Nytt nederlag for regjeringen
Regjeringen led onsdag et nytt nederlag i Høyesterett. Retten ga Kirken medhold i at staten handlet i strid med Grunnloven i en sak om tomtefeste på kirkelig grunn.
Retten kom fram til at instruksen om å gi tomtefestere av Opplysningsvesenets fonds (OVF) eiendommer gunstigere vilkår enn andre tomtefestere ved innløsning, er i strid med Grunnlovens paragraf 106.
Staten ved Kirkedepartementet ble også pålagt å betale over 2 millioner kroner i saksomkostninger til Kirkelig arbeidsgiver- og interesseorganisasjon (KA), som brakte saken inn for rettssystemet.
Onsdagens dom kom kort tid etter at Høyesterett ga rederne medhold i en sak om rederibeskatningen. Dommene fører til at staten taper milliardbeløp.
Kirkeminister Rigmor Aasrud (Ap) sier til NTB at alle de pågående innløsningssakene vil bli stanset.
– Jeg kan ikke kommentere dommen nærmere nå. Inntil videre må vi ta den til etterretning. Jeg vil be regjeringsadvokaten gå gjennom domspremissene, så får vi ta det videre derfra, sier hun.
Truer med riksrett
Lederen av Stortingets kontroll- og konstitusjonskomité, Anders Anundsen (Frp), vil drøfte mulig riksrettssak etter at regjeringen på kort tid tapte sin andre sak i Høyesterett.
– Denne saken er svært alvorlig. Regjeringen har hele tiden fremholdt overfor Stortinget at saken ikke var i strid med Grunnloven. Når Høyesterett sier det er galt, er det riktig å vurdere riksrett, sier Anundsen.
Han mener regjeringen kan ha villedet Stortinget til å fatte vedtak i strid med Grunnloven.
– Knusende dom
Kristelig Folkeparti mener at Høyesterett feller en knusende dom over regjeringen.
– Nok en gang slås det fast at selv ikke en flertallsregjering kan handle i strid med Grunnloven. Jeg forventer at regjeringen kompenserer for det tapet som Opplysningsvesenets fond har tapt, sier nestleder i Kristelig Folkeparti, Dagrun Eriksen.
– For andre gang på kort tid blir regjeringsvedtak kjent grunnlovsstridig. Jeg er glad for at Høyesterett nok en gang har satt en klar grense for hvordan denne regjeringen kan opptre, fortsetter hun.
Direktør Egil K. Sundbye i OVF er glad for dommen som har mener er en klar bekreftelse på Kirkens rett til egne verdier.
– Dommen er særdeles viktig i en tid med endringer i forholdet mellom stat og kirke. Det er godt å få bekreftet at verdiene i OVF kan bevares for Kirken, sier han til NTB.
Også Sundbye betegner dommer som et knusende nederlag for regjeringen.
Hindrer milliardtap
Flertallet på ni dommere forkastet statens anke. Fire dommere kom til at instruksen ikke er i strid med Grunnloven.
Flertallet peker på at instruksen fører til at OVF taper betydelige deler av lov- og avtalefestet innløsningssum og festeavgift.
1.120 eiendommer er allerede innløst etter instruksens vilkår til nesten 44 millioner kroner. Hadde vanlige regler blitt fulgt, ville OVF fått inn rundt 315 millioner kroner.
Totalt har fondet regnet ut at det ville ha tapt 1,5 milliarder kroner dersom statens instruks hadde blitt stående.
Hensikten med paragraf 106 da den ble vedtatt i 1814, var å sikre at verdiene av det kirkelige gods skulle tilfalle kirken.
Høyesterett kom til at det ikke kunne være avgjørende om Stortinget hadde bygget på at forskriften ikke kom i strid med Grunnloven. (ANB-NTB)
Mest lest
Heidi Wittrup Djup mener det er oppsiktsvekkende at en barnevernstjeneste fremsetter påstander om en fagperson uten nærmere begrunnelse.
Hanna Skotheim
Lydopptak fra barnevernet rystet Heidi: – Måten de snakker på gir meg frysninger
Søk i ulike yrker nederst i saken.
Rudfjord/Ruter, Angelo, Privat, Rasmussen, Colourbox
Nye tall: Dette er lønna i over 350 yrker
Du slipper å skatte av utbetalinga fra Nav.
Hanna Skotheim
Nav: Snart kommer ekstrautbetalingen
Michael Ulriksen
Ramona sov med ulv i soveposen. Nå betaler turister over en årslønn for å overnatte her
Det har blitt dyrere å ha gjeld, men økt rente svir mer i lommeboka for noen enn for andre.
Colourbox
Hvilke grupper merker egentlig renta mest? Her er tallene
Bjørn Sigurd Svingen er leder av Fellesforbundets avdeling på Raufoss. Han drar nå i gang politisk streik mot høye strømpriser.
Helge Rønning Birkelund
Nå blir det politisk streik mot høye strømpriser: – Vi må gjøre et eller annet for å bli hørt
Jana Walzer jobber ufrivillig deltid som renholder for ISS i Steinkjer. Hun vil helst ha heltidsstilling, men tror ikke den nye regelen om heltid i arbeidsmiljøloven kan hjelpe henne til å få det.
Sebastian Bang
Jana får ikke jobbe mer – selv om nye regler ble innført 1. januar
Herman Bjørnson Hagen
«Sara» varsla om at skipperen seksuelt trakasserte henne: – Jeg vurderte å hoppe på sjøen
Lilly Hystad (74) er pensjonist og alene med boligutgifter. Hun har rustet seg så godt hun kan for enda en runde med prisvekst på mat denne uka.
Martin Næss Kristiansen/Dagsavisen
Lilly (74) tvinges til å handle mindre: – Tar ikke en liten sjokolade engang
Vernepleier Marte Bogstad mener jobber hun og kollegene gjør ikke verdsettes godt nok.
Simen Aker Grimsrud
Marte var en av lønnstaperne i fjor: – Det er åpenbart urettferdig
– Det er en tragedie, fordi det nå gjelder hele landet. Det har vært varslet lenge og alle har visst om det, sier tillitsvalgt Roger Nordland i Frost Kraftentreprenør.
Jan-Erik Østlie
Norge trenger desperat mer strøm – men de som bygger kraftnettet mister jobben
De hadde hastemøte, olje- og energiminister Terje Aasland (f.v.), Bjørn Sigurd Svingen og Torhild Løkken fra Fellesforbundet, og næringsminister Jan Christian Vestre.
Pressefoto
Hastemøte om strømstreik: Aasland og Vestre kalte inn «opprørere»
Kommentar
Oljefondsjef Nicolai Tangen må se i øynene at 2022 ble en finansiell nedtur, skriver Kjell Werner.
Yngvil Mortensen
«Oljefondets tap bør være en tankevekker for nordmenn»
Nordmenn bruker mindre penger i butikkene. Det kan føre til oppsigelser i varehandelen.
Erlend Angelo
Hver tredje butikk vurderer eller planlegger å nedbemanne
Pizza- og pastarestauranten i Oslo nektar å inngå tariffavtale med Fellesforbundet. No er tilsette klare til å streike for betre lønns- og arbeidsvilkår.
Tormod Ytrehus
Streik kan stenge populær restaurant: – Forsøkte å presse tilsette ut av fagforeining
Christian Eriksen og Linda Kjeldaas har vært nødt til å tåle litt kjeft den siste månedene. De forstår at togpassasjerene er frustrerte over fulle tog og innstilte avganger.
Morten Hansen
Konduktørene har hatt en måned med kjeft, stappfulle tog og frustrerte passasjerer
Rødt vil ha hele jernbanen samlet i én organisasjon.
Leif Martin Kirknes
Rødt vil legge ned Bane Nor: – Det er åpenbart at noe ikke fungerer som det skal
Energikommisjonen foreslår en enorm utbygging av kraft framover. LO-sekretær Are Tomasgard, som også sitter i kommisjonen, ber politikerne få opp farta.
Norge kan mangle enorme mengder strøm i 2030: – Vi er skikkelig på hælene
Lærer og plasstillitsvalgt for Skolenes landsforbund (SL) Svein Olav Farstad (til høyre) og verneombud Stig Rune Myklebust Lothe står i front i kampen til ansatte ved Eide ungdomsskole for å få fjernet tre mobilantenner som står på taket til skolen. De er synlige på bildet i bakgrunnen.
Anders Tøsse
Lærere vurderer å bytte jobb grunnet strålefrykt
Jan-Erik Østlie