hvor mange under 30 år som var i salen. Under ti hender kom opp.

– Jeg vil gjerne komme med en oppfordring til LO Stat, og det er å sette ungdom på agendaen. Denne konferansen er en veldig viktig, og sagnomsust, arena. Jeg er ikke av den oppfatning at ungdomsmedlemmene i LO skal sulle rundt for seg selv. Jeg håper forbundene inkluderer oss både her og i andre sammenhenger. Lag plass til ungdommen, oppfordret Amanda Elnes.

Godstrafikken taper

Grethe Thorsen fra Norsk Lokomotivmannsforbund opplever at hun og kollegene rammes direkte av klimaendringene når store nedbørsmengder fører til ras og stengte strekninger.

– Særlig for godstrafikken er dette fatalt, her er det ikke tilbud om «buss for tog». Tilliten til gods på bane er tynnslitt, og godstrafikken på Raumabanen kan bli nedlagt fra 15. desember. Det mest miljøvennlige transportmiddelet trues av konkurransen fra tungtransport på vei, sa Thorsen.

Hun mente arbeiderbevegelsen må diskutere hvordan jernbanesektoren organiseres.

– Vi må ikke splitte jernbanen ytterligere opp, men få en helhetlig modell. Opposisjonen må engasjere seg for å styrke godstrafikken og bekjempe konkurransen fra useriøse firmaer og sosial dumping, sa Grethe Thorsen.

Var dette interessant? Vil du dele den med noen andre?
21.11.2013
12:00
21.11.2013 15:23Mest lest

FriFagbevegelse har sett kontrakter hvor styrmenn direkte ansatt i Wizz Air har 11.000 kroner i månedslønn. Arbeidstiden er 40 timer i uka.

FriFagbevegelse har sett kontrakter hvor styrmenn direkte ansatt i Wizz Air har 11.000 kroner i månedslønn. Arbeidstiden er 40 timer i uka.

Pete Webber/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Wizz Air-lønna: Slik er pilotens kontrakt

AFP-EN RYKER: – Planen var å gå av med AFP, men det kommer bare til å mangle noen måneder på at jeg blir 62 år før jeg må slutte. Jeg får prøve å finne en jobb i en bedrift som har AFP, sier Eva Sæther.

AFP-EN RYKER: – Planen var å gå av med AFP, men det kommer bare til å mangle noen måneder på at jeg blir 62 år før jeg må slutte. Jeg får prøve å finne en jobb i en bedrift som har AFP, sier Eva Sæther.

Håvard Sæbø

Eva (60) mister jobben hun fikk som 18-åring. Nå flyttes suksessfabrikken ut av Norge

SIER IFRA: – Når jeg mener Nav har konkludert feil, har jeg anbefalt at Nav ikke stanser stønad eller at Nav må innvilge stønad. Jeg har da påpekt at økonomisk uforutsigbarhet skaper sterk uro og bekymring, noe som forstyrrer behandling i vesentlig grad, sier lege Paul Kavli.

SIER IFRA: – Når jeg mener Nav har konkludert feil, har jeg anbefalt at Nav ikke stanser stønad eller at Nav må innvilge stønad. Jeg har da påpekt at økonomisk uforutsigbarhet skaper sterk uro og bekymring, noe som forstyrrer behandling i vesentlig grad, sier lege Paul Kavli.

Yngvil Mortensen

Nav anklager lege for å bidra til trygdemisbruk: – Jeg gjør jobben min

Tyra Lillegård mener det er helt rett av Arbeidsmandsforbundet å si opp plassene til 65 lærlinger under streiken, så disse kan tas ut i streik hvis ikke bedriften endrer sin praksis.

Tyra Lillegård mener det er helt rett av Arbeidsmandsforbundet å si opp plassene til 65 lærlinger under streiken, så disse kan tas ut i streik hvis ikke bedriften endrer sin praksis.

Martin Guttormsen Slørdal

Tillitsvalgt Tyra: – Lærlinger ble brukt til å sette opp nye møbler, kaste søppel og flytte ting på kontoret

– Det arbeidsmarkedet vi har i dag gjør det ikke lett for noen å finne jobb, men det er enda vanskeligere for dem som har helseutfordringer, sier Nav-forsker.

– Det arbeidsmarkedet vi har i dag gjør det ikke lett for noen å finne jobb, men det er enda vanskeligere for dem som har helseutfordringer, sier Nav-forsker.

Tormod Ytrehus

AAP-forlengelse løper ut: – Mange vil havne på sosialhjelp eller ingenting, sier Nav-forsker

Elisabeth Thoresen i AAP-akssjonen får henvendelser fra mange fortvilede medlemmer.

Elisabeth Thoresen i AAP-akssjonen får henvendelser fra mange fortvilede medlemmer.

Nanna Aanes Wolden

Frykter AAP-kuttene har bidratt på selvmordsstatstikken – krever umiddelbar kartlegging

Ti år etter at han falt på jobb og brakk ryggen, inngikk tidligere rørlegger Vidar Sagen i 2018 et forlik med Alpha Insurance, som skulle sikre ham 850.000 kroner i yrkesskadeerstatning. Så gikk det danske forsikringsselskapet konkurs.

Ti år etter at han falt på jobb og brakk ryggen, inngikk tidligere rørlegger Vidar Sagen i 2018 et forlik med Alpha Insurance, som skulle sikre ham 850.000 kroner i yrkesskadeerstatning. Så gikk det danske forsikringsselskapet konkurs.

Håvard Sæbø

Vidar (68) skulle få 850.000 kroner etter ulykken på jobben. Så gikk selskapet konkurs

I siste episode av serien «Sånn er Norge» refererer Harald Eia til sitt eget liv for å forklare hvorfor fagorganisering er viktig.

I siste episode av serien «Sånn er Norge» refererer Harald Eia til sitt eget liv for å forklare hvorfor fagorganisering er viktig.

skjermdump, NRK TV - Sånn er Norge

Rørt Harald Eia i beste sendetid: Ber folk fagorganisere seg

Marianne Evensen (55) ble i 2017 dømt for trygdesvindel og måtte sone 75 dager i fengsel. I ettertid har Nav konkludert med at de tolket regelverket feil. Nå håper Evensen på å bli frikjent.

Marianne Evensen (55) ble i 2017 dømt for trygdesvindel og måtte sone 75 dager i fengsel. I ettertid har Nav konkludert med at de tolket regelverket feil. Nå håper Evensen på å bli frikjent.

Amanda Iversen Orlich

Trygdeskandalen: Marianne vet ikke om hun blir frikjent før hun dør

Filip er foreløpig ute av bransjen. Om han vil tilbake, er han usikker på.

Filip er foreløpig ute av bransjen. Om han vil tilbake, er han usikker på.

Marie von Krogh

Filip jobbet med å hjelpe folk tilbake i jobb. Til slutt var det han som ikke maktet mer

TALENT: Sandra Åberg Kristiansen, her under landsstyremøtet i EL og IT Forbundet i juni i fjor. I desember samme år var hun også en av dirigentene på landsstyremøtet i forbundet.

TALENT: Sandra Åberg Kristiansen, her under landsstyremøtet i EL og IT Forbundet i juni i fjor. I desember samme år var hun også en av dirigentene på landsstyremøtet i forbundet.

Leif Martin Kirknes

Sandra (23) kan bli en av Norges mektigste kvinner

FERDIGFORHANDLET: Årets lønnsoppgjør i persontogselskapene og de andre selskapene i jernbanesektoren nærmer seg ferdigforhandlet. Noen steder gjenstår fortsatt resultatet fra uravstemninger før oppgjørene anses som ferdige.

FERDIGFORHANDLET: Årets lønnsoppgjør i persontogselskapene og de andre selskapene i jernbanesektoren nærmer seg ferdigforhandlet. Noen steder gjenstår fortsatt resultatet fra uravstemninger før oppgjørene anses som ferdige.

Ole Palmstrøm

Lite penger i lønnsoppgjøret for jernbaneansatte. Så mye øker lønna

Leif Martin Kirknes

Regjeringen strammer inn: Utenlandske arbeidere fra røde land får ikke lenger unntak

Høyres nestleder Tina Bru gikk hardt ut mot Arbeiderpartiets kritikk av regjeringen i VG. Hun mente det var løgn at regjeringen har gjort det dyrere å være syk. Faktasjekken til faktisk.no viser at det er Tina Bru som tar feil.  Her er Jan Tore Sanner, Erna Solberg og Tina Bru på Høyres landsmøte 2020.

Høyres nestleder Tina Bru gikk hardt ut mot Arbeiderpartiets kritikk av regjeringen i VG. Hun mente det var løgn at regjeringen har gjort det dyrere å være syk. Faktasjekken til faktisk.no viser at det er Tina Bru som tar feil. Her er Jan Tore Sanner, Erna Solberg og Tina Bru på Høyres landsmøte 2020.

Vidar Ruud/NTB

Faktisk.no: Regjeringen gjør det dyrere å være syk

NYTT DIREKTIV PÅ TRAPPENE: Direktivet sier at alle arbeidstakere skal ha tilgang til minstelønn, enten gjennom tariffavtale eller gjennom lovfestet minstelønn.

NYTT DIREKTIV PÅ TRAPPENE: Direktivet sier at alle arbeidstakere skal ha tilgang til minstelønn, enten gjennom tariffavtale eller gjennom lovfestet minstelønn.

Ole Palmstrøm

Nå kommer EU-loven om minstelønn

Trygve Slagsvold Vedum

Trygve Slagsvold Vedum

Jan-Erik Østlie

Senterpartiet mest fram på målinger i oktober

OPP 3,6 PROSENT: Lastebilsjåførenes minstelønn øker med nesten 3,6 prosent etter at partene meklet seg fram til enighet om ny tariffavtale. Her Ole Einar Adamsrød i Fellesforbundet.

OPP 3,6 PROSENT: Lastebilsjåførenes minstelønn øker med nesten 3,6 prosent etter at partene meklet seg fram til enighet om ny tariffavtale. Her Ole Einar Adamsrød i Fellesforbundet.

Roy Ervin Solstad

Lastebilsjåfører får ny lønn: – Var nok maksimalt av det vi kunne klare å få til

AAP-REGELVERKET: Er du ikke tilbake i jobb eller ferdig utredet etter tre år, faller du helt ut av systemet og må gå på sosialen.

AAP-REGELVERKET: Er du ikke tilbake i jobb eller ferdig utredet etter tre år, faller du helt ut av systemet og må gå på sosialen.

Colourbox.com

Karensperioden fra AAP skaper fortvilelse. Frp sikrer regjeringen flertallet for å beholde den

KLAR TIL Å LEVERE: Vegdirektør Ingrid Dahl Hovland er klar på at dersom Statens vegvesen får de samme rammene som Nye Veier vil etaten kunne gi enda mer veg tilbake.

KLAR TIL Å LEVERE: Vegdirektør Ingrid Dahl Hovland er klar på at dersom Statens vegvesen får de samme rammene som Nye Veier vil etaten kunne gi enda mer veg tilbake.

Nye Veier AS

Vegvesenet-direktør: – Får vi samme vilkårene som Nye Veier kan vi gi enda mer veg tilbake

SV-leder Audun Lysbakken etterlyser nye dagpengetiltak. Regjeringen glemmer krisetiltakene for arbeidsfolk, mener han.

SV-leder Audun Lysbakken etterlyser nye dagpengetiltak. Regjeringen glemmer krisetiltakene for arbeidsfolk, mener han.

Jan-Erik Østlie

Fra nyttår får permitterte og arbeidsledige flere tusen kroner mindre å leve av i måneden: – En hån


Flere saker