LO reagerer med forferdelse på angrepene mot Gaza
LO-forbundet Fellesorganisasjonen håper på en rask våpenhvile.
JOBB
I snart sju døgn har Israels flyvåpen i snitt sluppet én bombe i minuttet over Gaza, ifølge NTB. Teppebombingen som rammer Gazas sivilbefolkning etterfølger Hamas’ væpnede angrep i Israel lørdag som tok over 1200 menneskeliv – de fleste av dem sivile.
LO reagerer med forferdelse på utviklingen.
I flyangrepene er det 500 barn og 276 kvinner blant de over 1500 drepte palestinerne, opplyser helsedepartementet i Gaza fredag, ifølge avisa The Guardian.
Hele bygårder, hus, sykehus, skoler og markeder er jevnet med jorda.
– Hvordan reagerer LO på dette?
– Det er en forferdelig situasjon for alle som blir rammet. For israelerne som ble rammet av terrorangrepene i Israel og palestinerne som blir rammet i Gaza av gjengjeldelsene til Israel, fastslår LO-nestleder Steinar Krogstad.
Krogstad har ansvaret for det internasjonale solidaritetsarbeidet til landets største arbeidstakerorganisasjon med 1 million medlemmer.
1200 drepte i Israel
I Israel er dødstallet oppe i 1200 mennesker, de fleste av dem sivile, ifølge FNs menneskerettsråd.
Hamas tok med seg over 100 israelske og utenlandske statsborgere gisler inn i Gaza. Det er både barn og eldre blant dem.
LO fordømmer Hamas-angrepene på det sterkeste.
– Tvangsflytting er forbudt i folkeretten
Israel har gitt 1,1 million barn, unge og voksne 24 timer til å forlate hjemmene sine nord i Gaza og dra sørover på den overbefolkede Gazastripen. Store israelske bakkestyrker står klare på israelsk side.
Det Israel kaller «evakuering» av sivile i Gaza, mener LO er tvangsflytting av sivile.
– Tvangsflytting av sivile er grotesk, og er forbudt ifølge folkeretten, fastslår Liv Tørres som leder LOs internasjonale avdeling. Israel har plikt til å verne om sivile, understreker hun.
«Dere må forlate hjemmene deres og ikke vende tilbake før dere får beskjed fra Israels hær», står i flygeblader befolkningen nord på Gazastripen har fått fra Israels hær.
Det er uklart hva de da eventuelt vil vende tilbake til.
Israels militær gir i flygebladene folk ordre om dra sør for Gaza-dalen som ligger midt på den lille landstripa.
Israels ambassade i Oslo påpeker overfor Dagbladet at Israel ikke fører krig mot palestinerne, men mot Hamas.
– Må hindre enda flere tap
– Vil LO be Israel om å stoppe bombingen av Gaza?
– LO-sekretariatet, der lederne for de fleste av LOs forbund sitter, vil vurdere en uttalelse om dette. Jeg regner med at et samlet LO vil stå sammen bak et krav om at Israel må stoppe bombingen for å hindre enda flere tap for sivilbefolkningen, og for å hindre at deler av Gaza-stripen blir utslettet.
Krogstad påpeker at Hamas må ha forstått at dette ville bli den sannsynlige utviklingen da de planla angrepene mot Israel.
Israel må stoppe blokaden slik at sivilbefolkningen får mat, vann, medisin og elektrisitet, sier nestleder i LO, Steinar Krogstad. De må, som andre, respektere Folkeretten, sier han.
LO vil ha sanksjoner mot Israel
LO-kongressen, LOs høyeste organ, vedtok i fjor blant annet at LO støtter en internasjonal boikott av Israel.
LO-kongressen gikk inn for å oppfordre norske myndigheter til å iverksette «målrettede tiltak og sanksjoner som svar på Israels brudd på internasjonal lov og manglende etterlevelse av FN-resolusjoner. LO støtter også en internasjonal boikott av Israel».
– Er Palestina-uttalelsen fra LO-kongressen enda mer aktuell nå – for å jobbe for en politisk løsning?
– Nå er det gått fra vondt til enda verre. LO-kongressens Palestina-uttalelse står ved lag, svarer Krogstad.
– Vi er vel enda lenger unna løsninger i dag. Israel er helt avhengig av USA, som nå er enda tydeligere i sin støtte til Israel. Hamas-angrepene og Israels reaksjoner har bare gjort situasjonen for palestinerne enda verre. Det må en politisk løsning til, fastslår Krogstad.
LO mener denne må inneholde klare krav til Israel om å løfte blokaden, fjerne okkupasjonen og respektere palestinernes rettigheter. Uten å adressere bakteppet for denne krigen, finner vi heller ikke løsninger, mener LO.
De fleste er flyktninger
De aller fleste innbyggerne i Gaza er flyktninger og deres etterkommere fra krigen i 1948.
Mange bor i kummerlige flyktningleirer på kort avstand fra eiendommene som de måtte flykte fra, som staten Israel tok over og siden har nektet å la dem å vende tilbake til.
Fellesorganisasjonen håper på våpenhvile
– Det er nødvendig med en rask våpenhvile mellom Israel og Hamas for å hindre enda flere tapte liv, mener leder i Fellesorganisasjonen, Mimmi Kvisvik. De organiserer barnevernspedagoger, sosionomer og vernepleiere.
– Nå må man virkelig løfte folkeretten for å beskytte sivile, og retten til humanitær bistand, understreker Kvisvik.
– Død, nød og fortvilelse. Dette er ingen vei til fred mellom Palestina og Israel, mener FO-lederen.
Les mer om Israel-sanksjonene som LO-kongressen vedtok
– Israel bruker hvitt fosfor
Israel har i de siste dagenes angrep skutt hvitt fosfor over tett befolkede områder i Gaza, ifølge menneskerettsorganisasjonen Human Rights Watch. Det har organisasjonen før avdekket at israelske styrker har gjort i tidligere angrep mot Gaza.
Israels militære sier på sin side nå til nyhetsbyrået Reuters at de ikke kjenner til at det har vært brukt våpen som inneholder hvitt fosfor i Gaza.