Ny regjeringsplan:
Vil komme LO i møte om yrkesskader
Arbeidsminister Kjersti Stenseng lover å svare på bekymringene til LO når lovverket for yrkesskader skal endres.
Kkjersti Stenseng er arbeids- og inkluderingsminister og la denne uka fram en plan for arbeidslivspolitikken.
Leif Martin Kirknes
Saken oppsummert
helge@lomedia.no
Mandag presenterte Ap-regjeringen sin nye handlingsplan. For arbeidsminister Kjersti Stenseng ligger det fem tydelig mål for arbeidet.
LO har tidligere gått hardt ut mot regjeringens plan på et av de prioriterte områdene – nye yrkesskaderegler. LO-nestleder Henriette Jevnaker har blant annet bedt regjeringen restarte hele prosessen. Hun har hevdet at forslaget heller svekker enn styrker arbeidsfolks rettigheter.
Stortinget har bedt om at begrepet «arbeidsulykke» skal få en ny definisjon i loven, slik at ansatte i yrker med stor skaderisiko ikke skal ha dårligere vern enn andre arbeidstakere.
Regjeringen har sendt et nytt lovforslag ut på høring, der selve begrepet arbeidsulykke defineres på en ny måte.
LO er kritiske til forslaget, blant annet fordi fysiske og psykiske skader som oppstår over tid, er ikke med.
– Dagens regelverk er for stramt. Det vi ser som reelle yrkesskader blir ikke vurdert som det. Dette er en utrolig viktig ordning. Du skal klare å leve selv om du skader deg på jobb, sier LO-leder Kine Asper Vistnes til FriFagbevegelse.
Fredag forrige uke møtte hun arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng til et telefonmøte med FriFagbevegelse. Der ble hun litt beroliget.
– For oss er det viktig å få yrkesskadebegrepet til å favne bredt nok til å ivareta rettighetene til arbeidstakerne. Også ifølge påkjenninger og belastninger, sine Kine Asper Vistnes.
Vil komme i møte
Nå vil altså arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng (Ap) komme LO-lederen i møte.
– Endringene er en utvidelse av rettighetene – ikke en innstramming. Vi skal følge opp dette. Det er et stort behov for å modernisere regelverket opp mot dagens arbeidsliv, ikke minst i forhold til likestillingsperspektivet. Alle de som jobber i kvinnedominerte yrker, hvor vi vet det er tøff belastning, skal ivaretas i dette regelverket, sier Kjersti Stenseng til FriFagbevegelse.
Stridens kjerne handler om begrepene arbeidsulykke og yrkesskade. I dag er det slik at det skal være usedvanlighet i det som skjer.
Et år på seg
I det nye regelverket skal det dekkes hvis du har en faktisk risiko i yrket.
En prolaps i ryggen fordi du løfter tungt skal kunne dekkes. Det er en viktig presisering, sier Kjersti Stenseng.
Hun har fortsatt som ambisjon at de nye yrkesskadereglene skal tre i kraft så raskt som mulig – fra 2027.
Det jobbes fortsatt med å lage en yrkessykdomsliste i regi av det partssammensatte utvalget.
LO, som har krevd at prosessen skal restartes, reagerer slik på Stensengs presiseringer:
– Det er positivt å høre at dette ikke skal være en innstramming, noe som har vært vår bekymring. Vi er opptatt av å utvikle arbeidsulykkesbegrepet og yrkesskadebegrepet i riktig retning. Og at det svarer på de faktiske utfordringene. Vi skal følge nøye med og regner med å bli sterkt involvert i prosessen, sier Kine Asper Vistnes.
– Vi kommer til å svare på de utfordringene dere etterlyser, lover statsråden.
Nå: 0 stillingsannonser

