Posthornet-teater vekker følelser

Riksteateret har startet sin turne med «Leve Posthornet». En morsom og alvorlig forestilling, hvor motstanden mot EUs tredje postdirektiv er satt som ramme.

KOMMUNIKASJONSRÅDGIVEREN: Anne Ryg har rollen som kommunikasjonsrågiver Ellinor i Riksteatrets oppsetning av 'Leve Posthornet'
KOMMUNIKASJONSRÅDGIVEREN: Anne Ryg har rollen som kommunikasjonsrågiver Ellinor i Riksteatrets oppsetning av "Leve Posthornet"
Publisert

JOBB

Dag er borte.

«Hva jobbet Dag med?»

«Postdirektivet.»

«Postdirektivet?»

«EUs tredje postdirektiv»

– Vi vil beskrive hvordan noe plutselig noe blir viktig. Hvordan man plutselig får en oppgave som man ser det alvorlige i. At det er noen ting man er forpliktet til å sette seg inn i, selv om man synes det er kjedelig, sier regissør Marit Moum Aune.

Teateroppsetningen, som nå starter et liv som pakke som blir sendt fra sted til sted, er en humoristisk og ettertenksom forestilling.

Ellinor, spilt av Anne Ryg, føler hun lever et meningsløs liv som kommunikasjonsrådgiver. Men arbeidet med å få Arbeiderpartiets landsmøte til å stemme mot innføringen av EUs tredje postdirektiv – og møtet med en postmann fra Finnmark – gir livet mening.

Et gode som kan mistes

Teaterdirektør Ellen Horn mener «Leve Posthornet» er riktig forestilling til riktig tid.

– Fortellingen harmonerer med Riksteaterets samfunnsoppdrag. Posten og Riksteateret har på en måte flere felles trekk. Vi er over hele landet. Vi betyr noe for menneskene der de bor, sier Horn.

Hun mener historien er relevant både historisk og i nåtid. Selv om oppsetningen ikke er valgt på grunn av grunnlovsjubileet, mener hun den passer inn i den sammenhengen.

– Posten i Norge har vært en del av byggesteinene i Norge. Boken og forestillingen handler om de dype menneskelige tingene, men har en ramme som også tar opp et samfunnsgode vi kanskje er i ferd med å miste.

Fikk tårer i øynene

Postkoms forbundsleder, Odd Christian Øverland, som var på premieren, mener forestillingen er både morsom og rørende.

– Selv om det selvfølgelig ikke er noen biografisk framstilling av det som skjedde, er den overraskende lik det som skjedde. Den forteller historien på en underholdende, men samtidig ettertenksom måte, sier Øverland.

I en av scenene spilles et lydklipp av Tore Eikelands tale til landsmøte. Eikeland, som drøye tre måneder senere ble en av de drepte på Utøya 22. juli, holdt en tale som av mange omtales som tidspunktet da Arbeiderpartiet endret standpunkt.

Den scenen rørte noe i Øverland.

– Da fikk jeg tårer i øynene. Det var et sterkt gjenhør av en ung, flott politiker, sier Øverland.

* Les også: På turné med posthornet

Powered by Labrador CMS