Rødt-leder til Afghanistan
Partileder Turid Thomassen i Rødt drar på en to ukers tur for å observere oppbyggingen av det sivile samfunnet i Afghanistan.
Saken oppsummert
Denne gangen skal partiet også møte norske styrker.
Da Rødt-representant Erling Folkvord besøkte landet i 2009, var han og Forsvaret uenige om årsaken til at han ikke fikk møte norske soldater. Men denne gangen skal partiet etter planen få ønsket oppfylt.
Formålet med turen er å se på det afghanske samfunnets muligheter til demokratibygging og samfunnsutvikling etter at vestlige styrker har trukket seg ut.
– De norske politikernes fortelling om situasjonen i Afghanistan skiller seg fra hvordan de som er til stede i landet, oppfatter den. Det spres et inntrykk av at bistandsarbeidet kun fungerer der det er militære styrker fra NATO. Vi vil besøke noen av Afghanistankomiteens prosjekter som ikke foregår i de krigsherjede områdene, sier partileder Turid Thomassen.
Delegasjonen fra Rødt drar til Afghanistan over helgen og skal være der i to uker. (ANB-NTB)


Nå: 0 stillingsannonser