Politisk streik foran Stortinget, LO, Unio, YS, streikende, Forsvar arbeidsmiljøloven. Robert Eriksson
Sissel M. Rasmussen
Regjeringens «forenkling» kan føre til flere midlertidige
Regjeringen sier at det er en forenkling. Forskerforbundet mener forslaget betyr flere midlertidig ansettelser.
torgny@lomedia.no
Forskerforbundet slår nå alarm om ett av endringsforslagene i arbeidsmiljøloven. Forslaget har fått lite oppmerksomhet, fordi regjeringen sier forslaget ikke utgjør noen forskjell. Forskerforbundet mener regjeringen tar feil.
Det er første ledd i paragraf 14-9 hvor Forskerforbundet mener at regjeringen underdriver konsekvensene.
Arbeidets karakter
I dagens lov heter det at midlertidig ansettelse er lov når: «når arbeidets karakter tilsier det og arbeidet atskiller seg fra det som ordinært utføres i virksomheten.»
Dette vil regjeringen fjerne og erstatte med at midlertidig ansettelse er lov når: «arbeidet er av midlertidig karakter».
Forhandlingssjef i Forskerforbundet, Frank Anthun, mener at endringen vil gi arbeidsgiverne større adgang til midlertidige ansettelser.
– Hvorfor endre?
– Hvis det ikke innebærer noen materiell endring hvorfor gjør de det da, er spørsmålet Anthun stiller seg. Han mener at regjeringen ved å stryke formuleringen: «og arbeidet atskiller seg fra det som ordinært utføres i virksomheten», åpner for å kunne tilsette midlertidig også der arbeidet inngår i virksomhetens ordinære arbeidsoppgaver.
Disse midlertidige stillingene kommer i tillegg til de stillingene som regjeringen åpner for gjennom forslaget om generell adgang til 12 måneders midlertidige ansettelser.
Forskerforbundet har skaffet flere medlemmer faste ansettelser ved å vise til at det arbeidet som forskeren utfører ikke skiller seg fra vanlig drift.
– Det er mye rettspraksis knyttet til denne formuleringen, og denne vil ikke ha samme gyldighet videre hvis endre lovteksten, sier Anthun.
Stortinget strammer inn
Denne teksten ble tatt inn i Arbeidsmiljøloven i 1995. Stortinget ønsket å stramme inn på mulighetene for midlertidige ansettelser, og føyde til «arbeidet atskiller seg fra det som ordinært utføres i virksomheten». Da Bondevik-regjeringen i 2005 vedtok å endre Arbeidsmiljøloven. Var denne formuleringen også noe som sto for fall. Da het forslaget: «arbeidstaker som bare trengs for å utføre et bestemt oppdrag». Dette ble reversert da den rødgrønne regjeringen overtok seinere samme år.
Forståelsen av begrepet har vært behandlet av Høyesterett en rekke ganger. En av de mest prinsipielle dommene var spørsmålet om Norsk Folkehjelp hadde anledning til å ansette mineryddere i Bosnia på midlertidige kontrakter. Høyesterett ga Folkehjelpen medhold i dette.
SAMLESIDE
Mest lest
Debatt
Hvis du er kvinne og jobber i handelen eller i et serviceyrke, kan du fort stå igjen som pensjonstaper. Derfor er kampen om AFP også en likestillingskamp, skriver Cecilie Tvetenstrand. (Illustrasjonsfoto)
AFP er en urettferdig pensjon. Den er også uforutsigbar
Kaptein Frank Langø har jobbet i Sølvtrans i 20 år. Neste år går han av med pensjon. Nå er han med på gruppesøksmålet mot rederiet for at han skal få pensjonen han mener han har krav på. Også Maskinistforbundet deltar i søksmålet.
Jogvan H. Gardar/privat
Sjøfolk kan ha tapt millioner i pensjon. Nå saksøker de rederiet
KJØRTE I POLEN: Oleksandr Klievtsov fra Bakhmut i Ukraina viser frem video av ham selv som kjører buss i Polen høsten 2022.
Erlend Tro Klette
Norge skriker etter bussjåfører. Oleksandr har erfaringen, men nektes jobb
Martin Guttormsen Slørdal
Ny pensjon kan svekke Norges sikkerhet: Fire av ti i Forsvaret vil slutte
Tri Nguyen Dinh / Ronny Øksnes
«Svenskebåten» legges ned: – Vi visste overhodet ingenting
– Nå kommer vi med vårt krav, der vi ivaretar våre medlemmers utfordringer og muligheter, sier forbundsleder Jørn Eggum.
Håvard Sæbø
AFP har skapt storkonflikt mellom LO-forbund. Her er Fellesforbundets løsning
Merethe Solberg er bekymret for at flere ikke vil klare seg gjennom alle krisene med pandemi, dyrtid og rentehevinger.
Erlend Angelo
Renta øker igjen: – Folk går fra den ene krisa til den andre
Statsminister Jonas Gahr Støre og næringsminister Jan Christian Vestre trakk på seg kjeledress og hjelm da de valgte å legge frem regjeringens grønne industriløft på Rosenberg Worley i Stavanger.
Helge Rønning Birkelund
LO-medlemmene flykter fra Ap. Sjekk fallet og hvor de tar veien
Det er kun 1.200 meter mellom bebyggelsen og den nærmeste vindmølla i Havøysund. Likevel har det vært lite protester mot vindparken.
Håvard Sæbø
Oppgitt ordfører: – Man kan jo lure hva staten har tenkt å bruke Finnmark til
OMFATTENDE: NTL NAV har beregnet at når etaten velger delegerte forhandlinger, går det med rundt 51 000 arbeidstimer til dette.
Colourbox.com
Nav sløser bort millioner i lokale forhandlinger, mener tillitsvalgte
Erlend Angelo
Tordis gleder seg fortsatt til å gå på jobb etter 47 år. Her er hemmeligheten
Debatt
Carolines historie er en viktig vekker, skriver Nav-sjefen.
Lise Åserud / NTB. Innfelt: skjermdump av frifagbevegelse.no
Det er umulig for meg å ikke bli berørt av det Caroline forteller
Kronikk
Nav-ansatte har det handlingsrommet de trenger for å kunne gi god og tilpasset hjelp til den enkelte familie. Men det krever svært god kompetanse i sosialt arbeid, skriver Tore Nyseter.
Eirik Dahl Viggen/Privat
Nav svikter barn i fattige familier
Køen ble lang for å sikre seg en pose mat.
Tom Vestreng, Dagsavisen
Krisa øker ved Fattighuset: – Rundt 100 må gå tomhendt hjem
Høyres nestleder Henrik Asheim mener Erna Solberg og Høyre ikke holdt tilbake informasjon om Sindre Finnes aksjehandler til etter valget.
Arkivfoto: Leif Martin Kirknes
Høyre: – Skjønte at dette kunne være løgn først på fredag
Kompetansen som skal til for å bygge skip kan forsvinne på norske verft dersom ikke utviklingen snur. Nå vil tillitsvalgte ha en ny giv for bransjen.
Erlend Angelo, Magasinet for fagorganiserte
– Hvis vi fortsatt skal bygge skip i Norge, må noe skje, advarer tillitsvalgte
FANT TONEN: Mia Mari ble den vennen May Liz trengte for å føle seg trygg da hun skulle sone dommen på Ravneberget. De bruker mye av dagne på å snakke og henge sammen.
Brian Cliff Olguin
– Man har tenkt at det er så få kvinner i fengsel, så de har blitt glemt
– Vi kan ikke forby noen å filme, og det er heller ikke ulovlig å gjøre det – det er hendelser som skjer på offentlige plasser. Jeg ber bare om arbeidsrom, sier vekteren Stefan.
Jan-Erik Østlie
Stefan blir ofte omringet og filmet når han gjør jobben sin. Frykten er å bli hengt ut
Jøran Grønstad
Erling Braut Haaland er første fotballspiller på lista over Norges rikeste
LO og NHO har sammen utredet en «reformert AFP», og LO ønsker at denne skal bli del av et samordnet tariffoppgjør til våren. Men innad i LO har det vært svært ulike syn på forslagene som er lagt fram - og nå begynner tiden å renne ut.
Tormod Ytrehus