Bjørnar Moxnes, Rødt.
Ole Palmstrøm
Rødt og MDG på vippen i ny måling
Én uke etter at Ap-leder Jonas Gahr Støre avviste samarbeid med Rødt og MDG, viser en måling at en rødgrønn regjering kan måtte søke støtte fra ett av partiene.
Målingen er utført av Norfakta på oppdrag fra Nationen og Klassekampen. Den viser at Høyre gjør et byks på 3,2 prosentpoeng og får en oppslutning på 26,1 prosent. Samtidig går Arbeiderpartiet tilbake med 0,3 prosentpoeng til 31,9 prosent. Et Venstre under sperregrensen med 3,1 prosent (-0,2) gjør imidlertid at det borgerlige flertallet ryker.
Dersom valgresultatet blir som i målingen, vil en regjering bestående av Ap, SV og Sp få 84 mandater. Dermed kan de måtte søke støtte fra Rødt eller MDG, som begge får ett mandat hver på målingen. En slik samarbeidsregjering avviste Ap-lederen blankt i et intervju med VG i forrige uke.
Alternativt kan Arbeiderpartiet vende seg mot KrF eller Venstre, noe Støre nevnte som mer naturlig.
– Jeg vil finne det naturlig å ha samtaler med Senterpartiet, SV, Kristelig Folkeparti og Venstre for å avklare deres syn på saker og eventuelt regjeringssamarbeid, sa Støre.
• Disse yrkene får trene i arbeidstiden
KrF frykter Rødt og SV
Åpningen for å samarbeide med Venstre har fått LO til å se rødt, og LO-leder Hans-Christian Gabrielsen har sagt at et slikt samarbeid er uaktuelt.
KrF går i likhet med Venstre til valg på en Høyre-sentrum-regjering, og KrF-nestleder Kjell Ingolf Ropstad sier at de jobber dag og natt for å sikre et fortsatt borgerlig flertall.
– Det vil være veldig kritisk for landet at Rødt og SV skal påvirke verdipolitikken. Vi skal jobbe det vi kan for å løfte oss. Det er ikke mye som skal til før vi klarer å få et flertall, sier han til Nationen.
– Hyggelig for Høyre
Statsminister Erna Solberg (H) mener målingen viser at velgerne ikke roper etter Aps politikk.
– Dette er en hyggelig måling for Høyre og gir en god inspirasjon i starten av valgkampen for alle i partiet, sier hun.
I målingen får Senterpartiet en oppslutning på 9,5 prosent, en tilbakegang på 0,2 prosentpoeng fra forrige måling. SV får 4,6 prosent, det samme som forrige måned. Frp går tilbake med 0,9 prosentpoeng og får en oppslutning på 13,8 prosent. KrF får 4,7 prosent (-0,5), MDG 2,1 (-1,8) og Rødt 1,8 (0). Andre partier får 2,5 prosent (+0,8).
Feilmarginen på målingen er inntil 3,1 prosent og størst for de store partiene.
(©NTB)
• Følg oss på Facebook
Mest lest
I lønnsoppgjøret skal de største tilleggene gis til de som har lavest lønn, ifølge LO.
colourbox.com
Om lønna di er lav nok, kan du vente deg ekstra penger
Erfarne butikkansatte som Nadine Tomi får 15.600 kroner mer i året fra 1. februar.
Brian Cliff Olguin
Kraftig lønnshopp for butikkansatte FØR lønnsoppgjøret
Colourbox.com
36.000 pensjonister taper tusenvis av kroner: – Det holder bare ikke
I 20 av de 295 yrkene som er med i statistikken tjener kvinner mer enn menn.
Brian Cliff Olguin
I disse yrkene tjener kvinner mer enn menn
Bredtveit fengsel ble nok en gang åsted for selvmord sist helg.
Eirik Dahl Viggen
Fengselsbetjent etter selvmord på Bredtveit: – Dette er traumatisk
Hugo Lorentsen, som har jobbet i Drytech i 17 år, anbefaler mest husets kylling i karri. Maten pakkes for hånd og alt er nøye sjekket.
Erlend Angelo
«Magisk» norsk mat har mettet soldater og turgåere i tre tiår
Roy Ervin Solstad
Nytt forslag kan få fire av fem turbussjåfører til å slutte
USIKRE TIDER: Martin Rask, Anne Sofie Ovesen, Hans-Petter Løksti, Inger Berit Ludvigsen, Eirik Føre, Martin Andreassen, Titajoa Kaeeyoo, Terje Olsen, Rita Jakobsen og Inger Andreassen håper de som ønsker å fortsette i Posten, får tilbud om ny jobb.
Alf Ragnar Olsen
Bodø-terminalen har skrumpet inn fra 80 til 13 årsverk på to år
LO-leder Peggy Hessen Følsvik.
Jan-Erik Østlie
Se hvem som skal forhandle om din nye lønn
Det danske lønnsoppgjøret i 2023 ble godt for arbeiderne. (Arkivfoto).
Colourbox
Så mye øker lønna til danskene – mer enn LO ser for seg i Norge
– Det er synd at vi måtte ut i media for at de skulle bestemme seg for å gjennomføre et tilsyn, sier Joakim Johnsen.
Brian Cliff Olguin
Sjefen trakasserte Joakim og kollegaene i fylla: Nå ser Arbeidstilsynet på saken
– Norge er ikke vaksinert mot splittelse. Vi kan ikke ta demokratiet og våre verdier for gitt, sier kvinnen som nesten ble drept for det hun tror på. Terroristen på Utøya skjøt Libak i hendene, i kjeven og i brystet.
Hanna Skotheim
Som AUF-leder talte Ina Ap-ledelsen midt imot. Nå er det krise i partiet
Selv om drikkevannsnettet er nedslitt og lekker som en sil, gjøres det nesten ingenting med problemet. Ingen mål for å redde drikkevannet er nådd siden 2014.
Bjørn A. Grimstad
Drikkevannet lekker – du kan få gigantregningen
«Mrs. Chatterjee vs. Norway» har premiere 17. mars. Bufdir forbereder seg på debatten
Skjermdump
Bollywood-film om norsk barnevernssak drar fagfolk til kinoen
Kommentar
Det er på tide å få tilbake mer åpne skattelister, skriver Kjell Werner.
Berit Roald / NTB
«Åpne skattelister er viktig for tilliten i samfunnet»
De to barnehagene ble drevet henholdsvis i andre etasje på bygningen til venstre og over garasjen til høyre. Leieforholdene ble avsluttet for over et år siden. Huseieren, som fortsatt benytter huset som bolig og også gjorde det i utleieperioden, har ikke fått kritikk i forbindelse med saken.
Bjørn A. Grimstad
Stengte «uforsvarlige» barnehager – eieren tjente millioner
Geir Ove Kulseth fikk ni stemmer flere enn motkandidat Eystein Garberg.
Leif Martin Kirknes
Geir Ove Kulseth vant en uhyre jevn lederkamp i EL og IT Forbundet
Industriarbeiderne gikk fra næringsområdet samlet og videre til et torgmøte i Raufoss sentrum.
Fellesforbundet avd. 23
500 streika mot høye strømpriser på Raufoss
Et lønnstillegg på 3.000 euro for de tyske postansatte ble oppnådd i tolvte time, etter at de DHL-ansatte organisert i fagforbundet Verdi hadde signalisert stor streikevilje og stort engasjement.
DHL
Lønnsfest for tyske postansatte – eierne blar opp for å avverge streik
Hovedtillitsvalgt for SL, Svein Olav Farstad (til venstre) og verneombud Stig Rune Lothe er begge selv lærere ved Eid ungdomsskole. Nå ber de på nytt om at basestasjonen med tre mobilantenner på taket til skolen blir fjernet.
Anders Tøsse