Kraftig økning på leiepriser i byene
I fjor ble det dyrere å leie i norske storbyer. Det kan gjøre det krevende for Norges Bank, ifølge Eiendom Norge.
Selv om leieprisene i Norges byer ikke steg så mye i løpet av høsten, var det fortsatt en kraftig vekst totalt sett for fjoråret.
Sissel M. Rasmussen / Arkiv
Saken oppsummert
mette.bjorberg.estep@ntb.no
For landets leietakere steg prisene med 5,4 prosent i gjennomsnitt i 2025. Spesielt i første halvår gikk de opp.
Det viser Storbyindeksen, som måler utviklingen i leiepriser i de store byene i landet.
Størst økning på vestlandet
I Stavanger og Sandnes økte prisene mest, med 9,7 prosent.
Svakest utvikling i fjor hadde Trondheim, der leieprisene gikk ned 0,3 prosent. I Oslo og Bergen var det en oppgang på henholdsvis 6,3 prosent og 7,9 prosent.
Selv med en mer moderat vekst i leieprisene i høst, er det fortsatt en stor økning ser man på hele fjoråret, ifølge administrerende direktør Henning Lauridsen i Eiendom Norge.
– Og den er særlig høy målt mot prisveksten, samt enkelte byer i Norge drar veksten betydelig opp, sier han i en pressemelding.
Presser inflasjonen
– En fortsatt så stor vekst i leieprisene vil gjøre det krevende for Norges Bank å nå inflasjonsmålet, sier Lauridsen.
Ifølge ham er tilbudet av boliger til leie på Finn.no stabilt sammenlignet med de siste årene. Ved årsskiftet var det 3249 boliger ledige i store byene.
Snittprisene for å leie i by betegnes som «betydelig». Leieleilighetene i Oslo koster nesten 20.000 kroner måneden, deretter følger Bergen, Stavanger og Sandnes med snittpris på nesten 18.000 kroner måneden.
En snittleilighet i Trondheim koster litt over 15.000 kroner per måned å leie.
Dyre toroms
Meglerforetaket Utleiemegleren skriver i en pressemelding at toromsleiligheter er blant de mest etterspurte boligene i markedet.
Her blir ubalansen mellom etterspørsel og tilbud fort tydelig, og prisveksten kommer.
– Kombinasjonen av lav boligbygging, høy etterspørsel etter sentrale boliger og økte kostnader for utleiere har gitt et betydelig press på leieprisene, sier salgs- og markedsdirektør i Utleiemegleren, Geir Skogheim.
Den dyreste toromsleiligheten de leide ut i 2025, var i Oslo og kostet leietaker 32.000 kroner i måneden.
Særlig på Majorstuen og i Pilestredet bikket månedsleien for flere toromsleiligheter 25.000 kroner.
Nå: 0 stillingsannonser

