KOMMUNEN VANT: For to år siden sa Oslo, Oppegård og Klæbu opp sine avtaler med Adecco, da den såkalte Adecco-skandalen ble rullet opp. Nå har Klæbu vunnet i Sør-Trøndelag tingrett.
Grethe Britt Fredriksen
Klæbu vant over Adecco
Sør-Trøndelag tingrett har dømt Adecco til å betale Klæbu kommune 12,9 millioner kroner etter Adecco-skandalen for to år siden.
ola.tommeras@fagforbundet.no
Erstatningsbeløpet er bare litt over en tredel av hva kommunen krevde, men både ansatte og kommuneledelse er svært fornøyd med å ha fått medhold i tingretten. Ankefristen går ut første uke i desember. Adecco har foreløpig ikke tatt stilling til om de vil anke saken.
Ansatte fikk rett
– For de ansatte og fagforeningene er dette en bekreftelse på at vi hadde rett, da vi begynte å sende inn bekymringsmeldinger og klager, sier leder av Fagforbundet i Klæbu, Ingvar Sund. Det viste seg nemlig å være vanskelig å bli tatt på alvor, da de ansatte klaget på driften ved Klæbu kommunes sykehjem.
– Vi ble anklaget for å ønske omkamp om konkurranseutsetting av sykehjemmet da vi slo alarm om driften og ansattes arbeidsforhold, sier Sund.
– Det var fagforeningene som hentet inn Helsetilsynet og Arbeidstilsynet – ikke kommunen, påpeker han. Da tilsynsrapportene forelå valgte kommunen å bryte kontrakten med Adecco, med henvisning til en rekke mangler ved driften.
Titalls millioner
Saken ga Klæbu kommune ekstraomkostninger på 37 millioner kroner, ifølge beregningene d la fram i retten. 3,8 millioner har de fått i form av tilbakeholdt godtgjørelse. I oktober møttes partene i Sør- Trøndelag tingrett, der både 33 millioner kroner og bemanningsbyråets ære som aktør i omsorgsmarkedet sto på spill.
– Vi er meget godt fornøyd med å få medhold. Det viser at vi gjorde rett da vi sa opp avtalen med Adecco, sier ordfører Jarle Martin Gundersen (Sp) til Fagbladet.
Selv om kommunen bare ble tilkjent litt over en tredel av beløpet de krevde i retten, er han godt fornøyd.
– 12,9 millioner kroner er mye i en kommune der hver krone teller. Nå får vi se om saken vil bli anket. I desember vet vi om vi er helt ferdige med saken, sier ordføreren, som vedgår at det hele har vært en påkjenning for både administrasjon og ansatte ved sykehjemmet.
Anbud ikke en sak lenger
Klæbu kommune har vært gjennom tunge økonomiske omstilingsprosesser de siste fem åra, noe som også ble belyst i retten; Adeccos advokat gjorde et sentralt poeng ut av at kommunen allerede hadde spart inn til beinet da de satt sykehjemsdriften ut på anbud.
– Konkurranseutsetting var en del av omstilingsprosessen. Vi hadde håpet å spare penger på det, sier ordfører Gundersen, vel vitende om at kommunen endte med å bruke millioner på spareprosjektet.
– Per i dag er det ikke konkurranseutsetting et politisk tema i Klæbu, bekrefter han.
– Lettere i dag
– Utfordringene har vært mange også etter at kommunen overtok drift av sykehjemmet, men nå er det enklere å ta opp problemer med ledelsen. Den sitter mye nærmere, påpeker leder av Fagforbundet Klæbu, Ingvar Sund.
Han kan bekrefte at saken har væt en stor belastning for de ansatte, fra anbud til opphevelse av kontrakt og rettssak. Flere av de ansatte vitnet i den to uker lange rettssaken.
Adecco opplyser at vil vente med å kommentere saken til de har tatt en beslutning om anke.
ADECCO-SKANDALEN
Høsten 2010 skrev Fagbladet første gang om forholdene ved det Adecco-drevne Ammerudlunden sykehjem. Februar 2011 rullet NRK videre opp saken.
I løpet av februar og mars 2011 hadde Oslo kommune, Oppgård kommune og Klæbu sagt opp sine avtaler med Adecco - etter å ha fått utført tilsyn ved sykehjemmene.
De øvrige kommunene inngikk hemmelig forlik med bemanningsbyrået. med Klæbu kommune kom Adecco aldri til enighet. i oktober gikk rettssaken for Søt-Trøndelag tingrett.
ADECCO-SKANDALEN
Høsten 2010 skrev Fagbladet første gang om forholdene ved det Adecco-drevne Ammerudlunden sykehjem. Februar 2011 rullet NRK videre opp saken.
I løpet av februar og mars 2011 hadde Oslo kommune, Oppgård kommune og Klæbu sagt opp sine avtaler med Adecco - etter å ha fått utført tilsyn ved sykehjemmene.
De øvrige kommunene inngikk hemmelig forlik med bemanningsbyrået. med Klæbu kommune kom Adecco aldri til enighet. i oktober gikk rettssaken for Søt-Trøndelag tingrett.
Mest lest
I lønnsoppgjøret skal de største tilleggene gis til de som har lavest lønn, ifølge LO.
colourbox.com
Om lønna di er lav nok, kan du vente deg ekstra penger
Erfarne butikkansatte som Nadine Tomi får 15.600 kroner mer i året fra 1. februar.
Brian Cliff Olguin
Kraftig lønnshopp for butikkansatte FØR lønnsoppgjøret
Colourbox.com
33.000 pensjonister taper tusenvis av kroner: – Det holder bare ikke
Hugo Lorentsen, som har jobbet i Drytech i 17 år, anbefaler mest husets kylling i karri. Maten pakkes for hånd og alt er nøye sjekket.
Erlend Angelo
«Magisk» norsk mat har mettet soldater og turgåere i tre tiår
Bredtveit fengsel ble nok en gang åsted for selvmord sist helg.
Eirik Dahl Viggen
Fengselsbetjent etter selvmord på Bredtveit: – Dette er traumatisk
USIKRE TIDER: Martin Rask, Anne Sofie Ovesen, Hans-Petter Løksti, Inger Berit Ludvigsen, Eirik Føre, Martin Andreassen, Titajoa Kaeeyoo, Terje Olsen, Rita Jakobsen og Inger Andreassen håper de som ønsker å fortsette i Posten, får tilbud om ny jobb.
Alf Ragnar Olsen
Bodø-terminalen har skrumpet inn fra 80 til 13 årsverk på to år
Veien fram til i dag har vært lang og full av skam og vonde følelser for Martine. Nå føler hun at hun kan puste.
Eivind Senneset
Veien fram til i dag har vært lang og full av skam for Martine. Nå føler hun at hun kan puste
I fjor streika ansatte i mange private barnehager for å bli med i tidligpensjonsordninga Fellesordninga for avtalefestet pensjon.
Bjørn A. Grimstad
Flere skal få tidligpensjon – men ny AFP kommer heller ikke i år
– Norge er ikke vaksinert mot splittelse. Vi kan ikke ta demokratiet og våre verdier for gitt, sier kvinnen som nesten ble drept for det hun tror på. Terroristen på Utøya skjøt Libak i hendene, i kjeven og i brystet.
Hanna Skotheim
Ina Libak hørte folk si Nav møtte dem med mistillit. Da hun selv måtte ringe, fikk hun en aha-opplevelse
Arbeidsmiljøloven sier at nattarbeid, som defineres som arbeid mellom klokka 21 og 06, ikke er tillatt med mindre «arbeidets art gjør det nødvendig». Men det gjelder ikke ansatte i varehandelen. (Illustrasjonsfoto)
André Kjernsli
Skal vurdere om butikkansatte kan jobbe etter klokka 21 om kvelden
– Det er synd at vi måtte ut i media for at de skulle bestemme seg for å gjennomføre et tilsyn, sier Joakim Johnsen.
Brian Cliff Olguin
Sjefen trakasserte Joakim og kollegaene i fylla: Nå ser Arbeidstilsynet på saken
«Mrs. Chatterjee vs. Norway» har premiere 17. mars. Bufdir forbereder seg på debatten
Skjermdump
Bollywood-film om norsk barnevernssak drar fagfolk til kinoen
Klubbleder Mohammed Malik ved Tine i Oslo mener det er oppsiktsvekkende at noen må streike for tariffravtale i 2023. Derfor er klubben klar for sympatistreik.
Erlend Angelo
Stanser varelevering til Oslo-restaurant: – Ønsker å vise vår støtte til de streikende
Det kan bli streik ved et av fartøyene som er tilknyttet Ekofisk-feltet i Nordsjøen. Industri Energi mener det foregår sosial dumping og krever tariffavtale.
ConocoPhillips Company
Det kan bli streik i Nordsjøen: – Dette er sosial dumping
– Jeg kan ikke si noe annet enn at jeg gleder meg til å ta fatt på oppgaven med å lede dette fantastiske forbundet med de beste folkene, sier Geir Ove Kulseth.
Leif Martin Kirknes
Geir Ove Kulseth vant en uhyre jevn lederkamp. Her er reaksjonene
En kampklar Christopher Beckham er villig til å streike for at lønna skal øke mer enn prisene.
Leif Martin Kirknes
Beckham provosert etter lønnsfest-utspill. Nå varsles det streik
De to barnehagene ble drevet henholdsvis i andre etasje på bygningen til venstre og over garasjen til høyre. Leieforholdene ble avsluttet for over et år siden. Huseieren, som fortsatt benytter huset som bolig og også gjorde det i utleieperioden, har ikke fått kritikk i forbindelse med saken.
Bjørn A. Grimstad
Stengte «uforsvarlige» barnehager – eieren tjente millioner
De ansatte krever at klinikkleder Bjørn Bendz og avdelingsleder Arnt Fiane fratrer sine stillinger umiddelbart.
Lise Åserud / NTB
Ansatte ved Oslo-sykehus krever at ledelsen går av
Randi Knutli (t.h) anbefaler andre som står i omstillingsprosesser å undersøke jobbmulighetene utenfor Posten. Posten har støtteordninger for de som tar ny jobb andre steder eller vil omskolere seg. – Det er et knallgodt råd, og ordningene er gode, sier leder Judith Olafsen i Fagforbundet Post Nord-Norge.
Alf Ragnar Olsen
Da jobben sto i fare, startet Randi på et helt nytt eventyr
Håvard Sæbø