JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Fra LO Stats ungdomskonferanse på Klækken: Touraj Keshtkar (Tooji ) og forbundssekretær i NTL, Eddie Ingebrigtsen

Fra LO Stats ungdomskonferanse på Klækken: Touraj Keshtkar (Tooji ) og forbundssekretær i NTL, Eddie Ingebrigtsen

Nina Hanssen

Tooji maner til kamp mot diskriminering i arbeidslivet

Artisten Tooji trollbandt salen da han snakket om likestilling og diskriminering i arbeidslivet på LO Stats student- og ungdomskonferanse denne uka.01.10.2015
14:18
02.10.2015 07:53

nina.hanssen@lomedia.no

Norsk Tjenestemannslags Eddie Ingebrigtsen var både glad og stolt da han kunne introdusere den norske sangeren, barnevernspedagogen, programlederen og barnebokforfatteren Tooji på scenen på LO Stats student- og ungdomskonferanse onsdag kveld.

De fleste husker han kanskje for den gangen han representerte Norge under Melodi Grand Prix finalen i Aserbajsdsjan i 2012 med låta «Stay». Men det er nok kampanjen «The father project» og videobloggen han lagde for å sette fokus på diskriminering mot homofile, som har gjort mest inntrykk på Ingebrigtsen og de rundt 40 ungdommene som er samlet på Klækken hotell denne uka.

For det er ingen tvil: diskriminering av homofile og lesbiske skjer fortsatt i arbeidslivet - og ellers i samfunnet i Norge anno 2015.

Åpning for diskrimering

Som Ingebrigtsen påpekte i sin samtale, finnes det til og med åpning for å diskriminere i kapittel 13 i arbeidsmiljøloven (AML), og han utfordret Tooji til å komme med løsninger til hvordan man skal jobbe med dette, selv om det helt klart står i diskrimineringsloven at det er helt uakseptabelt å diskriminere.

I dialogen som fulgte etter samtalen med Tooji, var det flere som tok tak i dette.

– Vi kan ikke akseptere at det finnes hjemmel for diskriminering i arbeidsmiljøloven. Som engasjert tillitsvalgt og LO-medlem, ser jeg på det som en plikt å engasjere seg politisk. Det er slik vi i fagbevegelsen har vunnet store og små seire, påpekte Klaus Lintho fra Norsk fengsels og friomsorgsforbund (NFF).

Selv skal han dra rett fra konferansen og hjem til Sarpsborg Ap med et forslag om å fjerne reservasjonen fra forbudet mot diskriminering i AML.

Og det var flere i salen som nikket. Toojis historie og kamp gjorde folk i salen opprørt.

– Du er ikke alene. Vi er mange som støtter deg her, sa Eddie Ingebrigsen, som berømmer artisten for å våge å ta denne kampen på vegne av mange som føler seg diskriminert.

På spørsmål om han angrer på den sterke filmen han lagd, der blant annet to menn har sex i en kirke, er han klar:

– Jeg ville gjort det samme igjen. Jeg er klar over at dette er sterke virkemidler og at noen kanskje reagerer, men for meg er budskapet viktig å få fram. Altfor mange unge i dag blir diskriminert og selvmordsstatistikken blant homofile er høy. Dette er viktig å gjøre noe med, sa han.

Og la til at han er glad for at Åpen folkekirke vant kirkevalget, slik at kirken i fremtiden vil være mer åpen og inkluderende.

Holdningsendring må til

Etter møtet med LO Stat-ungdommen, møter vi en glad Tooji. Han føler seg inkludert sammen med de engasjerte ungdommene.

– Jeg synes dette var et utrolig hyggelig arrangement å bli invitert til. Ofte setter jo media et tabloid syn og gir bare fragmenterte bilder av hva dette handler om. Her kunne jeg få prate om det som var viktig - til et publikum som forstår. Det var en god dialog, sier han.

Tooji er glad for støtten ungdommene kom med. Mange kom bort til han etterpå og sa de var inspirert og motivert til å jobbe mer med dette. For Tooji, som opprinnelig kommer fra Iran, var det ikke et lett valg å stå fram som homofil i sommer, men han ønsket å gjøre dette fordi han så at han selv kunne være et forbilde for mange som sliter.

– Jeg aksepterer ikke diskriminering. Det bør ingen gjøre, sa han.

Tooji sier at det var et bevisst valg å lage videoen i en kirke.

– Jeg har vokst opp i Norge med kristne verdier og jeg visste at filmen ville provosere, men noen ganger trenger folk sterke virkemidler. Det var viktig og riktig å provosere, sier han.

Viktige ungdommer

Det var lett å takke ja til å delta på LO Stat-konferansen for Tooji. Han mener LO har en viktig rolle.

– Disse unge menneskene har også mye innflytelse, så det var flott å kunne ha denne samtalen, sa han.

Til folk i fagbevegelsen har han følgende råd til hvordan man skal jobbe imot diskriminering:

– Det handler om å bli bevisst på de holdningene som er rundt deg på arbeidsplassen. Der møter du ikke de mest ekstreme. Det er ytterst få nordmenn som går rundt og sier “jævla homo”. Det vi skal bekjempe, er de subtile holdningene som er litt mer vanskelig å fange opp. Snakk med folk og se hvor landet ligger og ta samtalen derifra. Ofte handler det om uvitenhet. Folk vil ikke fortelle om sine personlige holdninger. Bare dra litt utenfor Oslo og storbyen, så merker man at det er helt andre holdninger som regjererer. Bytt ut ordet «homofil» og putt inn ordet «hudfarge», så skjønner flere hva det handler om. Det er den samme kampen vi kjemper nå, som ble kjempet for 30-40 år siden om hudfarge - og tidligere om diskriminering av kvinner. Folk ser kanskje ikke disse mønstrene. Men det handler om det samme, sier han.

Dette er bakrgunnen for at Tooji har valgt tydelige og sterke virkemidler. Han er lei av saktegående fart og vil ikke se flere ungdommer bli mobbet, trakassert og flere selvmord.

– Dette kan vi ikke ta lett på, sa han og fikk applaus fra LO-ungdommene.

Flere saker fra konferansen:

LO Stats unge er opptatt av pensjon

LO Stats student- og ungdomskonferanse:

Klækken hotell ved Hønefoss

30. september - 2. oktober

Se programmet for konferansen (PDF)

01.10.2015
14:18
02.10.2015 07:53

LO Stats student- og ungdomskonferanse:

Klækken hotell ved Hønefoss

30. september - 2. oktober

Se programmet for konferansen (PDF)
Mest lest

Hadde Erna Solberg vært statsminister, hadde hun sørget for å gjeninnføre «karensåret» for syke og skadde som lever av arbeidsavklaringspenger (AAP). Karensåret betyr ett år uten penger, selv om man ikke er ferdig avklart i verken Nav eller helsevesen. Etter ett år kan man søke på nytt om AAP.

Hadde Erna Solberg vært statsminister, hadde hun sørget for å gjeninnføre «karensåret» for syke og skadde som lever av arbeidsavklaringspenger (AAP). Karensåret betyr ett år uten penger, selv om man ikke er ferdig avklart i verken Nav eller helsevesen. Etter ett år kan man søke på nytt om AAP.

Jan-Erik Østlie

Erna vil gjeninnføre året uten penger for folk på AAP

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Tormod Ytrehus

Oksana ba om svar fra Støre: – Jeg tror ikke dere forstår hvor tøft vi har det

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

Leif Martin Kirknes

Butikkansatte jubler over lovendring: Nå skal heltid være normen

FRA RØD TIL BLÅ Elektriker-sjef Glenn Hjelkerud er Arbeiderparti-mann i hjertet, men forteller at han nå ikke lenger vil stemme Ap.

FRA RØD TIL BLÅ Elektriker-sjef Glenn Hjelkerud er Arbeiderparti-mann i hjertet, men forteller at han nå ikke lenger vil stemme Ap.

Knut Viggen

Elektriker-sjef Glenn fikk nok. Nå har Ap-mannen skiftet side

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

NTB/Ole Berg-Rusten, Torstein Bøe

Raser over Frp-kutt: – Et målrettet angrep mot de som har minst

PÅ JOBB: Cosmin er tilbake på jobb, og er svært fornøyd med Høyesterettsdommen.

PÅ JOBB: Cosmin er tilbake på jobb, og er svært fornøyd med Høyesterettsdommen.

Sissel M. Rasmussen

Cosmin ble utvist av landet etter han tok en søppelsekk. Så vant han i Høyesterett

NOMINERT: Styreleder Gina Rinehart i gruveselskapet Hancock Prospecting,  administrerende direktør Peter Hebblethwaite i det britiske rederiet P&O Ferries og styreleder Jeff Bezos i Amazon var alle nominert til årets versting pris i regi av ITUC - internasjonal fagbevegelse.

NOMINERT: Styreleder Gina Rinehart i gruveselskapet Hancock Prospecting, administrerende direktør Peter Hebblethwaite i det britiske rederiet P&O Ferries og styreleder Jeff Bezos i Amazon var alle nominert til årets versting pris i regi av ITUC - internasjonal fagbevegelse.

www.dfat.gov.au /House of Commons (Pa Photos / NTB)/ Wikimedia Commons

Dette er verdens verste sjef. Se kåringen

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Jan-Erik Østlie

Nav avviser Høyres påstand om arbeidsavklaringspenger

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Colourbox

Du kan få baksmell hvis sjefen ikke betaler riktig skatt for deg. Dette må du sjekke

Ole Palmstrøm

FHI-direktøren slår alarm: – Ekstremt risiko for at vi ikke klarer jobben vi er satt til å gjøre

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

Ole Palmstrøm

Voldshendelse på LO-konferanse er politianmeldt

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Sissel M. Rasmussen

Kutt i tannhelsa: – Høyre gjør hullet i velferden enda større

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

Ole Palmstrøm

Tillitsvalgte bekymret for Aps utvikling

Kommentar

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Ole Palmstrøm

«Litt mer ydmykhet hadde nok vært på sin plass, Støre»

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

Martin Guttormsen Slørdal

Nå kommer lovendringen som styrker ansattes rett til heltidsstillinger

Per Flakstad

Anngunn prøvde å skjule at hun var syk. Helt til naboen trodde hun hadde forlatt mann og barn

Kommentar

Vi står overfor en mild versjon av Høyre. La dere ikke bli lurt, skriver Kjell Werner.

Vi står overfor en mild versjon av Høyre. La dere ikke bli lurt, skriver Kjell Werner.

Herman Bjørnson Hagen

«Ikke la dere bli lurt av Høyre»

Kommentar

Sparegrisen vil være tom om 10-15 år hvis Frp fortsetter på samme galeien, skriver Kjell Werner.

Sparegrisen vil være tom om 10-15 år hvis Frp fortsetter på samme galeien, skriver Kjell Werner.

Leif Martin Kirknes

«Frp tar fra framtidige pensjonister»

Kommentar

Å være rik er forjævlig. Hvorfor ikke bare betale skatten med glede og gi de ansatte en lønn å leve av i stedet? skriver Lars West Johnsen.

Å være rik er forjævlig. Hvorfor ikke bare betale skatten med glede og gi de ansatte en lønn å leve av i stedet? skriver Lars West Johnsen.

Colourbox

«For hvert år som går blir det bare verre og verre å være rik i Norge»

Hundrevis av arbeidere fra kystbedrifter hadde møtt opp foran Stortinget, for å protestere mot regjeringens forslag om grunnrenteskatt for oppdrettsnæringen.

Hundrevis av arbeidere fra kystbedrifter hadde møtt opp foran Stortinget, for å protestere mot regjeringens forslag om grunnrenteskatt for oppdrettsnæringen.

Tormod Ytrehus

Flere hundre demonstrerte mot lakseskatt: – Ser dere ikke galskapen i dette?


Flere saker