Gruvedrift
Staten tar over Fensfeltet: – Kan gi Norge en nøkkelrolle
Ap-politiker mener en statlig plan for Fensfeltet er viktig for hele Europa.
Sven Dahlgren
Saken oppsummert
helge@lomedia.no
Fensfeltet i Nome kommune i Telemark har Europas største forekomst av sjeldne jordarter.
Mineralene som finnes her, trengs blant annet i mobiltelefoner og batterier.
Onsdag ble det kjent at det skal lages en statlig reguleringsplan for mineralforekomstene på Fensfeltet. Det skjer etter et vedtak i kommunestyret tirsdag.
– Regjeringens beslutning om en statlig plan for Fensfeltet er både riktig og nødvendig, sier lederen for næringskomiteen på Stortinget, Rune Støstad (Ap), til FriFagbevegelse.
Han mener dette kan gi Norge en nøkkelrolle i forhold til Europas tilgang på kritiske mineraler.
– Dette er helt avgjørende for å lykkes med Fensfeltet og samtidig skape nye arbeidsplasser og industri i Telemark, legger han til.
Spennende industri
Lederen av næringskomiteen på Stortinget var nylig på besøk i Nome kommune, et sted med en sterk og stolt industrihistorie.
– Jeg er trygg på at dette er et sted for å starte en ny og spennende industri som er viktig for hele Europa, mener han.
Rundt 70 prosent av verdens sjeldne jordarter kommer i dag fra Kina. USA har på sin side intensivert arbeidet for å sikre egen tilgang på disse viktige råvarene.
– Den statlige planen gir oss kraft og tempo til å sikre både verdiskaping, forsyningssikkerhet og strategisk uavhengighet for Norge og Europa, mener Støstad.
Leder av næringskomiteen på Stortinget, Rune Støstad, mener det er helt avgjørende at staten tar over ansvaret for de viktige jordartene i Fensfeltet.
Leif Martin Kirknes
Han og kollegene på Stortinget har hatt en tett og god dialog med fagbevegelsen om Fensfeltet. Støstad mener det er viktig også framover.
– En aktiv stat som jobber sammen med både fagbevegelsen og private aktører er helt avgjørende for å få realisert planene for Fensfeltet, sier Rune Støstad.
Han mener Nome kommune fortjener stor anerkjennelse for det solide arbeidet som er gjort så langt.
– De har lagt et viktig grunnlag for et prosjekt av europeisk betydning, og vist hvordan lokal forankring og bred involvering styrker utviklingen av store industrisatsinger, legger han til.
– Ikke rigget for dette
Forbundssekretær i Arbeidsmandsforbundet, Frank Toks, har fulgt prosessen rundt Fensfeltet i mange år. Han mener det er helt avgjørende og fornuftig at staten overtar ansvaret for feltet.
– Sjeldne jordarter er så viktig på mange utrolige områder. Spesielt i forhold til forsyningssikkerheten. Derfor er det viktig at politikerne nå kan prioritere denne saken. Nome er en liten kommune, og ikke rigget for så store oppgaver. Derfor er det så viktig at staten overtar, sier han til FriFagbevegelse.
Forbundssekretær i Arbeidsmandsforbundet, Frank Toks, mener det er avgjørende at staten tar over ansvaret for Fensfeltet.
Leif Martin Kirknes
Han er klar over at kommunen nå mister innsigelsesrett i forhold til prosjektet, men han mener mye allerede er gjort i den sammenheng, og at staten vil bygge videre på det arbeidet.
– Helt avhengige
LO-leder Kine Asper Vistnes uttrykker også stor glede over at staten tar over ansvaret for Fensfeltet.
– Det haster med å komme i gang med utvinning, og staten må spille en viktig rolle, sier LO-leder Kine Asper Vistnes til FriFagbevegelse.
LO-lederen minner om at verden er helt avhengig av sjeldne jordarter, blant annet for å kunne produsere alle former for elektronikk.
– Det har stor strategisk og sikkerhetspolitisk betydning for Europa at Norge kan bidra med en stabil forsyning av sjeldne jordarter til vårt hjemmemarked. Fensfeltet er den største forekomsten i Europa, sier Vistnes.
LO-lederen besøkte selv Fensfeltet og Nome kommune i januar i år, og fikk en orientering om arbeidet som pågår for å realisere prosjektet.
Hennes inntrykk er at gruveprosjektet har god lokal forankring, og vil ha støtte blant lokalbefolkninga forutsatt at eventuelle ulemper håndteres på en god måte.
– Derfor er det viktig at det finner sted en planprosess, selv om den nå blir statlig, og at kommunen tas med på råd underveis, sier hun.
Vil ha statlig mineralselskap
Høyre og FrP har uttrykt støtte til at staten overtar planansvaret.
Også Senterpartiet og Rødt er positive, men ønsker samtidig at det opprettes et statlig mineralselskap.
– Arbeiderpartiet ser ut til å ha glemt noe av den suksessen bak Norge. I starten av oljeeventyret opprettet vi et statlig selskap. Det samme bør vi gjøre med mineraler nå, sier næringspolitisk talsperson Geir Pollestad (Sp) til NTB.
Også LO vil ha et statlig mineralselskap som kan gi risikoavlastning for mineralnæringen.
– Samtidig må vi sikre at fellesskapet får sin del av inntektene fra gruvedriften, sier LO-lederen.
Nå: 0 stillingsannonser

