JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
I dag begjærte Oppland Transportarbeiderforening seg selv konkurs. Dermed blir Rune Kristiansen (til venstre) den siste nestlederen og Oddbjørn Vestli den siste lederen i foreningens snart 29 år lange historie.

I dag begjærte Oppland Transportarbeiderforening seg selv konkurs. Dermed blir Rune Kristiansen (til venstre) den siste nestlederen og Oddbjørn Vestli den siste lederen i foreningens snart 29 år lange historie.

Roy Ervin Solstad

Oppland Transportarbeiderforening slår seg konkurs

Tap i retten ble avgjørende. Tre ansatte mister jobben. Forbundet sentralt overtar ansvaret for medlemmene.08.03.2019
14:15
10.04.2019 20:37

res@lomedia.no

Nesten 29 år etter stiftelsen 1. april 1990 er Oppland Transportarbeiderforening historie. I dag har foreningen vært hos Namsmannen og begjært oppbud av foreningen.

– Styret har gjort flere forsøk på å dekke gjelden til kreditorer for å unngå oppbudsbegjæring og dermed redde foreningen og jobben til de ansatte. Det har dessverre ikke lykkes, sier Oddbjørn Vestli, leder i Oppland Transportarbeiderforening.

Måtte øke kontingenten

Foreningen har hatt anstrengt økonomi i flere år, og i 2016 ble kontoret i Lillehammer lagt ned for å spare penger.

– Vi har også vært nødt til å øke kontingenten kraftig for våre medlemmer for å kunne drifte foreningskontoret videre med de ansatte vi har hatt, men vi har likevel gått i underskudd i flere år, innrømmer han.

Det har tært på foreningens egenkapital, og det ble ikke bedre da forbundet sentralt overtok kontrollen av innbetalingen av kontingen på elektroniske trekklister. Det er en tjeneste foreningen betaler forbundet for, samtidig som man betalte for å ha ansatt en kontormedarbeider som gjorde den jobben tidligere.

Tapte i retten

Ifølge Vestli, startet foreningen nedbemanningsprosessen på senhøsten 2017, og i juli 2018 ble kontormedarbeideren Sylwi Swendsen sagt opp. Den oppsigelsen mente Swendsen var usaklig, og stevnet foreningen. Den 8. februar fikk hun fullt medhold av en enstemmig tingrett i Gjøvik. Retten mente oppsigelsesprosessen hadde vært svært mangelfull og preget av inhabilitet og manglende dokumentasjon på hvilke vurderinger som var blitt gjort forut for oppsigelsen. Det er verken Vestli eller resten av styret i foreninga enig i.

– Det har vært en grundig behandling i styret, og oppsigelsessaken har vært behandlet på ni styremøter. Vi mener at alle regler for nedbemanning har blitt fulgt, og vi har også rådført oss med advokat og forbundet sentralt underveis. I ettertid kan vi ta selvkritikk på at vedtakene som ble gjort i styret kunne vært mer utfyllende som dokumentasjon på prosessen, sier Vestli.

Han understreker at styret ikke vil anke saken.

– Vi tar dommen til etterretning, men er ikke enig i domspremissene, understreker han.

Oppsigelsen av kontormedarbeider kjent ugyldig i retten

– En trist dag

Totalt ble Oppland Transportarbeiderforening dømt til å betale erstatning og saksomkostninger for Sylwi Swendsen på over 220.000 kroner. Dette er penger foreningen ikke har. Utfallet av dommen medfører at foreningen ikke lenger har midler til å drive videre. Det gjør at både kontormedarbeideren som vant retten til å fortsette i jobben og foreningens daglige leder gjennom stillingen som forretningsfører står uten jobb fra i dag.

– Vår tidligere forretningsfører, Morten Hagen, som er innvilget permisjon siden han er valgt forbundssekretær, har derfor heller ingen jobb å komme tilbake til. Dette er en trist dag, sier Vestli.

Avtalen foreningen hadde med nestleder Rune Kristiansen om frikjøp i en 20-prosent stilling ble terminert allerede i desember i fjor.

Forbundet overtar

Totalt hadde foreninga drøyt 1.150 medlemmer ved utgangen av februar, så vidt over 800 av dem yrkesaktive. Konkursen vil ikke få konsekvenser for medlemskapet i Norsk Transportarbeiderforbund. De vil fremdeles være medlemmer med alle de rettighetene og forsikringsordningene som de har hatt fram til nå, bekrefter første nestleder i NTF, Terje Fenn Samuelsen.

– Det er veldig trist at en så stor forening kommer i en slik situsjon at styret velger å gå til det skrittet, men medlemmene vil ikke bli berørt. De vil kunne ta kontakt med forbundet på det samme telefonnummeret som før, og vi vil også sende ut informasjon til alle medlemmene direkte om situasjonen, sier Fenn Samuelsen.

Innlandet

Han forteller at forbundet sentralt vil ta saken opp i forbundsstyret.

– Vi må diskutere om medlemmene skal overføres til en annen forening. I en slik situasjon som vi er i nå, kan forbundsstyret etter vedtektene formelt sett pålegge en annen forening å ta i mot medlemmene fra Oppland. Dette må vi selvsagt ha en dialog om, men det vil være enklere å ivareta medlemmene i et allerede etablert system enn å skulle opprette noe helt nytt, sier han.

Han legger ikke skjul på at den mest aktuelle foreningen er Hedmark.

– Hedmark og Oppland fylke blir jo slått sammen, så det er kanskje det mest naturlige å se for seg, sier Fenn Samuelsen.

Avlyser årsmøtet

For Oddbjørn Vestli og resten av styret Oppland Transportarbeiderforening blir det heller ingen siste samling med medlemmene. Årsmøtet som det er innkalt til den 6. april, blir det ingenting av nå som foreninga er begjært konkurs.

– Det beklager vi på det sterkeste overfor medlemmene, de som skulle mottatt utmerkelser, og de frafalte medlemmene som skulle minnes på årsmøtet, sier Oddbjørn Vestli.

Var dette interessant? Vil du dele den med noen andre?
08.03.2019
14:15
10.04.2019 20:37Mest lest

Alf Jørgen Schnell og Ninthu Paramlingam i kollektivet Reduser Husleia mener mange lever i uverdige boforhold på leiemarkedet. Bildet innfelt er hentet fra annonsen det et kott med skyvedører tilbys for 6.200 kroner måneden.

Alf Jørgen Schnell og Ninthu Paramlingam i kollektivet Reduser Husleia mener mange lever i uverdige boforhold på leiemarkedet. Bildet innfelt er hentet fra annonsen det et kott med skyvedører tilbys for 6.200 kroner måneden.

Ida Bing og husleie.no

Dette «klesskapet» ble leid ut for 6.200 kroner i måneden: – Leiemarkedet blir bare verre og verre

STENGT: Klokka 12 lørdag formiddag stengte butikkene i Oslo og ni nabokommuner. Dagligvarebutikker og apotek er det eneste unntaket.

STENGT: Klokka 12 lørdag formiddag stengte butikkene i Oslo og ni nabokommuner. Dagligvarebutikker og apotek er det eneste unntaket.

Lene Svenning

Nytt korona-sjokk: Tusenvis av ansatte i varehandelen på Østlandet står i fare for å bli permittert

SAKSØKER: Hege Berit Østgård er blant de 231 Industri Energi-medlemmene som går til gruppesøksmål mot Aker BP.

SAKSØKER: Hege Berit Østgård er blant de 231 Industri Energi-medlemmene som går til gruppesøksmål mot Aker BP.

Jan Inge Haga

Hege Berit fikk hakeslepp da bedriften ville fjerne sluttpakken: – Respektløst overfor oss ansatte

SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.

SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.

Aina Fladset

Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende

RÅD: Meld deg inn i ei fagforeining, sjekk dokumentasjonen, ikkje ver redd for å stille spørsmål og frem lønnskrav så tidleg som mogleg. Det er råda frå Monica Hanssen og organisasjonsarbeidar Knut Skåle i Fellesforbundet.

RÅD: Meld deg inn i ei fagforeining, sjekk dokumentasjonen, ikkje ver redd for å stille spørsmål og frem lønnskrav så tidleg som mogleg. Det er råda frå Monica Hanssen og organisasjonsarbeidar Knut Skåle i Fellesforbundet.

Tormod Ytrehus

Sjåfør Monica får etterbetalt 82.000 kroner: – Det er ikke gøy å gå til sak, men det skal være lov å være syk

Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.

Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.

Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen

Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata

Håvard Sæbø

Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor

Kjersti Stenseng

Kjersti Stenseng

Jan-Erik Østlie

Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer

Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.

Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.

Jan-Erik Østlie

Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen

STENGES: Kjøpesentrene i nye 15 kommuner på Østlandet holder stengt fra og med mandag.

STENGES: Kjøpesentrene i nye 15 kommuner på Østlandet holder stengt fra og med mandag.

Erlend Angelo

Permitteringer i vente i ytterligere 15 kommuner: – Det er dramatisk å stenge ned kjøpesentrene

Tormod Ytrehus

Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter

Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.

Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.

Ida Bing

Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet

Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.

Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.

Jan-Erik Østlie

Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet

Erlend Wiborg (Frp) er leder av arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget

Erlend Wiborg (Frp) er leder av arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget

Sissel M. Rasmussen

Frp ville ikke være med på å forlenge AAP-perioden

Debatt

LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.

LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.

Jan-Erik Østlie

«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»

Koronapandemien har bokstavelig talt kostet både helsedirektør Bjørn Guldvog og FHI-direktør Camilla Stoltenberg dyrt, i form av titusenvis av overtidstimer til både ledere og øvrige ansatte. Den regningen må også helseminister Bent Høie (her på skjermen bak) forholde seg til.

Koronapandemien har bokstavelig talt kostet både helsedirektør Bjørn Guldvog og FHI-direktør Camilla Stoltenberg dyrt, i form av titusenvis av overtidstimer til både ledere og øvrige ansatte. Den regningen må også helseminister Bent Høie (her på skjermen bak) forholde seg til.

Lise Åserud / NTB

FHI-ansatte jobbet over 300 timer overtid i 2020 – ledere fikk millioner i kompensasjon

Kronikk

De polske arbeiderne nektet å være servile da de ble advart mot å «bite hånda som matet dem». Jeg har dessverre ingen slike forventninger til Høyre, skriver Jonas Bals.

De polske arbeiderne nektet å være servile da de ble advart mot å «bite hånda som matet dem». Jeg har dessverre ingen slike forventninger til Høyre, skriver Jonas Bals.

Tormod Ytrehus

«Laksemilliardæren betaler Høyres valgkamp, men ikke lønn til sine polske ansatte»

Kommentar

Erna Solberg sa selv fra Stortingets talerstol at hun vet at krisen slår skjevt ut, skriver Tirild Rustand Halvorsen. (Arkivfoto)

Erna Solberg sa selv fra Stortingets talerstol at hun vet at krisen slår skjevt ut, skriver Tirild Rustand Halvorsen. (Arkivfoto)

Jan-Erik Østlie

«Regjeringen snakker som om deres egen kompensasjonsordning er perfekt. Det er den ikke»

Bent Høie

Bent Høie

Leif Martin Kirknes

Skjenkereglene endres: – For tidlig, mener Bent Høie

BESKYTTER ARBEIDSPLASSER: Rune Mjelde (til venstre), hovedtillitsvalgt i Store Norske, og Svein Jonny Albrigtsen, leder av LO Svalbard, mener at det fortsatt kan hentes ut kull fra Gruve 7 på Svalbard selv om kullkraftverket i Longyearbyen legges ned.

BESKYTTER ARBEIDSPLASSER: Rune Mjelde (til venstre), hovedtillitsvalgt i Store Norske, og Svein Jonny Albrigtsen, leder av LO Svalbard, mener at det fortsatt kan hentes ut kull fra Gruve 7 på Svalbard selv om kullkraftverket i Longyearbyen legges ned.

Katharina Dale Håkonsen

Rune og Svein Jonny kjemper for arbeidsplassene i den siste norske kullgruva på Svalbard


Flere saker