JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Avdelingsleder for LO-advokatene, Atle Sønsteli Johansen, poengterer at LO ikke har noe ideologisk forhold til domstolstrukturen. (Arkivfoto)

Avdelingsleder for LO-advokatene, Atle Sønsteli Johansen, poengterer at LO ikke har noe ideologisk forhold til domstolstrukturen. (Arkivfoto)

Jan-Erik Østlie

LO-nei til «ny» domstolsreform

LO ber justisdepartementet vurdere om tidligere domstolsstruktur bør gjennomføres ved ti tingretter og en jordskifterett, men vil ikke ha full reversering av domstolsreformen.05.04.2022
14:07
05.04.2022 14:07

helge@lomedia.no

Sekretariatet i LO behandlet forslaget til høringsuttalelse om domstolsreformen mandag.

LO advarer mot en full reversering av domstolsreformen, fordi mange domstoler har opplevd bedre fleksibilitet og ressursutnyttelse.

Men det bør vurderes å gjeninnføre tidligere domstolstruktur ved ti tingretter og en jordskifterett, mener LO.

Vil lovfeste domstedene

I deler av landet, med korte og enkle reiseveier, vil saksfordelingen for alle parter være enklere, og for de fleste av disse rettskretsene ser ikke LO behov for å gjeninnføre tidligere struktur.

I rettskretser med lengre og tyngre reiseveier, derimot, kommer nærhetsprinsippet oftere i konflikt med øvrige hensyn, og for en del av disse rettskretsene kan det vurderes om det er hensiktsmessig å gjeninnføre tidligere struktur.

LO bringer også inn et annet punkt: Som en sikkerhet mot nedlegging av mindre rettssteder, for eksempel grunnet innsparinger, går LO inn for at nåværende domstolstruktur, inkludert alle rettsstedene og jordskifterettene, tas inn i domstolloven. Endringer av denne strukturen må dermed avgjøres av Stortinget gjennom lovendringer, hvilket vil sikre en grundig behandling, demokratisk medvirkning og kontroll.

Flytte 10 tingretter tilbake

Dagens domstolstruktur med store kollegiale enheter ble fastlagt ved sammenslåing av tingretter og jordskifteretter gjennom Solberg-regjeringens reform våren 2021.

Justis- og beredskapsdepartementet har foreslått å gjeninnføre domstolstrukturen fra før domstolsreformen 2021. Da var det 60 alminnelige domstoler (tingretter) i første instans, samt 34 jordskifteretter. I dagens struktur er det 23 rettskretser (tingretter) og 65 rettssteder, i tillegg til fire ubemannede rettssteder. Oslo tingrett har ett rettssted. De øvrige tingrettene har fra to til fire rettssteder.

Avdelingsleder for LO-advokatene, Atle Sønsteli Johansen, poengterer overfor FriFagbevegelse at LO ikke har noe ideologisk forhold til domstolstrukturen.

– Vi har gjort en vurdering ut fra erfaringene etter gjennomføringen av Solberg-regjeringens reform. Vi ser ikke noe behov for en total reversering, men foreslår en videreutvikling basert på totalen, sier Atle Sønsteli Johansen til FriFagbevegelse.

Han mener samtidig det er viktig å sikre en demokratisk debatt rundt domstolstrukturen.

– Gjennom at det lovfestes vil vi få en mye bredere beslutningsprosess ved endringer. Da vil hele Stortinget bli involvert, alle interesseorganisasjoner likeså, og andre som vil ytre seg anledning til å gjøre det. Da sikrer vi en mer demokratisk prosess, mener Atle Sønsteli Johansen.

Beholde rettsstedene

De ti rettsstedene som skal tilbakeføres, har lengre reisevei mellom domstolene. LO følger dermed opp NTLs og FOs konkrete innspill til forbedret ressursutnyttelse, bedret samarbeid og en styrking av sårbare domstoler, samt på behandling av barnesakene, den samiske dimensjonen ved domstolene, og med hensyn til jordskifterettene.

På grunnlag av lokale tilbakemeldinger, vil LO be departementet spesielt vurdere om det bør gjeninnføres tidligere domstolstruktur i følgende 10 tingretter og 1 jordskifterett: Ringerike tingrett, Buskerud tingrett, Telemark tingrett, Hordaland tingrett, Møre og Romsdal tingrett, Helgeland tingrett, Midtre Hålogaland tingrett, Nord-Troms og Senja tingrett, Salten og Lofoten tingrett, Indre og Østre Finnmark tingrett, samt Sogn og Fjordane jordskifterett.

I sin tid gikk LO mot forslaget fra Domstolkommisjonens flertall om å redusere antall rettskretser fra 60 til 22 med 30 rettssteder.

LO anså det alternative forslaget fra Domstolkommisjonens mindretall om å redusere antall rettskretser til 22, men beholde dagens 60 rettssteder, som bedre enn forslaget fra kommisjonens flertall. Det var også dette alternative forslaget som ble vedtatt og gjennomført.

Ulike LO-syn

Det er blant LO sine medlemmer ulike syn med hensyn til behovet for å reversere domstolsstrukturen. Særlig synes reisevei å være et vesentlig moment som vektlegges av de lokale tillitsvalgte ved domstolene.

NTL, som organiserer medlemmer innenfor domstolsapparatet, anser at strukturen i domstolene er viktig og at dette er krevende spørsmål.

– Samtidig er det ikke grunn til å tro at den strukturen man velger vil løse alle utfordringene i domstolene eller at strukturen i seg selv vil være ødeleggende for alt man ønsker å oppnå. Det er mange elementer som må på plass og spille sammen for å få et godt resultat, mener NTL-leder Kjersti Barsok.

– Vi og våre medlemmer er opptatt av at en beslutning i størst mulig grad må bygge på hvilken struktur som gir de beste forutsetningen for å løse domstolens oppgaver for samfunnet. Og for oss i NTL er det viktig at rettssikkerheten opprettholdes. Det avhenger av flere ting, blant annet kvaliteten domstolene har på sakene de håndterer, hvor raskt de behandler sakene og om vi som borgere har reell mulighet til å benytte oss av domstolene. Alle disse elementene fordrer at alle domstolene, og rettsstedene, har tilstrekkelig med ressurser. Vi vet jo at domstolene har lidd mye under Solberg-regjeringens ostehøvelkutt og at kutt i ressursene har ført til lengre saksbehandlingstid, sier Barsok.

– Vi har gitt alle våre medlemmer i NTL Domstolene mulighet til å spille inn sine begrunnede oppfatninger om saken. Veldig mange av dem benyttet anledningen til å gjøre det. Medlemmenes konklusjoner varierer, men alle er opptatt av hvordan domstolene best mulig kan løse sine oppgaver, poengterer hun.

Politikerne er spent

Arbeiderpartiets justispolitiske talsperson, Maria Aasen-Svendsrud, er spent på høringsuttalelsene som kommer inn.

– Ja, det blir spennende å lytte til fagmiljøene, kommunene og hva for eksempel LO mener. Om hvor det er behov for å løse opp og hvordan folk er fornøyd med dagens domstolsordning. Vi vil lytte til synspunktene fra LO, sier Aasen-Svendsrud til FriFagbevegelse.

Hun synes spesielt innspillene fra LO om å lovfeste rettsstedene virker veldig fornuftig.

05.04.2022
14:07
05.04.2022 14:07Mest lest

Fagbevegelsen har hatt oppmerksomhet mot AFP og lønn, men vi må ikke glemme pensjonen gjennom folketrygden, mener Tor Rønning (til venstre) og nestleder Roger Olsen i Fellesforbundets klubb på grossistlageret til Astrup AS i Oslo.

Fagbevegelsen har hatt oppmerksomhet mot AFP og lønn, men vi må ikke glemme pensjonen gjennom folketrygden, mener Tor Rønning (til venstre) og nestleder Roger Olsen i Fellesforbundets klubb på grossistlageret til Astrup AS i Oslo.

Roy Ervin Solstad

Lagerarbeidere advarer: – Mange kommer til å få pensjonssjokk

Ringnes-arbeiderne stemte ja til politisk streik mot den økende makta til dagligvarekjedene. Klubbleder Erik Torkelsen får derimot nei til å gjennomføre streiken fra andre hold.

Ringnes-arbeiderne stemte ja til politisk streik mot den økende makta til dagligvarekjedene. Klubbleder Erik Torkelsen får derimot nei til å gjennomføre streiken fra andre hold.

Erlend Angelo

500 Ringnes-arbeidere sto klare til å streike. Da satte LO foten ned

ORGANISATOR: Salgskonsulent i BCP Norway, Arne J. Aarum, fikk med seg de fleste av kollegene sine og søkte om tariffavtale.

ORGANISATOR: Salgskonsulent i BCP Norway, Arne J. Aarum, fikk med seg de fleste av kollegene sine og søkte om tariffavtale.

Brian Cliff Olguin

Tipset Arne fikk av en kollega, var verdt over en million kroner i pensjon

Etter pandemien hadde ikke tillitsvalgt Gro Enger og kollegene noe kontor å komme tilbake til.

Etter pandemien hadde ikke tillitsvalgt Gro Enger og kollegene noe kontor å komme tilbake til.

Herman Bjørnson Hagen

Gro fikk valget mellom sluttpakke, fem timers pendling eller hjemmekontor for alltid

Hjelpepleier May Brit Bang (f.v.), helsefagarbeider Silje Eike og lærling Madelen Mæland henter ut medisin. Det er tre ansatte på vakt på natta. I dag får de hjelp av en lærling i tillegg.

Hjelpepleier May Brit Bang (f.v.), helsefagarbeider Silje Eike og lærling Madelen Mæland henter ut medisin. Det er tre ansatte på vakt på natta. I dag får de hjelp av en lærling i tillegg.

Jan Kåre Næss

På dette sykehjemmet må alle ansatte jobbe nattevakt

Overgangsalderen kan være slitsomt. Likevel gjøres det ikke mye for å tilrettelegge for kvinnene i den.

Overgangsalderen kan være slitsomt. Likevel gjøres det ikke mye for å tilrettelegge for kvinnene i den.

Brian Cliff Olguin

Anne var på toppen av karrieren. Så kom overgangsalderen

– Jeg møter mange unge som er redde for å om de har råd til å bli gamle, sier NTL Ung-leder John Magne Pedersen Tangen.

– Jeg møter mange unge som er redde for å om de har råd til å bli gamle, sier NTL Ung-leder John Magne Pedersen Tangen.

Guro Gulstuen Nordhagen

– Mange blir utbrent før de passerer 35. Det skremmer vettet av meg

– Russland har en egen evne til å gå de mest uventede veiene når det gjelder. I det øyeblikket krigen er over må vi, i samarbeid med våre allierte, finne ut hvordan vi vil nærme oss dette. Vi kan ikke ha noen alenegang, sier Rune Rafaelsen.

– Russland har en egen evne til å gå de mest uventede veiene når det gjelder. I det øyeblikket krigen er over må vi, i samarbeid med våre allierte, finne ut hvordan vi vil nærme oss dette. Vi kan ikke ha noen alenegang, sier Rune Rafaelsen.

Helge Rønning Birkelund

Han kjempet for et godt naboskap med Russland. Nå er Rune (69) bare fortvilet

– Først tenkte jeg bare «hva er det du snakker om». En Tesla i vannet er jo ikke noe man hører om hver dag, sier Nicholay Nordahl. 1. februar reddet han to personer fra en synkende Tesla i Oslofjorden.

– Først tenkte jeg bare «hva er det du snakker om». En Tesla i vannet er jo ikke noe man hører om hver dag, sier Nicholay Nordahl. 1. februar reddet han to personer fra en synkende Tesla i Oslofjorden.

Brian Cliff Olguin

Nicholay ble redningsmann da Teslaen havna i fjorden

To oljearbeidere jobbet store deler av arbeidstiden sin som innleid på et flerbruksfartøy, men fikk ikke like vilkår som de fast ansatte. Nå har de fått medhold i retten om at de skulle fått det. Bildet er av flerbruksfartøyet «North Sea Gigant» og er kun ment som illustrasjon.

To oljearbeidere jobbet store deler av arbeidstiden sin som innleid på et flerbruksfartøy, men fikk ikke like vilkår som de fast ansatte. Nå har de fått medhold i retten om at de skulle fått det. Bildet er av flerbruksfartøyet «North Sea Gigant» og er kun ment som illustrasjon.

Arkivfoto: Vigdis Askjem (Illustrasjon)

To oljearbeidere fikk lavere lønn enn kollegaene. Nå får de flere hundre tusen i erstatning

– Sosialarbeidere kan godt være en litt stoltere profesjon, sier Hilma Nikolaisen.

– Sosialarbeidere kan godt være en litt stoltere profesjon, sier Hilma Nikolaisen.

Fartein Rudjord

«Systemet» har ikke gjort det lett for alenemor Hilma

– Vi har råd til å la være å ta innover oss hva energi faktisk koster, sa Statnett-direktør Hilde Tonne i podkasten Stavrum & Eikeland.

– Vi har råd til å la være å ta innover oss hva energi faktisk koster, sa Statnett-direktør Hilde Tonne i podkasten Stavrum & Eikeland.

Leif Martin Kirknes

Hvis Statnett-sjefen fikk velge, hadde strømstøtten blitt fjernet

UT AV VESTBREDDEN: UNI Global Union-leder Christy Hoffman vil ha Oljefondet ut av okkuperte områder.

UT AV VESTBREDDEN: UNI Global Union-leder Christy Hoffman vil ha Oljefondet ut av okkuperte områder.

Brian Cliff Olguin

20 millioner arbeidere fra 150 land med Palestina-krav til Oljefondet

Debatt

Mange av LOs medlemmer klarer så vidt å være i arbeid til fylte 62 år. Disse medlemmene står nå i fare for å bli presset over på den lange og tunge vegen til uføretrygd, skriver Steinar Rasmussen. (Illustrasjonsfoto)

Mange av LOs medlemmer klarer så vidt å være i arbeid til fylte 62 år. Disse medlemmene står nå i fare for å bli presset over på den lange og tunge vegen til uføretrygd, skriver Steinar Rasmussen. (Illustrasjonsfoto)

Tormod Ytrehus

Uforståelig at ledelsen i LO godtar en økning av pensjonsalderen

KREVER MER LØNN: Nå er det vår tur, sier NTL-erne Jorid Ness (f.v.), Nina Nygård, Therese Aune Nøtnes og Gard Grande på Ørland flystasjon.

KREVER MER LØNN: Nå er det vår tur, sier NTL-erne Jorid Ness (f.v.), Nina Nygård, Therese Aune Nøtnes og Gard Grande på Ørland flystasjon.

Nina Hanssen

Ansatte i Forsvaret: – Det er vår tur nå. Lønna må opp

Drytech er best kjent gjennom produktet Real Turmat: Frysetørkede middagsmåltider til å ha i tursekken. Nå varsler bedriften permitteringer. – Surt, sier tillitsvalgt i den lokale NNN-klubben, Patrik Solberg.

Drytech er best kjent gjennom produktet Real Turmat: Frysetørkede middagsmåltider til å ha i tursekken. Nå varsler bedriften permitteringer. – Surt, sier tillitsvalgt i den lokale NNN-klubben, Patrik Solberg.

Erlend Angelo

Turmat-produsent må permittere når Forsvaret ikke fornyer kontrakten

Kommentar

Her er vi vitne til en prosess hvor det er svært vanskelig å reversere arven etter Erna Solberg, skriver Kjell Werner.

Her er vi vitne til en prosess hvor det er svært vanskelig å reversere arven etter Erna Solberg, skriver Kjell Werner.

Leif Martin Kirknes

Erna splittet fagbevegelsen

Kristiansund snur om kravet til bedrifter med skjenkebevilling.

Kristiansund snur om kravet til bedrifter med skjenkebevilling.

Sissel M. Rasmussen

Ansatte i utelivet skulle få bedre kår. Nå snur kommunen

Hovedtillitsvalgt i Store Norske, Rune Mjelde (t.v.), og Svein Jonny Albrigtsen har kjempet for å bevare kullarbeidsplasser på Svalbard i årevis. Mjelde etterlyser en plan for hva som vil skje når Gruve 7 etter planen skal stenges neste år. (Arkivfoto)

Hovedtillitsvalgt i Store Norske, Rune Mjelde (t.v.), og Svein Jonny Albrigtsen har kjempet for å bevare kullarbeidsplasser på Svalbard i årevis. Mjelde etterlyser en plan for hva som vil skje når Gruve 7 etter planen skal stenges neste år. (Arkivfoto)

Katharina Dale Håkonsen

– Regjeringen tar bort livsgrunnlaget til 70 ansatte

Colourbox

Hjemmekontor på heltid ga symptomer på depresjon og angst


Flere saker