Jan-Erik Østlie
Tiltakspakke tre:
Lønnstilskudd: Gabrielsen glad for at regjeringen lyttet til LO
Regjeringen legger klokka 12.00 fredag fram tiltakspakke tre. Det er allerede kjent at lønnstilskudd, som både LO og NHO har foreslått, vil bli innført.
helge@lomedia.no
Det var Dagens Næringsliv som først meldte om det nye tilskuddet torsdag kveld. Støtten skal gis til bedrifter som henter tilbake ansatte som var registrert som permitterte hos Nav 28. mai når de ansatte er sysselsatt i bedriften per 31. august.
Bedrifter med et omsetningsfall på minst 30 prosent får støtte på 15 000 kroner per permittert som hentes tilbake. Prislappen er på fire milliarder og lønnstilskuddet skal altså gjelde i to måneder.
LO-leder Hans-Christian Gabrielsen synes det er bra at regjeringen nå lytter til LO og vrir statens utgifter fra å betale for passivitet gjennom dagpenger til å betale for å være tilbake på jobb.
– Nå er det behov for tiltak for å få permitterte raskere tilbake i jobb. Derfor har vi foreslått en ordning med lønnstilskudd for permitterte som er rask, enkel, virkningsfull og midlertidig for bedrifter som har opplevd kraftig fall i omsetningen som en følge av krisen, sier LO-lederen til FriFagbevegelse.
Han mener det imidlertid er viktig at lønnstilskudd til arbeidsledige ikke erstatter vanlig sysselsatte. Det vil bare skape nye arbeidsledige.
– Et problem er at det kan være usikkerhet ved å ta de permitterte tilbake til jobb før man vet med sikkerhet at omsetningen går vesentlig opp. En slik ordning LO har foreslått og som regjeringen har lyttet til vil gjøre det lettere, sier LO-lederen.
Han er også opptatt av at lønnstilskudd ikke kan brukes for å opprette lavlønnsjobber og at støtten kun gis til bedrifter med omsetningsfall som følge av smitteverntiltakene og som er knyttet til egne permitterte i en avgrenset periode der tiltakene avvikles.
– Det er viktig i denne fasen av koronakrisen å vri statens utgifter fra å betale for passivitet gjennom dagpenger til å betale for å være tilbake på jobb, sier LO-lederen.
I tillegg er det avgjørende at vi nå raskt får utvidet permitteringsregelverket til å gjelde 52 uker, slik LO lenge har foreslått.
– For å hindre at bedriftene må gå til oppsigelser og dermed legge ned arbeidsplasser, må vi utvide anledningen til å permittere. Det gjør at bedriftene ikke mister verdifull kompetanse og at arbeidsledigheten øker, sier LO-lederen.
Statsminister Erna Solberg (H), og statsrådene Iselin Nybø (V), Kjell Ingolf Ropstad (KrF) og finansminister Jan Tore Sanner holder korona-pressekonferanse fredag klokken 12.00. Her vil tiltakspakke tre bli lagt fram.
Mest lest
Butikken utlyste fire stillinger på 20 prosent. Da slo Grethe alarm
ORDNA FORHOLD: Med tariffavtale fikk Lars Hansen bedre lønn og ulempetillegg for å jobbe kvelder og helger.
Brian Cliff Olguin
Lars ble tilbudt 100.000 kroner i bonus, men sa nei. Han angrer ikke
UTSLITTE: – Arbeidspresset har bare økt og økt, og pakkene er blitt flere og tyngre. Men det er folk som har det verre enn meg. Noen kommer hjem helt utslitt, og klarer ingenting, sier Vigdis Pedersen. Nå ser hun frem til å gå av med pensjon til sommeren.
Alf Ragnar Olsen
Vigdis har jobba i Posten siden 1981. Nå blir hun sett på som en byrde
Elisabeth Thoresen i AAP-aksjonen forteller at karensåret har ført
Nanna Aanes Wolden
Regjeringen skroter «året uten penger» for syke og skadde som ikke er ferdig avklart i Nav
LEI AV Å BLI LURT: Sylwester Niznik sier han må sjekke alt, og kjempe for seg selv. Han skulle gjerne byttet ut jobben i bemanningsbyrå med fast jobb hos en stor entreprenør.
Håvard Sæbø
Sylwester (34) vet bare når han har ferie, ikke om han skal jobbe i morgen eller neste uke
SKANDINAVISK FENGSEL: Arnett og Eddie bor på den nye avdelingen i fengselet i Pennsylvania i over to år, og førstnevnte sier det har vært en drastisk endring av livet bak murene.
Nina Hanssen
Arnett og Eddie soner i «norsk» fengsel i USA. De mener livet har forandret seg helt
– Dagens pensjonssystem rammer dem med de tyngste jobbene, fastslår NNN-leder Anne Berit Aker Hansen.
Helge Rønning Birkelund
Folk med de tyngste jobbene har ikke råd til å gå av med pensjon, mener forbundsleder
– Følg opp ansatte som har opplevd dramatiske ting. Ledelsen må vite hva som trengs, for de vet ikke selv hva de trenger, råder Gunnar.
Werner Juvik
Gunnar så to kollegaer bli drept av en brannstifter med hagle. Det tok sju år før han fikk hjelp
Ifølge valgforsker Johannes Bergh har Ap og Sp mistet oppslutning mye raskere enn det som er vanlig etter et regjeringsskifte.
Tri Nguyen Dinh
Ny måling: Velgerne svikter de rødgrønne – flertallet ryker
KLUBBLEDER. Kim Olav Johansen er klubbleder for EL og IT Forbundet ved el- og automasjonsavdelinga ved Norske Skogs fabrikk i Skogn.
Knut Viggen
Nestleder i elektriker-fagforening risikerer å få sparken i Norske Skog
NY LØNN: Økt kjøpekraft var et hovedkrav da forhandlingene startet for over 3 200 industriarbeidere. Bildet er tatt hos Trelleborg Offshore.
Arkivfoto: Tonje Paulsen Solem
Her er den nye lønna til industriarbeiderne
Rentenivået vil påvirke alle som har boliglån. Her er et knippe boliger på Grefsen i Oslo
Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB
Revidert nasjonalbudsjett: Slik påvirker det lommeboken
Solfrid Alstad opplevde ikke at ledelsen var interessert i det hun hadde å si.
Hanna Skotheim
Etter 40 år i barnevernet gikk Solfrid til lokalavisa og slo alarm. Så sa hun opp jobben
Krister Sørbø, VG/NTB
Ut mot lønninger i næringslivet: – Grådigheten nærmer seg et nivå vi ikke har sett før
Pål Lønseth, sjef for Økokrim, viser til flere eksempler der flyktninger arbeider svart.
Guro Gulstuen Nordhagen
Ukrainske flyktninger havner i kriminelle nettverk når de skal skaffe seg jobb, frykter politiet
Kommentar
Kommunalminister Sigbjørn Gjelsvik (Sp) vil ikke love økte bostøtte.
Leif Martin Kirknes
«Det er på høy tid å forbedre ordningen med bostøtte»
OLJESERVICE: Forhandlingene for oljeserviceansatte starter i dag. Blant dem er de ansatte ved Aker Solutions i Ågotnes. Bildet er fra Aker Solutions i Egersund, og er kun en illustrasjon.
Arkivfoto: Erlend Angelo
Brudd i forhandlingene for flere tusen oljearbeidere
Debatt
Nå må LO svare på om det er greit at utdanningsgruppene i staten sakker akterut, for sjette lønnsoppgjør på rad, skriver Guro Elisabeth Lind.
Ole Palmstrøm
«Fortjener ikke utdanningsgruppene i staten et lønnsløft, LO?»
LYNGEN-GJENG I TROMSØ: Unge fra Lyngen har fast treffpunkt i Tromsø gjennom Aktiv Lyngen. Sindre Nyseth (foran). Bak fra venstre: Oddbjørn Strand, Runar Strand, Anna Wangemert og Mathias Lind. Bak står Thomas Wedege som er fast ansatt i prosjektet på sjuende året.
Kari Kløvstad
Nær halvparten av elevene droppet ut av videregående – så snudde kommunen trenden
KRAV OG MOTKRAV: Sånn så det ut da Handel og Kontor og NHO møttes til forhandlinger om Standardoverenskomsten mandag formiddag.
André Kjernsli