JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Erna Solberg har framstått som en landsmoder under Korona-krisen, og får betalt for det på fersk meningsmåling.

Erna Solberg har framstått som en landsmoder under Korona-krisen, og får betalt for det på fersk meningsmåling.

Vidar Ruud / NTB scanpix

Partimåling:

Ny måling: Velgerne strømmer til Erna under koronakrisen

Statsminister Erna Solberg og Høyre får tidenes hopp på en meningsmåling, med en framgang på hele 8,5 prosentpoeng på en måned.14.04.2020
19:55
15.04.2020 07:38

helge@lomedia.no

Statsminister Erna Solberg får et mega-hopp både i popularitet og oppslutning på Opinions aprilmåling for FriFagbevegelse, Dagsavisen og ANB.

Høyre går fram hele 8,5 prosentpoeng, til en oppslutning på 27,3 prosent.

Dermed slår Høyre sin egen ferske rekord fra tidligere i måneden, da partiet gikk fram 7,3 prosentpoeng på en måling utført for VG. Bare Arbeiderpartiet har opplevd noe lignende, men da partiet gikk fram 8,7 prosentpoeng i etterkant av 22. juli, var det i løpet av to måneder.

– Hyggelig måling

Statsminister Erna Solberg får betalt for å stå fram som «Landsmoderen» i disse korona-tider.

– Det er hyggelig med gode tall. Men det viktigste nå er å slå ned smitten og sikre at vi har jobber å gå til etter pandemien, sier Erna Solberg i en kommentar til FriFagbevegelse.

Høyre tar velgere fra alle, til og med fra Rødt. Men den aller største tilveksten kommer fra de såkalte hjemmesitterne, de som vanligvis ikke sier de vil stemme. Opinion melder om en betraktelig økt respons og høyere svarprosent i disse korona-tider, og atskillig høyere aktivitet på sosiale medier.

Statsministeren er imponert over folks tålmodighet og det samholdet vi ser i Norge.

– Jeg vil takke folk over hele Norge for at dere slutter opp om korona-tiltakene. Jeg vet at dette er svært inngripende tiltak i folk og bedrifters hverdag. Jeg forstår at tiltakene tar på. Som alle andre håper jeg vi kan få hverdagen vår tilbake så raskt som mulig, legger Erna Solberg til.

Hun poengterer at alle de politiske partiene og partene i arbeidslivet samarbeider godt for å få Norge gjennom Korona-krisen.

– At vi jobber sammen i slike tider, er et styrke for nasjonen og et godt tegn på at vi skal klare å komme oss videre når vi kan slippe opp tiltakene, sier hun til FriFagbevegelse.

På 2013-nivå

Erna Solberg må tilbake til 2013 for å oppleve en så høy oppslutning for Høyre på meningsmålingene. Da hadde partiet flere målinger på 30-tallet.

Valgforsker ved Institutt for samfunnsforskning, Johannes Bergh, mener dette helt klart er et bevis på at folk støtter opp om politikken regjeringen fører i dagens store krisesituasjon.

– Det er et generelt fenomen i krisetider at tydelig ledelse og en støtte til den politikken som regjeringen fører, gjør at folk støtter opp om de tradisjonelle styringspartiene som både Høyre og Arbeiderpartiet er. Partier med en mer avgrenset politisk prioritering får en utfordring. De som kjemper for få kjernesaker, i et avgrenset politisk område, får det vanskelig i slike tider. Folket ønsker seg styringspartier. De andre kommer i skyggen, sier Johannes Bergh til FriFagbevegelse.

Det samme skjer i våre to naboland, med regjeringssjefer fra Arbeiderpartiets søsterpartier. På den seneste målingen fra Svenska Dagbladet og Göteborgs-Posten får Stefan Löfvens parti en framgang på 6,8 prosentpoeng, til 30.6 prosent. Og Mette Frederiksen, Danmarks sosialdemokratiske statsminister, er nå landets desidert foretrukne valg som statsminister. 51 prosent sier hun er den foretrukne statsministeren. Det er 20 prosentpoeng flere enn for bare en måned siden.

– Det skjer altså det samme i de tre landene selv om det føres en helt annen politikk i forskjellig land. Velgerne støtter opp om de som styrer uavhengig av hvilken politikk som føres, poengterer Bergh.

Saken fortsetter under bildet.

Populister i skvis

Populistiske partier har altså ingen gode tider nå.

– I dagens situasjon ønsker ikke velgerne konflikter. Men det kan nok komme etter hvert, legger han til.

Han tror de omstridte sakene og de hete politiske debattene absolutt vil komme tilbake på agendaen.

Alle partiene på Stortinget, bortsett fra Høyre og Ap, går tilbake på denne aprilmålingen.

Størst er tilbakegangen for Senterpartiet, med 4,6 prosentpoeng. Det er den laveste oppslutningen partiet har hatt siden mars i fjor. Sp har likevel den største velgerlojaliteten av alle, på 87 prosent.

Både Venstre, KrF og Rødt er under sperregrensen. Rødt for andre måned på rad.

Til tross for Høyres markante framgang, har den borgerlige blokken ikke flertall.

Det har imidlertid heller ikke den rødgrønne blokken. Ap, SV og Sp må ha støtte fra enten Rødt eller MDG for å få flertall på Stortinget.

I et intervju med FriFagbevegelse rett før påske, kommenterte Ap-leder Jonas Gahr Støre Høyre-framgangen på målingene slik:

– Alle partier med regjeringsansvar har fått en opptur verden over. Det er ikke unaturlig. Jeg tror vi skal legge målingene til side i disse dager. Det som betyr noe, er hva vi får til for folk, mener Jonas Gahr Støre.

Fakta om målingen:

Målingen er gjennomført av Opinion i perioden 31. mars – 5. april på bakgrunn av 972 telefonsamtaler. Feilmarginen varierer fra 1 til 3 prosentpoeng.

Oppslutning i prosent (endring fra januar i parentes):

Ap: 25,7 (+1,7)

Høyre: 27,3 (+8,5)

Frp: 11,8 (-2,0)

Sp: 13,8 (-4,6)

SV: 5,9 (-1,0)

Venstre: 2,9 (-0,5)

KrF: 3,0 (-0,1)

MDG: 4,7 (-2,1)

Rødt: 3,7 (-0,1)

Andre: 1,4 (+0,3)

14.04.2020
19:55
15.04.2020 07:38

Fakta om målingen:

Målingen er gjennomført av Opinion i perioden 31. mars – 5. april på bakgrunn av 972 telefonsamtaler. Feilmarginen varierer fra 1 til 3 prosentpoeng.

Oppslutning i prosent (endring fra januar i parentes):

Ap: 25,7 (+1,7)

Høyre: 27,3 (+8,5)

Frp: 11,8 (-2,0)

Sp: 13,8 (-4,6)

SV: 5,9 (-1,0)

Venstre: 2,9 (-0,5)

KrF: 3,0 (-0,1)

MDG: 4,7 (-2,1)

Rødt: 3,7 (-0,1)

Andre: 1,4 (+0,3)
Mest lest

TILSETTE HAR RETT PÅ TIPSEN: Tips er ei gåve som tilsette har eit rettskrav på, og som er eigendommen til tilsette. Det meiner LO-advokatane Håkon Angell og Fredrik Wildhagen som representerer dei tilsette på Hotel Bristol i Oslo og Fellesforbundet.

TILSETTE HAR RETT PÅ TIPSEN: Tips er ei gåve som tilsette har eit rettskrav på, og som er eigendommen til tilsette. Det meiner LO-advokatane Håkon Angell og Fredrik Wildhagen som representerer dei tilsette på Hotel Bristol i Oslo og Fellesforbundet.

Tormod Ytrehus

Tilsette blir trekt i tips. No har dei saksøkt arbeidsgivaren

Hadde Erna Solberg vært statsminister, hadde hun sørget for å gjeninnføre «karensåret» for syke og skadde som lever av arbeidsavklaringspenger (AAP). Karensåret betyr ett år uten penger, selv om man ikke er ferdig avklart i verken Nav eller helsevesen. Etter ett år kan man søke på nytt om AAP.

Hadde Erna Solberg vært statsminister, hadde hun sørget for å gjeninnføre «karensåret» for syke og skadde som lever av arbeidsavklaringspenger (AAP). Karensåret betyr ett år uten penger, selv om man ikke er ferdig avklart i verken Nav eller helsevesen. Etter ett år kan man søke på nytt om AAP.

Jan-Erik Østlie

Erna vil gjeninnføre året uten penger for folk på AAP

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Tormod Ytrehus

Oksana ba om svar fra Støre: – Jeg tror ikke dere forstår hvor tøft vi har det

Statsminister Jonas Gahr Støre (t.v.) inviterer LO og de andre partene i arbeidslivet til møte om nytt utvalg. Her fra møte med LO i samarbeidskomiteen.

Statsminister Jonas Gahr Støre (t.v.) inviterer LO og de andre partene i arbeidslivet til møte om nytt utvalg. Her fra møte med LO i samarbeidskomiteen.

Martin Guttormsen Slørdal

Støre kaller inn til toppmøte for å dempe prisene og renta

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

Leif Martin Kirknes

Butikkansatte jubler over lovendring: Nå skal heltid være normen

FRA RØD TIL BLÅ Elektriker-sjef Glenn Hjelkerud er Arbeiderparti-mann i hjertet, men forteller at han nå ikke lenger vil stemme Ap.

FRA RØD TIL BLÅ Elektriker-sjef Glenn Hjelkerud er Arbeiderparti-mann i hjertet, men forteller at han nå ikke lenger vil stemme Ap.

Knut Viggen

Elektriker-sjef Glenn fikk nok. Nå har Ap-mannen skiftet side

Endre Sæther har fri annenhver fredag og mandag. Det er synonymt med langhelg på hytta.

Endre Sæther har fri annenhver fredag og mandag. Det er synonymt med langhelg på hytta.

Leif Martin Kirknes

Endre (63) jobber 80 prosent og får 90 prosent av lønna

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

NTB/Ole Berg-Rusten, Torstein Bøe

Raser over Frp-kutt: – Et målrettet angrep mot de som har minst

PÅ JOBB: Cosmin er tilbake på jobb, og er svært fornøyd med Høyesterettsdommen.

PÅ JOBB: Cosmin er tilbake på jobb, og er svært fornøyd med Høyesterettsdommen.

Sissel M. Rasmussen

Cosmin ble utvist av landet etter han tok en søppelsekk. Så vant han i Høyesterett

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Jan-Erik Østlie

Nav avviser Høyres påstand om arbeidsavklaringspenger

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Colourbox

Du kan få baksmell hvis sjefen ikke betaler riktig skatt for deg. Dette må du sjekke

Ole Palmstrøm

FHI-direktøren slår alarm: – Ekstremt risiko for at vi ikke klarer jobben vi er satt til å gjøre

NOMINERT: Styreleder Gina Rinehart i gruveselskapet Hancock Prospecting,  administrerende direktør Peter Hebblethwaite i det britiske rederiet P&O Ferries og styreleder Jeff Bezos i Amazon var alle nominert til årets versting pris i regi av ITUC - internasjonal fagbevegelse.

NOMINERT: Styreleder Gina Rinehart i gruveselskapet Hancock Prospecting, administrerende direktør Peter Hebblethwaite i det britiske rederiet P&O Ferries og styreleder Jeff Bezos i Amazon var alle nominert til årets versting pris i regi av ITUC - internasjonal fagbevegelse.

www.dfat.gov.au /House of Commons (Pa Photos / NTB)/ Wikimedia Commons

Dette er verdens verste sjef. Se kåringen

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

Ole Palmstrøm

Voldshendelse på LO-konferanse er politianmeldt

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Sissel M. Rasmussen

Kutt i tannhelsa: – Høyre gjør hullet i velferden enda større

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

Ole Palmstrøm

Tillitsvalgte bekymret for Aps utvikling

Kommentar

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Ole Palmstrøm

«Litt mer ydmykhet hadde nok vært på sin plass, Støre»

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

Martin Guttormsen Slørdal

Nå kommer lovendringen som styrker ansattes rett til heltidsstillinger

Kommentar

Vi står overfor en mild versjon av Høyre. La dere ikke bli lurt, skriver Kjell Werner.

Vi står overfor en mild versjon av Høyre. La dere ikke bli lurt, skriver Kjell Werner.

Herman Bjørnson Hagen

«Ikke la dere bli lurt av Høyre»

Per Flakstad

Anngunn prøvde å skjule at hun var syk. Helt til naboen trodde hun hadde forlatt mann og barn


Flere saker