JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
SAMTALE: Partisekretær Kjersti Stenseng (Ap) møtte NTLer Bjørn Ove Hersdal fra NTL Skatt  og andre tilitsvalgte på Sørmarka i dag.

SAMTALE: Partisekretær Kjersti Stenseng (Ap) møtte NTLer Bjørn Ove Hersdal fra NTL Skatt og andre tilitsvalgte på Sørmarka i dag.

Nina Hanssen

Stenseng: – Nå maler vi landet rødt

– Takk for det gode fagligpolitiske samarbeidet som har ført til at vi fikk et historisk valg i høst. Men vi kan ikke hvile, sa Arbeiderpartiets partisekretær Kjersti Stenseng på LO Stats landskonferanse.25.09.2015
13:06
28.09.2015 14:13

nina.hanssen@lomedia.no

SØRMARKA: Kjersti Stenseng ble avbrutt med applaus flere ganger da hun oppsummerte valgresultatet i landet.

– Nå maler vi landet rødt. Vi har allerede fått mange ordførere, som var et klart mål for oss, og hver dag tikker det inn nye resultater der vi har tatt over makten i kommuner. Det er veldig moro. Særlig er vi glad i at 3 av de fire største byene nå er gått fra blå til rød, sa hun.

Men hun sa samtidig at ingen kan hvile.

– Arbeidet mot valget i 2017 har allerede startet. Det er vi som har folkets tillit, sa hun selvsikkert.

Les også: «Motvind fra alle kanter» med blå-blå regjering

Bekymret for sofasliterne

Samtidig som hun var fornøyd med resultatene, så er det ting som bekymrer Kjersti Stenseng.

– Det som skal bekymre oss alle, uavhengig av parti, er den lave valgdeltakelsen i år. At kun 59,4 prosent av befolkningen benytter seg av stemmeretten er vår felles utfordring fram til stortingsvalget, sa hun.

For å få opp valgdeltakelsen mener hun det trengt et samarbeid både på tvers av partier men også et fagligpolitisk samarbeid.

Frivillige er viktig

– Vi må få til en bred valgkamp slik jeg har sett under årets valgkamp flere steder. Jeg tror det gode resultatet kan tilskrives det gode frivillige og grasrotarbeidet som mange mennesker har lagt ned, sa hun og trakk spesielt frem den gode valgkampen som ble lagt ned i Bergen.

– Noen tror at seieren i Bergen skyldes rot på borgerlig side, men det handler ikke om det. Det er ingen gangbar analyse. Dette handler om at over 420 frivillige sto på døgnet rundt i valgkampen og jobbet hardt for å få et skifte. Det var en bred mobilisering av folk. Våre folk var tydelig på våre verdier men var åpen og søkte dialog med andre partier. Det er bra. Nå gjelder det at vi tar vare på alle som har bidratt og sørger for at de holder engasjementet oppe og gir de mulighet til å utforme vår nye politiske plattform foran stortingsvalget i 2017. Med 49 510 stemmer for partiet i Bergen så puster de Trondheim i nakken, sa hun.

Partisekretæren var strålende fornøyd med at det Erna Solberg kalte «et blått belte på Vestlandet» nå er farget rødt.

– De blå er nesten borte. Det er flott å se politiske kart over Vestlandet nå. Og vi ser at der det har vært godt fagligpolitisk samarbeid er det godt resultat, sa hun.

Samarbeid

Partisekretæren er helt tydelig på at Arbeiderpartiet vil samarbeide tett også med fagbevegelsen framover når den nye politikken skal stakes ut. Særlig vil hun ha innspill til arbeidslivspolitikk og klimapolitikken.

– Vi fikk litt drahjelp fra den borgerlige regjeringen som svekker arbeidstakernes rettigheter, kjemper fram søndagsåpne butikker og vil ha større skattelettter. Valget viser at dette ikke er i trå med hva folk vil ha. Jeg har av og til lurt på hvem det er regjeringen lytter på, sa hun.

– Vi vet godt hvem vi er på lagt med foran valget i 2017 og 2019 og hvem vi skal feire seieren med. Vi skal lytte og samarbeide med dere i fagbevegelsen. Vi har nå fått tillit i landets kommuner og fylker og nå må vi også ta ansvar og levere på det vi har sagt, sier hun.

Og minnet også om at lokalpolitikerne skal bruke sin nye arbeidsgiverrolle i kommunene på en god måte, og skal ansette flere og ta inn flere lærlinger.

– Vi skal si nei til konkurranseutsetting og privatisering av offentlig sektor, vi skal si nei til den nye arbeidsmiljøloven og ja til trepartssamarbeidet og vi skal lage en ny arbeidslivspolitikk sammen med fagbevegelsen, sa hun, og la til hun ikke støttet den nye jernbanereformen.

Det var det mange som likte å høre.

Landskonferansen 2015

• konferanse for fylkeskartellene i LO Stat

• setter aktuelle tema på dagsorden og diskuterer felles problemstillinger og løsninger

• 23.–25. september på Sørmarka

25.09.2015
13:06
28.09.2015 14:13

Landskonferansen 2015

• konferanse for fylkeskartellene i LO Stat

• setter aktuelle tema på dagsorden og diskuterer felles problemstillinger og løsninger

• 23.–25. september på Sørmarka
Mest lest

TILSETTE HAR RETT PÅ TIPSEN: Tips er ei gåve som tilsette har eit rettskrav på, og som er eigendommen til tilsette. Det meiner LO-advokatane Håkon Angell og Fredrik Wildhagen som representerer dei tilsette på Hotel Bristol i Oslo og Fellesforbundet.

TILSETTE HAR RETT PÅ TIPSEN: Tips er ei gåve som tilsette har eit rettskrav på, og som er eigendommen til tilsette. Det meiner LO-advokatane Håkon Angell og Fredrik Wildhagen som representerer dei tilsette på Hotel Bristol i Oslo og Fellesforbundet.

Tormod Ytrehus

Tilsette blir trekt i tips. No har dei saksøkt arbeidsgivaren

Hadde Erna Solberg vært statsminister, hadde hun sørget for å gjeninnføre «karensåret» for syke og skadde som lever av arbeidsavklaringspenger (AAP). Karensåret betyr ett år uten penger, selv om man ikke er ferdig avklart i verken Nav eller helsevesen. Etter ett år kan man søke på nytt om AAP.

Hadde Erna Solberg vært statsminister, hadde hun sørget for å gjeninnføre «karensåret» for syke og skadde som lever av arbeidsavklaringspenger (AAP). Karensåret betyr ett år uten penger, selv om man ikke er ferdig avklart i verken Nav eller helsevesen. Etter ett år kan man søke på nytt om AAP.

Jan-Erik Østlie

Erna vil gjeninnføre året uten penger for folk på AAP

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Tormod Ytrehus

Oksana ba om svar fra Støre: – Jeg tror ikke dere forstår hvor tøft vi har det

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

Leif Martin Kirknes

Butikkansatte jubler over lovendring: Nå skal heltid være normen

Statsminister Jonas Gahr Støre (t.v.) inviterer LO og de andre partene i arbeidslivet til møte om nytt utvalg. Her fra møte med LO i samarbeidskomiteen.

Statsminister Jonas Gahr Støre (t.v.) inviterer LO og de andre partene i arbeidslivet til møte om nytt utvalg. Her fra møte med LO i samarbeidskomiteen.

Martin Guttormsen Slørdal

Støre kaller inn til toppmøte for å dempe prisene og renta

FRA RØD TIL BLÅ Elektriker-sjef Glenn Hjelkerud er Arbeiderparti-mann i hjertet, men forteller at han nå ikke lenger vil stemme Ap.

FRA RØD TIL BLÅ Elektriker-sjef Glenn Hjelkerud er Arbeiderparti-mann i hjertet, men forteller at han nå ikke lenger vil stemme Ap.

Knut Viggen

Elektriker-sjef Glenn fikk nok. Nå har Ap-mannen skiftet side

Endre Sæther har fri annenhver fredag og mandag. Det er synonymt med langhelg på hytta.

Endre Sæther har fri annenhver fredag og mandag. Det er synonymt med langhelg på hytta.

Leif Martin Kirknes

Endre (63) jobber 80 prosent og får 90 prosent av lønna

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

NTB/Ole Berg-Rusten, Torstein Bøe

Raser over Frp-kutt: – Et målrettet angrep mot de som har minst

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Jan-Erik Østlie

Nav avviser Høyres påstand om arbeidsavklaringspenger

PÅ JOBB: Cosmin er tilbake på jobb, og er svært fornøyd med Høyesterettsdommen.

PÅ JOBB: Cosmin er tilbake på jobb, og er svært fornøyd med Høyesterettsdommen.

Sissel M. Rasmussen

Cosmin ble utvist av landet etter han tok en søppelsekk. Så vant han i Høyesterett

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Colourbox

Du kan få baksmell hvis sjefen ikke betaler riktig skatt for deg. Dette må du sjekke

Ole Palmstrøm

FHI-direktøren slår alarm: – Ekstremt risiko for at vi ikke klarer jobben vi er satt til å gjøre

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

Ole Palmstrøm

Voldshendelse på LO-konferanse er politianmeldt

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Sissel M. Rasmussen

Kutt i tannhelsa: – Høyre gjør hullet i velferden enda større

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

Ole Palmstrøm

Tillitsvalgte bekymret for Aps utvikling

Kommentar

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Ole Palmstrøm

«Litt mer ydmykhet hadde nok vært på sin plass, Støre»

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

Martin Guttormsen Slørdal

Nå kommer lovendringen som styrker ansattes rett til heltidsstillinger

Kommentar

Vi står overfor en mild versjon av Høyre. La dere ikke bli lurt, skriver Kjell Werner.

Vi står overfor en mild versjon av Høyre. La dere ikke bli lurt, skriver Kjell Werner.

Herman Bjørnson Hagen

«Ikke la dere bli lurt av Høyre»

Eirik Dahl Viggen

Regjeringen vil fjerne fast støtte til Pårørendesenteret: – Jobben min er i fare

Kommentar

Å være rik er forjævlig. Hvorfor ikke bare betale skatten med glede og gi de ansatte en lønn å leve av i stedet? skriver Lars West Johnsen.

Å være rik er forjævlig. Hvorfor ikke bare betale skatten med glede og gi de ansatte en lønn å leve av i stedet? skriver Lars West Johnsen.

Colourbox

«For hvert år som går blir det bare verre og verre å være rik i Norge»


Flere saker