Presses til lavere lønn
Det danske konsernet Stibo vil kjøpe Hjemmet Mortensen Trykkeri og investere i nytt trykkeri – men bare hvis de ansatte går med på lavere lønn.
frode.ronning@lomedia.no
De ansatte på Hjemmet Mortensen Trykkeri (HMT) på Frysja i Oslo går ei spennende tid i møte. Moderselskapet Hjemmet Mortensen har inngått en intensjonsavtale med danske Stibo om å selge trykkeriet. Men Stibo har enkelte krav som må innfris før de vil overta det norske trykkeriet.
– Stibo ønsker lavere lønn og lengre driftstid for trykkeriet, forteller Kjetil Larsen, leder av den grafiske klubben i Hjemmet Mortensen Trykkeri.
Nytt trykkeri?
Hvis Stibo får innfridd kravene sine lover det danske selskapet å bygge et nytt trykkeri på det sentrale Østlandet, som kanskje vil koste 500 millioner kroner. Dette vil sikre arbeidsplasser i lang tid framover. Men det vil ha sin pris for de ansatte.
– Vi er villig til å diskutere noen av ordningene våre, mot at de investerer i nytt trykkeri. Jeg synes vi har vært rause i forhandlingene, men de vil ha alt, sier en irritert klubbleder Larsen. Nå er det uklart om det blir enighet mellom Stibo og den grafiske klubben.
Lavere lønn
Stibo ønsker særlig at de ufaglærte assistentene på bokbinderiet skal ned i lønn. I dag har de 404.000 kroner i grunnlønn. Stibo ville ha dem under 300.000 kroner, men det var ikke aktuelt for klubben.
– Vi har sagt at de som jobber der nå skal beholde lønna si. Men vi har gått med på at nyansatte ufaglærte assistenter skal tjene gjennomsnittlig industriarbeiderlønn, som ligger på 330.000 til 340.000 kroner, uttaler Larsen.
Lønnsfrys
Ifølge Larsen har Stibo også krevd lønnsfrys. Klubben har gått med på å gi avkall på lokale tillegg fram til 2012, og bare ta sentrale tillegg.
– Stibo sier det blir dyrt å avvikle trykkeriet, opplyser Larsen. Larsen opplyser at Hjemmet Mortensen har forhandlet seg fram til meget gunstige trykkeavtaler hvis Stibo overtar trykkeriet. Klubben irriterer seg over at de ansatte i neste runde får krav om lønnskutt og ugunstige arbeidstider for at Stibo skal kunne trykke lønnsomt for Hjemmet Mortensen. Før avtalen om salg av trykkeriet til Stibo var klubben i forhandlinger med Hjemmet Mortensen for å få slått fast at reglene om virksomhetsoverdragelse skulle gjelde. Men når Stibo stiller krav om lønnskutt for å overta trykkeriet og investere i nytt trykkeri blir regelverket i praksis omgått.
Lengre driftstid
Det er for tida fire skift i trykkeriet, med til sammen 129 timers driftstid i løpet av ei uke. Stibo krever fem skift, og 164 timers driftstid.
Kravet blir møtt med hoderisting i klubben.
– Hvis vi går med på kravet vil det ødelegge fire av fem helger for de ansatte, sier Larsen.
Tilbudet fra klubben er 132 timers driftstid ved fire skift, eventuelt 154 timers driftstid ved fem skift.
– Det er litt avstand. Vi er ikke interessert i å gå lenger enn dette. Vi skal leve også, påpeker Larsen.
Klubbmøte onsdag
Etter lengre tids forhandlinger med Stibo-ledelsen presenterer klubbledelsen onsdag forslaget om endrede lønns- og arbeidsvilkår overfor den grafiske klubben.
Blir det enighet mellom Stibo og klubben har Stibo lovt å bygge nytt trykkeri, et sted på strekningen Moss-Gardermoen. Et nytt trykkeri kan ventes å være klart innen slutten av 2010.
Mest lest
Du slipper å skatte av utbetalinga fra Nav.
Hanna Skotheim
Nav: Nå kommer ekstrautbetalingen
Søk i ulike yrker nederst i saken.
Rudfjord/Ruter, Angelo, Privat, Rasmussen, Colourbox
Nye tall: Dette er lønna i over 350 yrker
Synnøve Hovland-Nærø har en jobb som krever mye av henne både psykisk og fysisk.
Anne Marthe Vestre Berge
Etter at Synnøve har gjort en jobb, hender det hun setter seg i firmabilen og skriker
Engangsutbetalingen gjelder for de med minstesats. Se de ulike nivåene nedover i saken.
Hanna Skotheim
88.000 uføre får ekstra penger i februar
STORE KREFTER: Lina Scholz styrer en stor lastebil på veiene i Vestfold. Helt siden hun var liten har hun vært fascinert av store biler, og trives godt i jobben i Mesta.
Guro Gulstuen Nordhagen
– Jeg skjønner ikke hvordan folk kan bli sure for at vi er ute og rydder veiene
– Når det blir snakk om helsearbeideres samfunnsansvar går det en faen i meg: Storsamfunnet har ikke akkurat tatt godt vare på oss.
Marie Louise Somby/Árvu
Ann (58) sa opp jobben som sykepleier og ble vikar. Hun har ikke angret
Jana Walzer jobber ufrivillig deltid som renholder for ISS i Steinkjer. Hun vil helst ha heltidsstilling, men tror ikke den nye regelen om heltid i arbeidsmiljøloven kan hjelpe henne til å få det.
Sebastian Bang
Jana får ikke jobbe mer – selv om nye regler ble innført 1. januar
– Det er en tragedie, fordi det nå gjelder hele landet. Det har vært varslet lenge og alle har visst om det, sier tillitsvalgt Roger Nordland i Frost Kraftentreprenør.
Jan-Erik Østlie
Norge trenger desperat mer strøm – men de som bygger kraftnettet mister jobben
TILLITSVALGT: Gerd Jorunn Stokkeland er klubbleder i Rema 1000 Egersund, Norges best organiserte Rema-butikk. Hun ønsker seg drahjelp for å få økt pensjon.
Leif Martin Kirknes
Rema 1000-ansatte får minst i pensjon: – Du står alene med hele greia, sier klubbleder
Vernepleier Marte Bogstad mener jobber hun og kollegene gjør ikke verdsettes godt nok.
Simen Aker Grimsrud
Marte var en av lønnstaperne i fjor: – Det er åpenbart urettferdig
De hadde hastemøte, olje- og energiminister Terje Aasland (f.v.), Bjørn Sigurd Svingen og Torhild Løkken fra Fellesforbundet, og næringsminister Jan Christian Vestre.
Pressefoto
Hastemøte om strømstreik: Aasland og Vestre kalte inn «opprørere»
Kommentar
Oljefondsjef Nicolai Tangen må se i øynene at 2022 ble en finansiell nedtur, skriver Kjell Werner.
Yngvil Mortensen
«Oljefondets tap bør være en tankevekker for nordmenn»
Rødt vil ha hele jernbanen samlet i én organisasjon.
Leif Martin Kirknes
Vil legge ned Bane Nor: – Åpenbart at noe ikke fungerer som det skal
Matros Karl Andreas Pedersen synes det er skremmende at vaktsjefen på KNM Helge Ingstad er plassert på tiltalebenken alene.
Privat
Unge sjøfolk er skremt av tiltalen mot vaktsjefen på «Helge Ingstad»
Brian Cliff Olguin
June Merete tilhører yrket som år etter år er blant de dårligst betalte i Norge
Pernille Vestengen
Nav-penger til uføre blir utsatt: – Folk er kjempeskuffa
Debatt
Aktør: Tidligere LO-leder Roar Flåthen er nestleder i Amedias styre. Foto: Magasinet
Magasinet for fagorganiserte
«Etter min oppfatning har Støre og Vedum gjort en stor feil», skriver Roar Flåthen
Kommentar
Colourbox
«Det er ikke gitt at årets lønnsoppgjør gir et lavlønnstillegg»
– Når det finnes avdelinger ved sykehus som har opp til 40 prosent vikarer så gjør det systemet sårbart. Det er en skummel trend, og ikke en mulighet for oss som samfunn, sier lederen i Norsk Sykepleierforbund, Lill Sverresdatter Larsen. Hun krever et eget helseløft for helsesektoren for å øke rekrutteringen.
Tri Nguyen Dinh
Lederen i Sykepleierforbundet har mistet troen på streik i lønnsoppgjørene
Byråleder Benjamin Nordling vil at hver seremoni skal gjenspeile livet til den avdøde: – Jeg tar ikke sorgen fra de pårørende, men kanskje jeg kan gjøre det lettere for dem å gå videre.
Hanna Skotheim