Sammen om karbonfangst
USA og Norge skal trappe opp samarbeidet om utvikling av fangst og deponering av CO2..
USAs energiminister Steven Chu var svært interessert i det norske prosjektet med fangst og lagring av CO2 da han møtte statsminister Jens Stoltenberg (Ap) og olje- og energiminister Terje Riis-Johansen (Sp) fredag.
– Fangst og deponering av CO2 er en nøkkelteknologi for å få til reduksjon av CO2-utslippene og har et enormt potensial, sa statsminister Jens Stoltenberg da han mottok energiminister Steven Chu.
USA samarbeider allerede med Norge på Sleipner-feltet der rundt 1 million tonn CO2 fra produksjonen av naturgass lagres i et akvifer (et sediment av grus og sand) 800 meter under havbunnen, og Stoltenberg pekte på at det er satt av 4 milliarder dollar til å forske på lignende teknologi i USA.
Trenger skarpe hjerner
Chu, som selv er nobelprisvinner i fysikk, besøker Norge i forbindelse med at hans sjef kom for å motta sin nobelpris for fred. Da sjefen dro ble Chu tilbake for å drøfte energipolitikk og samarbeid med norske myndigheter.
Chu understreket i likhet med Stoltenberg behovet for å utvide samarbeidet på et felt som får stor betydning for kampen mot klimaendringer.
Han sa han ikke føler seg særlig tynget av at han har gått fra å være forsker som er særlig opptatt av miljøspørsmål, til å sitte på maktens tinder.
– Først og fremst ser jeg dette som en anledning til hente inn flinke folk til å arbeide for det offentlige. Vi trenger de fineste hjernene til dette arbeidet, sier han.
Drøftet klimamøtet
– Vi har et potensial for samarbeid når det gjelder fangst og lagring av CO2. Han synes det som skjer i Norge er viktig, og vil sette seg bedre inn i det når vi sammen besøker Mongstad lørdag, sier Riis-Johansen om sin amerikanske kollega.
– USA har prosjekter gående på dette området, og vi ser på muligheter for samarbeid. Vi diskuterte også muligheten for utvidet samarbeid om forskning og når det gjelder fornybar energi. Dessuten drøftet vi klimamøtet i København, forteller olje- og energiministeren til NTB.
Lørdag drar han sammen med sin amerikanske kollega til Vestlandet der de først skal besøke to kraftverk i Suldal kommune i Rogaland. Deretter drar de til Mongstad for å se på anlegget for CO2-fangst som bygges der. (ANB-NTB)
Mest lest
Anne Myklebust Odland
Mor ble innlagt i psykisk helsevern. Da flyttet barnevernet inn til far og babyen
Debatt
Så klart det går an å bli rammet av inflasjon og rentesjokk uten å gi avkall på fredagskosen, skriver Selma Brodrej.
Helena Yankovska/Unsplash
Jeg fryder meg over middelklassens økonomiske krise
Hanna Skotheim
Forsinkelser i utbetalinger
En utbredt misforståelse er at IA-avtalen ikke gjelder lenger, forteller rådgiver i LO, Gry Gundersen.
Eirik Dahl Viggen
Sykefravær: Arbeidsgivere kutter i egenmeldingsdager
Allmenngjorde minstelønna: Ulovleg for arbeidsgivarar å betale mindre lønn eller gi dårlegare arbeidsvilkår.
Colourbox
Lønnshopp før sommarferien: Sjekk den nye minstelønna i ni bransjar
Brian Cliff Olguin
Kristin jobber gratis 240 timer i året for å få vaktplanen til å gå opp
«Kari» ble utfryst og mobbet av arbeidskollegaene om bord, hvor hun bodde 28 dager i strekk. (Illustrasjonsfoto)
Tri Nguyen Dinh
I flere år ble «Kari» trakassert: – Helt forferdelig å være på jobb
Avgjørelser i Arbeidsretten er endelige, og kan ikke ankes.
Håvard Sæbø
Ble syk etter én dag i ny jobb – nå må kommunen betale sykepenger
For snart to år siden opplevde de ansatte ved Nav Årstad at en kollega ble knivdrept på jobb. Her et bilde fra kontoret i dagene etter drapet.
Torstein Bøe / NTB
Etter Nav-drapet: 25 ansatte ved kontoret har sluttet hittil i år
Bredtveit fengsel er dårlig egnet til å ta imot de som sliter mest, hevder både ansatte og eksperter fra en lang rekke fagmiljøer.
Eirik Dahl Viggen
Flere fengsles etter selvmordsforsøk. Bak murene blir det bare verre
Debatt
Det har vært fantastisk å være Norge lenge. De som har argumentert for at det er lurt for et lite land å ha en egen valuta, har hatt vind i seilene. Men regningen for en fest kommer alltid, skriver Kjetil Staalesen.
Erlend Angelo
Regninga kommer, og den sendes rett til norske arbeidstakere og pensjonister
SKADET PÅ JOBB: Oljearbeideren har jobbet mange år i bransjen før han ble skadet og ufør etter bruk av trange vernesko på en plattform på britisk sokkel. Bildet er tatt på norsk side.
Erlend Angelo
Arbeider ble ufør av for trange vernesko – avvist av Høyesterett
Den takhøyden som liksom er så høy … den er ikke alltid så høy likevel, mener Olav Neerland om organisasjonen han er medlem av.
Hanna Skotheim
Olav ble kalt kvinnehater: – Jeg er ikke redd for å stikke hodet fram
– Jeg håper tilsynsrapporten fører til endring, men usikker på om den gjør det i virkelighetene, sier Frid Melling Vågenes (f.v.). Her sammen med Robin Knutsen og Joakim Johnsen.
Leif Martin Kirknes
Sjefen sendte grove e-poster i fylla. Får kritikk fra Arbeidstilsynet
Det har vært en klar økning av unge AAP-mottakere med psykiske lidelser de siste ti årene.
Gorm Kallestad / NTB
Tre av fire unge på Nav-ordning har psykiske lidelser
Kommentar
Vi er vitne til en urovekkende utvikling som fagbevegelsen, med LO i spissen, må møte med aktive grep, skriver Kjell Werner.
Sissel M. Rasmussen
LO-jubel med bitter bismak
Hos Bilfinger i Porsgrunn har de ansatte tilgang til kantine. Men de som jobber på gulvet her, spiser helst i hallen.
Sissel M. Rasmussen
Status og hierarki på jobb: Dette avslører matpausen om oss
Håvard Sæbø
Kimek-ansatte beholder jobben inntil videre
Høyre-lederen beskylder venstresiden for nærmest å bygge ned velferdsstaten Norge.
Frederik Ringnes / NTB
Erna Solbergs fem beste grunner for å stemme Høyre
Ansatte ved flere plastbedrifter omfattes av Kjemisk-teknisk tariffavtale. Her jobber operatørene Chrisander Dahl (t.h.) og operatør Daniel Rafaelsen ved plastbedriften Protan i Lier.
Arkivfoto: Petter Pettersen