Papirtragedier
Papiravisene kutter så det svir. Samtidig tas det ut lederbonuser og milliardutbytte. Det er ille, men ikke det verste.
Aften, en av Norges største papiraviser legges ned fra nyttår. Østlandets Blad halverer antall ukentlige utgivelser. Asker og Bærums Budstikke skal kutte nesten ett av tre årsverk. Aftenposten, Bergens Tidende, Fædrelandsvennen og Stavanger Aftenblad står foran dramatiske nedbemanninger. Og A-pressen med sine Edda Media aviser er i gang med store omstillinger.
Det er ikke noe nytt at den norske avisbransjen omstiller. År etter år har mediene måtte tilpasse seg sviktende inntekter, endrete lesevaner, ras i løssalg og abonnementer og de raske teknologiske utfordringene som forandrer folks mediebruk. Men de siste dagene har rystet avisbransjen. Når etter min mening Norges beste avis, Aftenposten, trolig kutter 60 journaliststillinger så får det konsekvenser langt utover de som rammes og mister jobbene sine. Produktet svekkes; kvaliteten reduseres. Noe kan rettes opp gjennom et tettere samarbeid mellom Aftenposten og de store regionsavisene, men mangfoldet blir utvilsomt mindre.
Ingen er uenig i at avisene må omstille seg i møte med smarttelefoner og lesebrett. I en ideell verden hadde det utløst behovet for økte ressurser fordi det må satses på flere fronter. I følge Dagens Næringsliv mener Schibsted at deres regionsaviser er så bunnsolide at Schibsted kan hente ut 1,35 milliarder kroner i konsernbidrag. Noen måneder senere kommer beskjeden om at avisene skal kutte over 400 millioner kroner. Det betyr at mer enn 200 stillinger forsvinner. At de ansatte reagerer sterkt på dette er lett å forstå, selv om det er forskjell på konsernbidrag og rent utbytte.
Det skaper også sterke reaksjoner at ledere som kutter hoder takkes med bonuser. I realiteten kan det innebære at desto “flinkere” en leder er til å si opp folk, desto større blir sjefens bonus. Jeg tror ikke det finnes ledere i norske medier som syns det er trivelig å kaste folk på gata. Da kan det heller ikke være særlig behagelig å vite at årets bonus er en premiering for blant annet redusert bemanning. Jeg har aldri forstått hvorfor godt betalte ledere sier ja til bonusordninger. Trenger en leder bonus for å gjøre en best mulig jobb, burde man vurdere å ansette andre i stillingen.
Det er ille at mange dyktige og engasjerte mennesker nå mister jobbene sine. Men det skjer hver eneste dag i alle bransjer over hele landet. Det verste ved det som skjer i norske aviser er derfor at kvaliteten på de produktene man lager må bli dårligere. Mange trekker fram at det vil innebære mindre gravende journalistikk og dårligere kontroll med “makta” enten den framstår i form av en byråkrat, politiker eller næringslivsleder. Viktigere enn det er tapet av den gode journalistikken som gir folk kunnskap og grunnlag for meninger og samfunnsengasjement. Begge deler er en del av medienes samfunnsoppdrag. Som så mye annet viktig er det langt mindre målbart enn millioner i bonuser og utbytte.
Mest lest
Debatt
Hvis du er kvinne og jobber i handelen eller i et serviceyrke, kan du fort stå igjen som pensjonstaper. Derfor er kampen om AFP også en likestillingskamp, skriver Cecilie Tvetenstrand. (Illustrasjonsfoto)
AFP er en urettferdig pensjon. Den er også uforutsigbar
Kaptein Frank Langø har jobbet i Sølvtrans i 20 år. Neste år går han av med pensjon. Nå er han med på gruppesøksmålet mot rederiet for at han skal få pensjonen han mener han har krav på. Også Maskinistforbundet deltar i søksmålet.
Jogvan H. Gardar/privat
Sjøfolk kan ha tapt millioner i pensjon. Nå saksøker de rederiet
KJØRTE I POLEN: Oleksandr Klievtsov fra Bakhmut i Ukraina viser frem video av ham selv som kjører buss i Polen høsten 2022.
Erlend Tro Klette
Norge skriker etter bussjåfører. Oleksandr har erfaringen, men nektes jobb
Martin Guttormsen Slørdal
Ny pensjon kan svekke Norges sikkerhet: Fire av ti i Forsvaret vil slutte
Tri Nguyen Dinh / Ronny Øksnes
«Svenskebåten» legges ned: – Vi visste overhodet ingenting
– Nå kommer vi med vårt krav, der vi ivaretar våre medlemmers utfordringer og muligheter, sier forbundsleder Jørn Eggum.
Håvard Sæbø
AFP har skapt storkonflikt mellom LO-forbund. Her er Fellesforbundets løsning
Merethe Solberg er bekymret for at flere ikke vil klare seg gjennom alle krisene med pandemi, dyrtid og rentehevinger.
Erlend Angelo
Renta øker igjen: – Folk går fra den ene krisa til den andre
Statsminister Jonas Gahr Støre og næringsminister Jan Christian Vestre trakk på seg kjeledress og hjelm da de valgte å legge frem regjeringens grønne industriløft på Rosenberg Worley i Stavanger.
Helge Rønning Birkelund
LO-medlemmene flykter fra Ap. Sjekk fallet og hvor de tar veien
OMFATTENDE: NTL NAV har beregnet at når etaten velger delegerte forhandlinger, går det med rundt 51 000 arbeidstimer til dette.
Colourbox.com
Nav sløser bort millioner i lokale forhandlinger, mener tillitsvalgte
Det er kun 1.200 meter mellom bebyggelsen og den nærmeste vindmølla i Havøysund. Likevel har det vært lite protester mot vindparken.
Håvard Sæbø
Oppgitt ordfører: – Man kan jo lure hva staten har tenkt å bruke Finnmark til
Erlend Angelo
Tordis gleder seg fortsatt til å gå på jobb etter 47 år. Her er hemmeligheten
Debatt
Carolines historie er en viktig vekker, skriver Nav-sjefen.
Lise Åserud / NTB. Innfelt: skjermdump av frifagbevegelse.no
Det er umulig for meg å ikke bli berørt av det Caroline forteller
Kronikk
Nav-ansatte har det handlingsrommet de trenger for å kunne gi god og tilpasset hjelp til den enkelte familie. Men det krever svært god kompetanse i sosialt arbeid, skriver Tore Nyseter.
Eirik Dahl Viggen/Privat
Nav svikter barn i fattige familier
Køen ble lang for å sikre seg en pose mat.
Tom Vestreng, Dagsavisen
Krisa øker ved Fattighuset: – Rundt 100 må gå tomhendt hjem
Høyres nestleder Henrik Asheim mener Erna Solberg og Høyre ikke holdt tilbake informasjon om Sindre Finnes aksjehandler til etter valget.
Arkivfoto: Leif Martin Kirknes
Høyre: – Skjønte at dette kunne være løgn først på fredag
Kompetansen som skal til for å bygge skip kan forsvinne på norske verft dersom ikke utviklingen snur. Nå vil tillitsvalgte ha en ny giv for bransjen.
Erlend Angelo, Magasinet for fagorganiserte
– Hvis vi fortsatt skal bygge skip i Norge, må noe skje, advarer tillitsvalgte
FANT TONEN: Mia Mari ble den vennen May Liz trengte for å føle seg trygg da hun skulle sone dommen på Ravneberget. De bruker mye av dagne på å snakke og henge sammen.
Brian Cliff Olguin
– Man har tenkt at det er så få kvinner i fengsel, så de har blitt glemt
– Vi kan ikke forby noen å filme, og det er heller ikke ulovlig å gjøre det – det er hendelser som skjer på offentlige plasser. Jeg ber bare om arbeidsrom, sier vekteren Stefan.
Jan-Erik Østlie
Stefan blir ofte omringet og filmet når han gjør jobben sin. Frykten er å bli hengt ut
Jøran Grønstad
Erling Braut Haaland er første fotballspiller på lista over Norges rikeste
LO og NHO har sammen utredet en «reformert AFP», og LO ønsker at denne skal bli del av et samordnet tariffoppgjør til våren. Men innad i LO har det vært svært ulike syn på forslagene som er lagt fram - og nå begynner tiden å renne ut.
Tormod Ytrehus